MPK Kielce pod lupą posłanki Matysiak. Związkowcy alarmują o nieprawidłowościach

1 miesiąc temu
Zdjęcie: MPK Kielce pod lupą posłanki Matysiak. Związkowcy alarmują o nieprawidłowościach


Posłanka Paulina Matysiak podjęła interwencję w sprawie sytuacji w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Kielcach. Parlamentarzystka w piśmie do prezydent miasta Kielce Agaty Wojdy wyraziła niepokój związany z alarmującymi informacjami przekazanymi przez Zarząd Związku Zawodowego Pracowników Transportu Publicznego.

Poważne oskarżenia związkowców

W oświadczeniu związkowcy z MPK Kielce zasygnalizowali występowanie poważnych problemów w spółce oraz ataków politycznych skierowanych przeciwko przewodniczącemu związku i samemu przedsiębiorstwu. Według ich relacji, od lat podejmowane są próby destabilizacji firmy poprzez pomówienia, groźby, a choćby działania o charakterze fizycznym wymierzone w przewodniczącego związku zawodowego.

Pracownicy transportu publicznego w Kielcach twierdzą, iż celem tych działań jest ukrycie poważnych błędów zarządczych, które mogły doprowadzić do milionowych strat finansowych. Szczególnie problematyczne mają być kwestie związane z zakupem autobusów napędzanych gazem CNG oraz trudności w realizacji umowy dotyczącej stacji paliw.

Wątpliwości dotyczące reakcji prokuratury

W piśmie posłanki Matysiak pojawia się również wzmianka o sygnalizowanych przez związkowców nieprawidłowościach w działaniach prokuratury. Zdaniem pracowników MPK, organy ścigania miały ignorować poważne naruszenia prawa związane z sytuacją w przedsiębiorstwie.

„Związkowcy zgłaszają także nieprawidłowości w działaniach prokuratury, które ich zdaniem ignoruje poważne naruszenia prawa” – napisała posłanka w dokumencie skierowanym do władz Kielc.

Pytania do prezydent miasta

W ramach interwencji poselskiej Paulina Matysiak zwróciła się do prezydent Kielc z prośbą o udzielenie odpowiedzi na szereg pytań dotyczących sytuacji w MPK. Parlamentarzystka chce wiedzieć, czy władze miasta są świadome opisywanych przez związkowców nieprawidłowości i jakie działania zamierzają podjąć w tej sprawie.

Posłanka pyta również o kroki podjęte w celu zapewnienia bezpieczeństwa przewodniczącemu związku zawodowego oraz o działania miasta zmierzające do wyjaśnienia zarzutów dotyczących realizacji umów związanych z zakupem autobusów gazowych i budową stacji paliw.

Istotną kwestią poruszoną w interwencji jest również kontakt władz miasta z prokuraturą w związku ze zgłaszanymi nieprawidłowościami oraz oficjalne stanowisko władz Kielc wobec treści oświadczenia związkowców.

O odpowiedzi poinformujemy.

Idź do oryginalnego materiału