Lasek Traugutta w Lublinie - na śladach Powstania Styczniowego

solidarni2010.pl 7 miesięcy temu
Historia
Lasek Traugutta w Lublinie - na śladach Powstania Styczniowego
data:01 lutego 2024 Redaktor: Redakcja

Jak wiele zależy od polskiej szkoły i zaangażowania pedagogów!

Przed budynkiem Szkoły nr 6 im. Romualda Traugutta w Lublinie stoi drewniany krzyż przeniesiony z zabytkowego cmentarza na ul.Lipowej w otoczeniu głazów. Upamiętnienie ufundowane zostalo przez społeczność szkoły 16 sierpnia 2008 roku - w 145. Rocznicę Stracenia Powstańców Styczniowych.
Na tablicy napis głosi:
Jedno mamy życie
Musimy przeżyć je mądrze
Romuald Traugutt
(z pamiętnika o powstaniu 1863 r.)
Dobę całą spędził więzień z 19 numeru u muru oddzielającego od celi Traugutta, oczekując, azali pukanie nie wydzwoni chociaż jednego słowa. Godziny jednak upływały i najmniejszy szmer spoza ściany nie dobiegał. Więzień czekał dzień cały, czekał noc całą, nie udając się wcale na spoczynek. Czekał i modlił się wśród nocnej ciszy... Ciszy nic nie przerywało. Powoli upływały godziny dnia, a jeszcze wolniej biegły godziny nocy; jutrzenka, zwiastun dnia strasznego, owego 5 sierpnia, weszła do celi więźnia i zastała go w tej pozycyi, w jakiej zostawiło zachodzące słońce. Ciszy spoza muru nic nie przerywało. Aż wreszcie, około godziny 8-mej z rana, gwałtownie wydzwoniło pukanie jeden wyraz... wyraz ostatni: „do widzenia”. Po chwili rozległ się szczęk broni i przyspieszone ciężkie kroki wielu dały się słyszeć u drzwi celki oznaczonej Nr. 19. Tłum zbrojny gwałtownie przeszedł, a echo przejścia wprędce umilkło w głębi budynku. Traugutt to szedł na śmierć. W godzinę potem na stokach cytadeli tracono go.
--------------------
UWAGA! KONKURS "Na śladach Powstania Styczniowego" - II edycja konkursu 2024 r. - przypominamy i publikujemy nadesłane zdjęcia pozakonkursowe z terenu zwykłej, ale niezwyczajnej szkoły podstawowej w Lublinie.
Edycja 2024:
Wokół nas jest przez cały czas wiele śladów - mogił, kopców, tablic, krzyży, kapliczek - upamiętniających Powstanie Styczniowe i jego Ofiary. Szczególnie wiele z nich znajduje się na terenie Lubelszczyzny i Mazowsza. Upamiętnijmy je w postaci zdjęć!
Redakcja portalu oczekuje na prace wraz z opisem przedstawionego miejsca. Prosimy o nadsyłanie ich na adres redakcja@solidarni2010.pl
Prosimy o zaznaczenie w tytule - KONKURS: "Na śladach Powstania Styczniowego".
Upublicznimy wszystkie zdjęcia, w miarę ich napływania.
Najciekawsze, a szczególnie pochodzące z bardzo mało znanych miejsc i miejscowości - zostaną nagrodzone książkami.
Zdjęcia do artykułu :
Zdjęcia do artykułu :
Idź do oryginalnego materiału