W ramach projektu „Lubartów dla klimatu” w II LO zmniejszą się koszty zużycia energii cieplnej i elektrycznej. Oprócz kompleksowej termomodernizacji w szkole powstało koło „EKO – Kreatywni, które propaguje idee związane z energią odnawialną. Spotkanie na zakończenie projektu zorganizował 19 kwietnia Wydział Strategii, Rozwoju i Funduszy Zewnętrznych UM.
Kompleksowa termomodernizacja II LO, która właśnie trwa była możliwa dzięki funduszom zewnętrznym jakie pozyskało Miasto Lubartów – ponad 4 mln. zł w ramach projektu „Lubartów dla klimatu”, a 5 mln. z Rządowego Funduszu Polski Ład.
Zakres prac był ogromny. Wykonano izolacje termiczne, renowację przeszła elewacja budynku „starego” skrzydła szkoły. Wymieniono pokrycie dachowe oraz wymieniono stolarkę okienną i drzwiową zewnętrzną. Projekt obejmuje też: remont schodów i podestów wejściowych z wymianą balustrad, wymianę parapetów,montaż podnośnika platformowego dla osób z niepełnosprawnością.
Zakres prac to także: wymiana instalacji c.o., elektrycznej, instalacji wodociągowej, c.w.u i kanalizacji sanitarnej, wykonanie instalacji wentylacji mechanicznej sali gimnastycznej oraz instalacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją w segmencie żywieniowym wraz z konieczną zmianą technologii i wyposażenia kuchni, stołówki i zaplecza technicznego.
Na dachu budynku niebawem zostanie zamontowana instalacja fotowoltaiczna.
Projekt „Lubartów dla klimatu” to także szereg działań edukacyjnych mających na celu propagowanie idei związanych z energią odnawialną, efektywnością energetyczną oraz bezpieczeństwem energetycznym. Powstało koło zainteresowań EKO – Kreatywni, gdzie uczniowie zgłębiali wiedzę na temat Odnawialnych Źródeł Energii i przeciwdziałania zmianom klimatu.
Na potrzeby realizacji projektu w „Lubartowiaku” powstała rubryka, w której cyklicznie ukazywały się treści, przygotowane przez Koło Zainteresowań, dotyczące efektywności energetycznej i OZE.
Na stronach internetowych Urzędu Miasta Lubartów oraz II Liceum Ogólnokształcącego powstały zakładki z materiałami promocyjno – edukacyjnymi. Uczniowie przeprowadzili też warsztaty dla nauczycieli z województwa lubelskiego. 4 kwietnia w Urzędzie Miasta Lubartów zorganizowane zostało seminarium dotyczące tematyki wykorzystania odnawialnych źródeł energii do poprawy efektywności energetycznej w gospodarstwach domowych.
(kw)