Na kogo głosować w Warszawie?

5 lat temu

W piątek 17 maja w Warszawie spotkał się Społeczny Komitet Wyborców okręgu nr 4. Spotkanie poświęcone było udzieleniu rekomendacji kandydatom do europarlamentu.

Od ponad miesiąca Społeczne Komitety Wyborców (utworzone z inicjatywy Obywateli RP w 10 okręgach wyborczych w kraju) organizują publiczne wysłuchania kandydatów do Parlamentu Europejskiego. Wysłuchania te są częścią akcji Obywatele Mają Głos.

W okręgu nr 4, który obejmuje Warszawę z przyległościami, udało się wysłuchać 10 kandydatów i kandydatek do Parlamentu Europejskiego. Z Koalicji Europejskiej wysłuchaniu poddało się trzech kandydatów, trzy osoby reprezentowały Lewicę Razem, zaś Wiosnę Roberta Biedronia cztery osoby. Przeprowadzone zostało też wysłuchanie jednego kandydata Lewicy Razem z okręgu nr 5.

W imieniu Społecznego Komitetu Wyborców chciałabym podziękować wszystkim, którzy pomogli nam w organizacji tych wysłuchań. Chciałabym bardzo podziękować ekspertom, którzy brali udział w tych spotkaniach – mówi Magdalena Pecul – Kudelska.

Ekspertami w wysłuchaniach byli: Katarzyna Pełczyńska – Nałęcz, Andrzej Leder, Piotr Gargamel i Róża Rzeplińska, zaś moderatorami: Wojciech Maziarski, Jacek Rakowiecki, Piotr Rachtan, Agata Szczęśniak i Sławomir Matczak. Sale na wysłuchania zostały użyczone przez redakcję Gazety Wyborczej, Collegium Civitas i Klubokawiarnię Pożyteczna.

Na kogo głosować w Warszawie?

Rekomendacje Społecznego Komitetu Wyborców w 4 okręgu otrzymali:
Michał Boni

Niezwyle aktywny i pracowity poseł do Parlementu Europejskiego. Niezależnie myślący, głosujący wedle własnego sumienia, nie politycznej koniunktury. Jak nikt wspomaga społeczeństwo obywatelskie, pilotując Program Prawa i Wartości, za pomocą którego organizacje prodemokratyczne i obrony praw człowieka będą dostawać pieniądze z UE bez pośrednictwa rządów. Wspiera wolność i pluralizm w internecie. Mimo krótkiego stażu w PE jest skuteczny w przeprowadzania własnych inicjatyw i rozpoznawalny.

Monika Płatek

"Jest to jedna z bardziej wybitnych postaci w naszym życiu publicznym, wybitny prawnik, akademik i osoba naprawdę niezależna w wypowiadaniu swoich opinii. Jest osobą empatyczną, otwartą na inne perspektywy, więc na pewno będzie uczestniczyła w wielu kompromisach wypracowanych w Parlamencie Europejskim."

Joanna Scheuring-Wielgus

"Jest to jedna z ciekawszych postaci naszej polityki. Zaangażowana, odważna i inspirująca do działania. Posłanka "opozycji ulicznej", jak nikt inny walcząca o demokratyczne wartości na tym najbardziej podstawowym poziomie. Unikatowa w polskich warunkach posłanka-aktywistka, z pewnością pozostanie taką także w Parlamencie Europejskim"

"Jest coraz bardziej rozpoznawalna, widoczna, popularna, o klarownych poglądach."

Myszka Agresorka

"Jasno, dobitnie i precyzyjnie formułuje publicznie swoje opinie, konsekwentnie opowiadając się za przestrzeganiem praworządności. Ma bardzo dobre prawnicze i ekonomiczne wykształcenie."

"Komentuje w sposób klarowny i czysty, zajmuje jasne stanowiska i jest takim politykiem, który nie będzie się bał. Sprawa praworządności i sprawa wolności w epoce internetu to są kwestie podstawowe przyszłego Parlamentu Europejskiego i ta kandydatka daje gwarancję kompetencji w tej dziedzinie."

Anna Grodzka

"Ma wysokie kompetencje i wiedzę na temat parlamentu Europejskiego. Oceniana była bardzo wysoko także jako poseł i zbierała bardzo pozytywne opinie. Dzięki pracowitości, inteligencji i kompetencjom w połączeniu z rozpoznawalnością będzie miała przewagę na starcie w pracy w Parlamencie Europejskim."

Rekomendacje Społecznego Komitetu Wyborców wg list wyborczych:
Koalicja Europejska
Wiosna
Lewica Razem
Niniejszym udowodniliśmy, iż to da się zrobić!

"Wszyscy, którzy nie przyszli, nie poddali się wysłuchaniu obywatelskiemu są zdyskwalifikowani. W przyszłości nie może być tak, iż ktoś zostaje posłem, europosłem, senatorem bez weryfikacji obywateli. Prawdziwa demokracja jest wtedy, gdy na każdym etapie jest zaangażowanie społeczeństwa obywatelskiego, stały kontakt ze społeczeństwem obywatelskim. Demokracja nie może być raz na 4 czy 5 lat, ale to musi być konwersacja między przedstawicielami narodu a narodem i o ile politycy tego nie zrozumieją, to nie dostaną ważnego głosu."

A my już wiemy na kogo głosować w Warszawie!

Zobacz relację ze spotkania warszawskiego Społecznego Komitetu Wyborców.

Idź do oryginalnego materiału