Kozłowickie Grądy i Osieczyńskie Modrzewie to nazwy dwóch rezerwatów przyrody, o powierzchni prawie 100 hektarów, które zostały ustanowione na terenie Nadleśnictwa Olesno.
W środę 4 grudnia Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Opolu podpisał zarządzenia, na mocy których opolska sieć obszarów chronionych powiększyła się o 4 rezerwaty przyrody, w tym dwa na terenie oleskiego Nadleśnictwa:
- rezerwat przyrody Kozłowickie Grądy (o powierzchni 31,5 ha),
- rezerwat przyrody Osieczyńskie Modrzewie (o powierzchni 69,41 ha).
Oprócz nazw, pasujących do romantycznych powieści, wspomniane tereny mają unikatowe walory przyrodnicze.
– Tereny wytypowane były już od dawna przez oleskich leśników i przyrodników lubujących się w naszych lasach – mówi Maksymilian Dobosz z Nadleśnictwa Olesno. – Pierwsze próby utworzenia rezerwatu Osieczyńskie Modrzewie podejmowane były przez nadleśnictwo już ponad dwie dekady temu. Tereny te skupią się w głównej mierze na kompleksie pięknej buczyny, która króluje na tym terenie. Kozłowickie grądy chronić będą stary, doskonale zachowany las grądowy w okolicach miejscowości Kozłowic. Będą to typowe rezerwaty leśne skupiające się na występujących tam siedliskach i zawartej w nich florze.
Jakie działania zostaną podjęte w związku z utworzeniem rezerwatów?
– W pierwszej kolejności pojawią się charakterystyczne dla rezerwatów, czerwone tablice z ich nazwami – tłumaczy Maksymilian Dobosz. – W kolejnych latach z pewnością powstaną odcinki ścieżek edukacyjnych złożone z nowych tablic, które poprowadzone zostaną wzdłuż granic rezerwatów.
Rezerwat przyrody jest szczególnym obszarem, który co do zasady, jest wyłączony z ingerencji człowieka. Także leśnicy nie wykonują w nich działań związanych z gospodarką leśną.
– Rezerwaty te, to jedna z wyższych form ścisłej ochrony przyrody, jak każdy turysta tak i leśnicy nie mają prawa wstępu na ten teren. Od dzisiaj będzie tam królować wyłącznie dzika natura. W rezerwacie może pojawić się tylko regionalny konserwator przyrody lub osoba, która uzyskała zgodę Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. My możemy się poruszać wyłącznie po wyznaczonych ścieżkach, o ile takie zostały utworzone.
Tereny te zostaną oddane przyrodzie. Aby chronić wyjątkowe walory przyrodnicze, na terenie rezerwatu obowiązuje szereg zakazów.
– Takie miejsca tworzy się z myślą o występującej tam przyrodzie, nie dla leśnych aktywności i rekreacji. Postaramy się z pewnością udostępnić odcinki ścieżek edukacyjnych w sąsiedztwie granic rezerwatu, żeby każdy miał możliwość zerknąć w głąb tych osobliwych terenów. W głównej mierze ma to być jednak typowy rezerwuar chronionego terenu, na którym przyroda będzie radzić sobie doskonale sama, bez ingerencji człowieka – podsumowuje Maksymilian Dobosz.
Damian Pietruska
*- Zdjęcia Maksymilian Dobosz.