Ministerstwo broni zakazu zatrudniania adwokatów na etat

1 miesiąc temu
Zdjęcie: lady justice figurine over a law office table


Minister Maria Ejchart przedstawiła oficjalną odpowiedź na interpelację posłanki Pauliny Matysiak dotyczącą zakazu zatrudniania adwokatów na umowę o pracę. Resort sprawiedliwości nie planuje zmian w przepisach, które jako jedyne w Polsce zabraniają przedstawicielom konkretnego zawodu pracy na etacie.

Tradycja i niezależność

Ministerstwo uzasadnia utrzymanie obecnych przepisów historycznymi uwarunkowaniami zawodu adwokata, który „pozostawał zawsze wolnym zawodem”. Odmiennie ukształtowała się sytuacja radców prawnych, których profesja wywodzi się z okresu, gdy jednostki gospodarki uspołecznionej zatrudniały prawników na etatach.

Resort podkreśla, iż zakaz pracy na etacie ma „istotne znaczenie z punktu oceny niezależności adwokata”. Według ministerstwa, stosunek pracy mógłby prowadzić do konfliktu między adwokatem a pracodawcą na tle podporządkowania organizacyjnego.

Europejskie stanowisko

W odpowiedzi na interpelację przywołano również orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE, według którego prawnicy powinni zachować „całkowitą niezależność” jako współpracownicy wymiaru sprawiedliwości. Ministerstwo wskazuje, iż według TSUE takiego wymogu nie spełniają radcowie prawni zatrudnieni na etacie.

„Istnieje ryzyko, iż środowisko zawodowe radców prawnych zatrudnionych na podstawie umowy o pracę wywiera, przynajmniej w pewnym stopniu, wpływ na wyrażoną przez nich opinię prawną” – czytamy w odpowiedzi.

Bez analiz konstytucyjności

Ministerstwo przyznaje, iż nie przeprowadziło analiz zgodności zakazu z Konstytucją RP. Resort sprawiedliwości tłumaczy, iż kwestie związane z zasadą równości wobec prawa, prawem do bezpiecznych warunków pracy oraz prawem do zabezpieczenia społecznego należą do kompetencji Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przyszłość bez zmian

W odpowiedzi na ostatnie pytanie interpelacji ministerstwo jednoznacznie stwierdziło, iż „aktualnie nie są prowadzone ani planowane prace legislacyjne zakładające uchylenie art. 4b ust. 1 pkt 1 i ust. 3 ustawy Prawo o adwokaturze”.

Oznacza to, iż w najbliższym czasie adwokaci przez cały czas nie będą mogli korzystać z podstawowych praw pracowniczych, takich jak płatny urlop czy zasiłek chorobowy, które przysługują radcom prawnym wykonującym analogiczne zadania zawodowe.

Idź do oryginalnego materiału