Ministerstwo Sprawiedliwości bierze się za "wadliwy system". Bodnar przedstawił projekt

2 tygodni temu
Adam Bodnar przedstawił Komisji Weneckiej projekt ustawy "która przywróci w Polsce prawo do niezależnego i bezstronnego sądu ustanowionego na podstawie prawa i ureguluje skutki uchwał nieprawidłowo ukształtowanej Krajowej Rady Sądownictwa". Chodzi m.in. o tzw. neosędziów.
"Grzech pierworodny": Dariusz Mazur podkreślił, iż "zaproponowane rozwiązania są odpowiedzią na wadliwy system stworzony przez poprzednią władzę". - My chcemy to naprawić i przywrócić w tym obszarze normalność - powiedział wiceminister sprawiedliwości. Jak zaznaczył, około 2,5 tysiąca nieprawidłowo powołanych sędziów orzeka w tej chwili w sądach. - To następstwo grzechu pierworodnego - upolitycznienia przez Zbigniewa Ziobrę wyboru 15 sędziów-członków KRS. Ponad 700 spraw przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka jest następstwem pseudoreformy sądownictwa - dodał.


REKLAMA


Założenia projektu: Chodzi m.in. o "jednoznaczne określenie skutków uchwał podejmowanych przez ukształtowaną w sprzeczności z Konstytucją RP Krajową Radę Sądownictwa w latach 2018-2025". Zgodnie z ustawą sędziowie mają zostać podzieleni na trzy grupy:


tzw. grupa zielona, czyli początkujących sędziów, których statut ma zostać uzdrowiony w drodze uchwał przyszłej, prawidłowo ukształtowanej KRS;
tzw. grupa żółta, czyli sędziów, którzy "awansowali po ocenie przez niekonstytucyjną KRS". "Sędziowie z tej grupy na mocy ustawy zostaną cofnięci na poprzednie stanowiska, przy czym uzyskają delegację ustawową na dwa lata na w tej chwili zajmowane stanowiska, by nie sparaliżować sądów, w których w tej chwili pracują" - informuje resort;
tzw. grupa czerwona, czyli "osób, które przyszły do zawodu sędziowskiego z innych zawodów w następstwie udziału w konkursach przed niekonstytucyjną KRS". "Osoby te bądź powrócą do swoich poprzednich zawodów, o ile korporacje zawodowe ich przyjmą, lub będą mogły zostać referendarzami; również te osoby będą z mocy prawa wpisywane do powtórzonych konkursów, o ile nie zrezygnują z tej możliwości" - wyjaśnia Ministerstwo Sprawiedliwości".


Zobacz wideo Mocna wypowiedź Nawrockiego. Zapowiedział naprawę wymiaru sprawiedliwości


Co jeszcze? W założeniach czytamy m.in. o "uregulowaniu zasad ponownych postępowań konkursowych przed prawidłowo ukształtowaną KRS, po powstaniu na skutek wejścia w życie ustawy wolnych stanowisk sędziowskich po sędziach, którzy z mocy ustawy zostali przesunięci na niższe stanowiska bądź pozbawieni statusu sędziowskiego". Ma zostać również "uregulowany systemu uchylania orzeczeń wydawanych z udziałem osób nieuprawnionych i określenie warunków wszczęcia i prowadzenia postępowań w tym zakresie".
Czytaj także: Mentzen nie króluje już w mediach społecznościowych. Ta kandydatka go zdetronizowała [RAPORT].
Źródło: Ministerstwo Sprawiedliwości
Idź do oryginalnego materiału