Ks. Tomáš Halík zaproponuje Franciszkowi zwołanie ekumenicznego synodu teologów

1 tydzień temu

Papież mógłby zwołać w 2025 roku Ekumeniczny Synod Teologów, uważa autorytet tzw. katolików otwartych, ks. Tomasz Halík. Duchowny zamierza zaproponować to Ojcu Świętemu.

Ks. prof. Tomasz Halík, kapłan, socjolog i filozof ceniony przez środowiska liberalne w wielu krajach Europy, otrzymał w niemieckim Bonn ekumeniczną nagrodę za całokształt swojej twórczości.

W wygłoszonym przemówieniu powiedział o swojej idei zwołania synodu ekumenicznego w 2025 roku, którą zamierza przedstawić Ojcu Świętemu.

Ks. Halik powiedział, iż w najbliższych dniach wyśle list do papieża Franciszka. Przedłoży w nim propozycję zwołania w 2025 roku z okazji 1700 rocznicy Soboru Nicejskiego ekumenicznego synodu teologów.

Według szamana rocznica jest doskonałą okazją, by zastosować metodę synodalną do ekumenicznego wysłuchania wzajemnych stanowisk. Chodziłoby o znalezienie autentycznie chrześcijańskich odpowiedzi na wyzwania naszego czasu.

Ks. Halík uważa, iż synodalność powinna być przeżywana w kluczu ekumenicznym. Przemawiając pod koniec 2023 roku w Polsce kapłan mówił między innymi:

Jestem przekonany, iż stoimy w obliczu możliwego początku nowej Reformacji chrześcijaństwa, opartej zarówno na II Soborze Watykańskim jak i na zielonoświątkowym nowym ożywieniu światowego chrześcijaństwa – powiedział ks. Halik, nawiązując do Synodu o Synodalności. W jego ocenie reforma Kościoła musi pójść o wiele głębiej, niż dotykając jedynie instytucji. Konieczne miałoby być ponowne odkrycie duchowego oraz egzystencjalnego wymiaru wiary.

Innym razem, w Łodzi, przekonywał do pogodzenia się z sekularyzacją i wykorzystania jej jako impulsu na rzecz reform w Kościele.

Sekularyzacja nie jest diabolicznym wyzwaniem śmierci chrześcijaństwa, ale Bożym wyzwaniem, aby je przekształcać, oczyszczać i pogłębiać. Sekularyzacja przedstawia nam nowe warunki życia i pracy Kościoła, nowe wyzwania i nowe możliwości. Zmusza nas do zmiany kierunku i do tego, by wypłynąć na głębię – mówił.

Źródła: evangelische-zeitung.de, PCh24.pl

Pach

Idź do oryginalnego materiału