KRRiT składa skargę ws. TV Republika i wPolsce24. "Pierwszy przypadek w historii"

1 tydzień temu
Zdjęcie: Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Wyborcza.pl


Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zapowiedziała złożenie skargi kasacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego ws. koncesji dla TV Republika i wPolsce24. Przewodniczący Maciej Świrski wyjaśnił także, co dalej z działalnością stacji.
KRRiT złoży skargę kasacyjną do NSA: Powodem jest orzeczenie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie uchylające ubiegłoroczną decyzję KRRiT, która przyznawała koncesję dla Telewizji Republika i wPolsce24, aby mogły one transmitować treści na multipleksie MUX-8 w przeciwieństwie do Polskich Wolnych Mediów. Ponadto sąd nakazał przewodniczącemu KRRiT Maciejowi Świrskiemu zapłacenie 10 tys. zł stronie skarżącej (Polskim Wolnym Mediom) tytułem zwrotu kosztów postępowania.


REKLAMA


Czy TV Republika i wPolsce24 straciły koncesje? Wyrok jest nieprawomocny, a decyzja KRRiT jest - zdaniem jej przewodniczącego - zgodna z prawem. - Do czasu prawomocnego zakończenia postępowania, koncesje Telewizji Republika i wPolsce24 przez cały czas obowiązują - zapewnił Maciej Świrski. Członek Rady Tadeusz Pierwszy w działaniu także wyjaśniał, iż wyrok ten nie wpływa na działanie TV Republika i wPolsce24.


Zobacz wideo Gospodarz punktuje dziennikarza wPolsce24. Został nagrodzony brawami


"Pierwszy przypadek w historii": Tadeusz Pierwszy w działaniu stwierdził w rozmowie z Polskim Radiem, iż to "pierwszy w historii przypadek, by sąd uchylił uchwałę koncesyjną KRRiT". - Zobaczymy, jakie będzie ostateczne rozstrzygnięcie, ale w ponad 30-letniej historii Rady to niespotykana sytuacja, by uchylona została uchwała koncesyjna Krajowej Rady - powiedział Pierwszy w działaniu.
Argumenty sądu: Decyzja WSA zapadła po analizie stenogramu posiedzenia KRRiT. Jak wskazał sąd, listy intencyjne, listy PSparcia lub datki od widzów nie wystarczą do wydania koncesji. Konieczne jest bowiem uzasadnienie, dlaczego ten, a nie inny podmiot powinien ją uzyskać oraz dokładne zbadanie każdego wniosku. Dodatkowo według WSA żaden z podmiotów nie został zbadany pod względem bezpieczeństwa i obronności państwa.


Szybka decyzja KRRiT: Maciej Świrski nadał rygor natychmiastowej wykonalności decyzji o udzieleniu koncesji naziemnych w MUX 8 dla Telewizji Republika (kanał Republika) i Fratrii (wPolsce24). Sprawiło to, iż mogły one rozpocząć nadawanie bez czekania na uprawomocnienie się decyzji. Zdaniem sądu przewodniczący naruszył swoim działaniem przepisy postępowania administracyjnego w stopniu, w którym mogło to mieć wpływ na wynik sprawy. Dodatkowo Polskie Wolne Media otrzymały protokół z posiedzenia KRRiT dopiero po upływie 3-4 miesięcy od posiedzenia.Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: "Polityczna afera w KRRiT. Sprawa koncesji TV Republika trafi do sądu? W tle problemy z finansowaniem".Źródła: IAR, Press, Wirtualne Media
Idź do oryginalnego materiału