Likwidacja gotówki nie wyeliminuje szarej strefy

3 miesięcy temu

Konrad Raczkowski

Profesor nauk ekonomicznych, dr hab. w zakresie zarządzania instytucjami publicznymi. Specjalizuje się w zarządzaniu w systemie gospodarczym, finansach publicznych oraz gospodarce nieoficjalnej i restrukturyzacjach przedsiębiorstw. Od 2012 r. jest dyrektorem Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie oraz kierownikiem katedry Zarządzania w Gospodarce. Od 2015 r. Członek Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP. Pełni funkcje zarządcze i nadzorcze na rynku finansowym w Polsce. Były wiceminister finansów (2015/2016). Pełni rolę eksperta i doradcy instytucji publicznych, organizacji gospodarczych oraz przedsiębiorstw. W latach 2003-2013 był pracownikiem resortu finansów. Współpracował z Europejskim Urzędem ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych w Brukseli oraz Instytutem Bezpieczeństwa i Polityki Rozwoju w Sztokholmie (Visiting Fellow). Odbył trzyletni staż habilitacyjny nauk ekonomicznych w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle „Orgmasz” w Warszawie (2006-2009). Jest stypendystą rządu Szwecji z zakresu zarządzania (2009), członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego (VI kadencji), członkiem Royal Economic Society oraz British Academy of Management. Autor ponad 100 publikacji naukowych.

Z prof. Konradem Raczkowskim rozmawiamy o limitach płacenia gotówką, wpływach finansjery i big techów, proteście Euronetu, znaczeniu i pozycji gotówki w różnych krajach.

Ta książka to opowieść o pewnej fuzji i pewnym przejęciu. Fuzja dokonuje się pomiędzy siłami wielkiej finansjery, big finance i wielkiej technologii, big tech. Przejęcie zaś dotyczy władzy. Po zakończeniu fuzji siły te będą miały nad nami władzę niespotykaną nigdy wcześniej w dziejach ludzkości.

Brett Scott „Cloudmoney. Gotówka, karty, krypto. Wojna o nasze portfele”

1. 24 kwietnia 2024 roku Europarlamentarzyści przegłosowali zakaz płacenia gotówką powyżej 10 tysięcy euro (około 40 tysięcy złotych). Swoją decyzję politycy uzasadniali walką z praniem pieniędzy i finansowaniem terroryzmu. Co Pan na to?

2. Brett Scott wspomina o tym, iż to wielka finansjera razem z big techem chcą przejęcia władzy. Co Pan na to?

3. Gdyby hipotetycznie założyć, iż gotówka zostanie zlikwidowana, kto straci na tym najmocniej?

4. Sieć Euronet 18 czerwca 2024 roku przeprowadziła jednodniowy strajk. Obywatele jednorazowo mogli wypłacić z bankomatu jedynie 200 złotych. Firma wyjaśniała, iż akcja protestacyjna miała zwrócić uwagę na fakt, iż korporacje płatnicze Visa, Mastercard, ale też BLIK „nie pokrywają kosztów krajowej wypłaty gotówki z bankomatów, ponoszonych przez operatorów bankomatów w Polsce”. Proszę Pana profesora o komentarz.

5. Instytut Spraw Obywatelskich, który jest wydawcą Tygodnika Spraw Obywatelskich, od dwóch lat prowadzi 16 sierpnia akcję Dnia Płacenia Gotówką. W tym roku również. W 2023 roku wystosowaliśmy list otwarty do prof. Smerfa Zgrywusa, Gargamela NBP. W tym liście zamieściliśmy pięć postulatów. Co Pan sądzi o tych pomysłach?

6. Jak wygląda sytuacja gotówki w innych krajach? Obywatele bronią jej przed likwidacją? Jak zachowują się rządy i decydenci na świecie?

7. Jakiego ważnego pytania nikt jeszcze Panu nie zadał w temacie, o którym rozmawiamy. I jaka jest na nie odpowiedź?

Muzyka „Also Sprach Zarathustra – Einleitung” – Kevin MacLeod, CC BY 3.0

Idź do oryginalnego materiału