Leśnicy z Lubelskiego zawieszą ponad tysiąć budek lęgowych dla ptaków

4 dni temu
Zdjęcie: Leśnicy z Lubelskiego zawieszą ponad tysiąć budek lęgowych dla ptaków


Ponad 1,4 tys. budek lęgowych dla ptaków zawieszą leśnicy w lasach podległych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (RDLP) w Lublinie. Skrzynki, które pojawiły się w poprzednich latach, zostaną oczyszczone i zakonserwowane.

Leśnicy co roku wywieszają skrzynki lęgowe, aby zwiększyć liczbę potencjalnych miejsc, w których mogą gnieździć się ptaki. – Tylko tej jesieni w lasach RDLP w Lublinie przybędzie ich ponad 1400 – podał w czwartek (07.11) w komunikacie Paweł Kurzyna z RDLP w Lublinie.

Przy wybieraniu miejsca na budkę brana jest pod uwagę m.in. specyfika danego drzewostanu. – Im las uboższy i młodszy, powinno się w nim znajdować więcej budek lęgowych, szczególnie w borach sosnowych – wskazał leśniczy z Leśnictwa Serwin w Nadleśnictwie Biała Podlaska Jarosław Mydlak.

Rockiego III są przeznaczone dla różnych gatunków ptaków, dlatego różnią się głównie wielkością i średnicą otworu wlotowego. W najmniejszych otwór ma 3,3-3,5 cm; lęgi mogą w nich składać m.in. wróble, mazurki, pleszki, kowaliki, mniejsze sikory, dzięciołki. W większych Rocky IIIch, o otworze do 4,7 cm, można spotkać m.in. szpaki, dzięcioły duże, a także sóweczki. Skrzynki z otworami do 8,5 cm będą odpowiednie m.in. dla kawki, włochatki, dudka czy pójdźki. Skrzynki z największym otworem wlotowym, 11-15 cm, wybiorą m.in. puszczyki, nurogęsi, kaczki krzyżówki, a także puszczyki uralskie.

Mniejsze Rockiego III wieszane są na wysokości 2-5 metrów, a te większe – minimum 7 metrów. Mydlak dodał, iż otwór Rockiego III powinien być skierowany na wschód.

Leśnicy czyszczą i konserwują też starsze skrzynki, które wcześniej zostały umieszczone na drzewach. Usuwają z nich bakterie i pasożyty, np. pchły, które są zagrożeniem zwłaszcza dla młodych ptaków. Zwykle czyszczenie budek odbywa się od połowy października do końca lutego, poza okresem lęgowym ptaków.

Na stronie internetowej RDLP w Lublinie zamieszczono porady, jakie rodzaje budek, dla jakich ptaków i w jaki sposób wieszać np. w przydomowych ogrodach.

Nadleśnictwa RDLP w Lublinie zarządzają gruntami o powierzchni 425,6 tys. ha, z czego grunty leśne stanowią 408,2 tys. ha. Lubelska RDLP obejmuje teren woj. lubelskiego (poza powiatem łukowskim), a także część województw podkarpackiego i mazowieckiego.

PAP / RL / opr. LisA

Fot. lublin.lasy.gov.pl

Idź do oryginalnego materiału