Lewica chce rewolucji w szkolnictwie wyższym. Minister Wieczorek przedstawił szczegóły kluczowych zmian

3 godzin temu

„Minister Nauki Dariusz Wieczorek poinformował o planowanych zapisach nowelizacji ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. Wśród zapowiadanych zmian jest m.in. uszczelnienie systemu wizowego, zmiany w funkcjonowaniu studiów podyplomowych, a także wzmocnienie uprawnień studentów i doktorantów”, informuje serwis GazetaPrawna.pl.

Kluczowe zmiany będą dotyczyły prowadzenia studiów podyplomowych. Zgodnie z propozycją ministerstwa nauki studia podyplomowe będą mogły zaoferować jedynie uczelnie, które „prowadzą kształcenie na studiach pierwszego stopnia”. Jak tłumaczy Dariusz Wieczorek „tylko takie ośrodki mają odpowiednią kadrę i zaplecze do prowadzenia studiów podyplomowych”.

Kolejna kwestia, która zostanie zmieniona to przyjmowaniu studentów z zagranicy. „Ta możliwość zostanie ograniczona do uczelni akademickich, które prowadzą kształcenie przynajmniej jednego kierunku studiów z kategorią B+ lub wyższą”.

Minister nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział również zmiany w zakresie uprawnień studentów i doktorantów. Mówił m.in. o: zapomogach dla doktorantów; uregulowaniu instytucji Rzecznika Praw Studenta i Rzecznika Praw Doktoranta; doprecyzowaniu przepisów dotyczących przyznawania stypendium doktoranckiego i ustalaniu jego wysokości; rozszerzeniu katalogu świadczeń o stypendia za działalność społeczną.

„Minister Wieczorek wspominał również o konsolidacji uczelni. Zachętą do dokonania takich działań mają być dodatkowe środki przeznaczone na koszty związane z transformacją oraz podniesienie subwencji dla połączonych podmiotów. Nowe zapisy ustawy będą doprecyzowywać wiele kwestii formalnych, takich jak m.in. dodanie związków uczelni do katalogu podmiotów działających na rzecz systemu szkolnictwa wyższego i nauki, czy uregulowanie kwestii włączenia filii utworzonej przez uczelnię publiczną do innej uczelni publicznej”, podsumowuje GazetaPrawna.pl.

Źródło: GazetaPrawna.pl

TG

Idź do oryginalnego materiału