Leszno pomaga powodzianom. Zbiórki i transporty darów

3 godzin temu

– Dziś, 24 września, wyrusza kolejny transport – informuje Romana Kozub, Dyrektor Naczelna Wodociągi Leszczyńskie Sp. z o.o. – Tym razem pomoc trafi do Nysy, Lewina Brzeskiego, Głogowa i gmin Kolsko oraz Zabór. Przy czym zależy nam bardzo, by pomoc ta była precyzyjna i poprzedzona wywiadem w kwestii miejsc docelowych i tamtejszych potrzeb.

Inicjatorem leszczyńskiej akcji pomocy dla powodzian jest prezydent miasta Leszna Grzegorz Rusiecki, a także osoby należące do miejskiego Wydziału Zarządzania Kryzysowego i Bezpieczeństwa. Wsparcia organizacyjnego udzielił też Miejski Zakład Oczyszczania w Lesznie, a koordynatorem działań związanych z organizacją pomocy są Wodociągi Leszczyńskie Sp. z o.o.

Zaangażowanie mieszkańców Leszna

– Podziwu godne jest, co oczywiste, zaangażowanie wielu prywatnych osób i podmiotów, bez których ofiarności pomoc nie byłaby możliwa – dodaje dyrektor Romana Kozub.

W efekcie, od poniedziałku, 16 września br., magazyny na terenie Wodociągów Leszczyńskich przy ulicy Lipowej w Lesznie, aż do chwili obecnej, wypełniają się darami.

Jak relacjonują koordynatorzy tej akcji, odruch serca mieszkańców Leszna jest ogromny. Od pierwszego dnia powodzi w południowej Polsce, w Wodociągach Leszczyńskich działa magazyn darów.

Pierwszy konwój wyruszył 17 września

Pierwszy konwój humanitarny z pomocą dla powodzian, którą zaofiarowali i zorganizowali mieszkańcy Leszna wyruszył we wtorek, 17 września 2024 roku rano. Wtedy to miejskie służby, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe Leszno, a także osoby prywatne podstawiły swoje samochody na plac Wodociągów i przystąpiono do załadunku darów.

– Były to woda pitna, artykuły higieniczne, żywność, pampersy, koce ofiarowane przez Leszczynianki i Leszczynian oraz lokalne firmy – informowała Lucyna Gbiorczyk z Gabinetu Prezydenta Leszna. – W sumie darami załadowano 8 aut, które ruszyły w kierunku Stronia Śląskiego, z którym przedstawiciele Leszna są w kontakcie. Pomoc z Leszna ma dotrzeć także do Kłodzka i Polanicy Zdrój. – podsumowała Lucyna Gbiorczyk.

Szacowanie potrzeb i zabezpieczenie psów ze schroniska

Na tym jednak nie koniec, bo po rozładunku darów w miejscach przeznaczenia, pracownicy Miejskiego Zakładu Zieleni w Lesznie zabrali psy z zalanego Schroniska Pod Psią Gwiazdą w Kłodzku. Zwierzęta te znalazły bezpieczny azyl w schronisku w Henrykowie.

Dodajmy, iż wyjazd ten był również okazją do rozpoznania najpilniejszych i największych potrzeb powodzian, bo planowane były już kolejne transporty.

Ofiarność mieszkańców Leszna

Tymczasem ofiarność mieszkańców Leszna nie ustawała, a na transport czekała już kolejna pokaźna partia darów. Apelowano też m.in. do właścicieli miejscowych firm o udostępnianie środków transportowych, a szczególnie busów.

– Potrzebujemy również łopat, mioteł, rękawic i narzędzi do sprzątania po zalaniach – relacjonował po odjeździe wtorkowego transportu Maciej Apolinarski, pracownik Wodociągów Leszczyńskich. – Ważna jest także pakowana żywność, pieluchy i żywność dla dzieci w słoikach. Na to wszystko czekamy i to właśnie do nas na bieżąco trafia.

– Mamy pełne palety wody i inne rzeczy na paletach, ale pilnie potrzebujemy transportu – wyjaśniała Romana Kozub, Gargamel Wodociągów Leszczyńskich. – Powinny to być busy, co najmniej dziewięć takich aut. Idealnie byłoby mieć te samochody w środę po południu do dyspozycji, aby wysłać transporty w czwartek.

Inny transport, tym razem, 20 palet wody wyruszył do Nowej Soli ciężarówką z Ferm Drobiu Woźniak.

Następny leszczyński transport dla potrzebujących powodzian trafił do Lewina Brzeskiego. A jeden z busów dotarł wówczas do Głogowa z chlebem i żywnością, a także wodą dla osób umacniających wały przeciwpowodziowe w tym mieście.

Pompy, agregaty, osuszacze

W piątek (20 września br.), rano z magazynu w Wodociągi Leszczyńskie wyruszyły kolejne samochody z pomocą dla powodzian z Lewina Brzeskiego. Firmom i osobom prywatnym gotowym wesprzeć mieszkańców obszarów dotkniętych przez żywioł przekazano też listę największych potrzeb. Na liście tej znalazły się pompy szlamowe, agregaty z benzyną, ⁠osuszacze, sprzęt do manualnego sprzątania, czyli łopaty, wiadra, miotły, ⁠wodery, gumowce, rękawice robocze i taczki.

Jak podkreślają koordynatorzy akcji, szczególnym zaangażowaniem w udostępnienie środków transportowych wykazali się: Toyota Mikołajczak Leszno, Ciesiółka Auto Group Renault Smektała, Leszno Hydro-Partner, Ochotnicza Straż Pożarna Leszno-Gronowo i P.W.H.U. Import-Eksport Jórdeczka

Do magazynu zbiórki dla powodzian, zorganizowanej przez Leszno trafiły też środki do dezynfekcji, które przekazał Wojewódzki Szpital Wielospecjalistyczny im. dr. Jana Jonstona w Lesznie.

W efekcie, pomoc docierała dalej do Stronia Śląskiego i Lądku Zdroju.

Na tym jednak nie koniec, bo zbiórka trwa nadal. Więcej aktualnych informacji o tej akcji znaleźć można m.in. na profilu Wodociągów Leszczyńskich w mediach społecznościowych, a także na oficjalnej stronie internetowej spółki.

Idź do oryginalnego materiału