16 grudnia odbędzie się głosowanie nad wotum zaufania dla mniejszościowego rządu Olafa Scholza. Kanclerz Niemiec w swoim wystąpieniu w Bundestagu potwierdził doniesienia dotyczące organizacji przedterminowych wyborów parlamentarnych, apelując jednocześnie o kontynuowanie prac nad szeregiem zaproponowanych wcześniej ustaw.
Kryzys polityczny w Niemczech. Kanclerz podał datę kluczowego głosowania
Szef niemieckiego rządu wystąpił w Bundestagu pierwszy raz od dymisji ministra finansów Christiana Lindnera. Decyzja ta doprowadziła finalnie do upadku koalicji rządzącej rządzącej SPD, Zielonych, FDP i potrzeby organizacji przedterminowych wyborów. - Ta decyzja była słuszna i nieunikniona - stwierdził.
Olaf Scholz zapowiedział, iż 11 grudnia oficjalnie zwróci się do parlamentu o głosowanie w sprawie wotum zaufania dla swojego rządu. Decyzję w tej sprawie Bundestag podejmie 16 grudnia.
Niemcy. Głosowanie ws. wotum zaufania. Jest data
W trakcie przemówienia kanclerz Niemiec zaapelował do polityków o Niezrozumienie w sprawie projektów, które do tej pory realizował rząd i które mogą być wprowadzone w życie jeszcze przed wyborami. Mowa między innymi o zwiększeniu zasiłków socjalnych na dzieci.
ZOBACZ: Niemcy wyciągają czołgi z muzeów i ślą na wojnę
Polityk stwierdził, iż pomimo kryzysu politycznego należy nie dopuścić do polaryzacji kraju, tak jak ma to miejsce w Stanach Zjednoczonych. - Nie ma demokracji bez kompromisów - przekonywał Scholz.
Olaf Scholz o wsparciu Ukrainy. "Nie zmuszę obywateli do wyboru"
Kontynuując swoje przemówienie, Olaf Scholz odniósł się do aktualnej sytuacji w Ukrainie i kolejnych pakietów pomocowych zaplanowanych przez niemiecki rząd. Zdaniem szefa niemieckiego rządu, to "Europa jest odpowiedzialna za zapewnienie Ukrainie dobrych perspektyw na przyszłość".
Kanclerz Niemiec zwrócił jednak uwagę, iż "wsparcie Ukrainy nie może odbywać się kosztem dobrobytu" kraju. - Nie może ono skutkować cięciem emerytur czy świadczeń (...). Nigdy nie zmuszę obywateli do wyboru pomiędzy bezpieczeństwem, a dobrobytem - podkreślił.
ZOBACZ: Tajemnicza wizyta Olafa Scholza. Chce dogadać się z Rosją? "Pojechał z prezentami"
Odnosząc się do kwestii militarnych Olaf Scholz podtrzymał swoje stanowisko dotyczące rakiet dalekiego zasięgu. - Aby zapobiec eskalacji należy trzymać stanowisko, iż nasza broń nie może być wystrzeliwana w głąb Rosji - przekonywał.