Kredyt na OZE nie taki straszny! Poznaj warunki finansowania!

davinci.pl 2 lat temu
Zdjęcie: kredyt na oze


Kredyty na zakup instalacji OZE są oferowane na innych warunkach niż pozostałe produkty finansowe banków. Często noszą specjalne nazwy – np. kredyt inwestycyjny w ekologię, ekopożyczka, kredyt energetyczny itp. Każda firma i instytucja ma własne ramy i przedziały dotyczące wysokości wsparcia, całkowitego kosztu pożyczki na fotowoltaikę (lub inne urządzenia) czy wymogi względem zdolności kredytowej klienta. To, ile ostatecznie trzeba zapłacić za kredyt na OZE, jest uzależnione od wielu zmiennych.

Trzeba pamiętać także o możliwości dofinansowania za pośrednictwem programów promujących ochronę środowiska. W przypadku paneli słonecznych na pierwszy plan wysuwa się „Mój Prąd”, z kolei w sfinansowaniu ekologicznego ogrzewanie domu pomagają m.in. „Czyste Powietrze” oraz „Moje Ciepło”.

Dawno nie było lepszego momentu, by wziąć kredyt na OZE i postawić na ekologiczną energię

Inwestycja w fotowoltaikę czy montaż pompy ciepła pomaga uchronić się przed podwyżkami za media energetyczne. Skok cen za prąd i gaz – zarówno dla osób fizycznych, jak i prowadzących działalność gospodarczą – na początku roku był mocno odczuwalny. Od stycznia 2022 r. gospodarstwa domowe płacą za energię elektryczną ok. 37% więcej niż w 2021 roku. Opłaty dla firm są zaś choćby 300% większe – a na 2023 r. należy spodziewać się kolejnych podwyżek (albo nowych pozycji na rachunkach i fakturach). Mówi się o wzrostach cen dla klientów indywidualnych na poziomie 50–70%! Wynika to między innymi z:

  • sytuacji geopolitycznej – wojny na wschodzie oraz coraz trudniejszej, a więc i droższej dostępności surowców dobrej jakości;
  • mixu energetycznego Polski;
  • rosnącej inflacji;
  • polityki klimatycznej UE.

Kredyt na OZE – oferty kuszą niższym oprocentowaniem i stałą wysokością raty

Aktualnie banki mocno podkreślają, iż powyższe warunki będą utrzymywać niezależnie od kolejnych podwyżek stóp procentowych, jakich można się spodziewać w ciągu kolejnych miesięcy, a choćby lat. Dla kredytobiorców to niezwykle istotna informacja. Dzięki oprocentowaniu niższemu od inflacji i stałą, niezależną od stóp procentowych wysokością raty, można spokojnie finansować inwestycję w swoje przyszłe oszczędności – bez obaw, iż z miesiąca na miesiąc stanie się to zbyt drogie. Konsumenci nie mają wpływu na kilka istotnych czynników związanych z kredytami na OZE, m.in. ceny komponentów. Ale przynajmniej w zakresie wysokości raty nie są zależni od spraw, z którymi nie mogą nic zrobić.

Warto zauważyć, iż oferty kredytów na panele fotowoltaiczne okazują się na swój sposób korzystniejsze dla kredytobiorców niż np. kredyty gotówkowe na inne cele. Inne produkty finansowe drożeją, raty rosną, tymczasem w przypadku finansowania odnawialnych źródeł energii warunki kredytowania są zdecydowanie bliższe (co nie znaczy, iż identyczne!) sytuacji z 2019 r. czy lat wcześniejszych. Nie można przy tym zapominać o zaletach pozyskiwania energii ze słońca, jaki umożliwi zakup instalacji fotowoltaicznej. Prąd wytworzony przez panele PV można wykorzystać do zasilania pomp ciepła (w określonych warunkach mogą być jedynym źródłem ogrzewania) i przechowywać w specjalnych magazynach energii na czas, kiedy dni są krótsze. W ten sposób zyskasz dużą niezależność od zewnętrznych dostawców.

Wysokość rat kredytowych do spłaty. Porównanie kredytów na OZE w dwóch bankach

Oto reprezentatywne przykłady ofert firm partnerskich Da Vinci Green Energy. Dzięki współpracy z Santander Consumer Bankiem i Alior Bankiem nasi przedstawiciele są w stanie pomóc Ci w załatwieniu i przyspieszeniu wszystkich formalności. Naturalnie rynek daje znacznie więcej możliwości. Swoje oferty kredytowe na OZE przygotowały m.in. PKO BP (EKOpożyczka), BOŚ, BNP Paribas, GETIN Bank i wiele innych instytucji. Nie tworzymy tutaj stale aktualizowanego rankingu na najtańszy kredyt na OZE. Musisz samodzielnie porównać poszczególne propozycje i zdecydować, która daje Ci najwięcej korzyści. Dla jednych najważniejsze jest uzyskanie możliwie najniższej raty i odroczenie spłaty (np. o 3 miesiące od daty wypłaty pożyczki). Inni priorytetowo potraktują rzeczywistą roczną stopę oprocentowania oraz całkowitą kwotę kredytu.

Na jakich warunkach możesz dostać kredyt na panele słoneczne w bankach, które współpracują z naszą firmą? Przykładowe wyliczenia znajdziesz poniżej:

Kredytu na OZE udziela:Alior BankSantander Consumer Bank
maksymalna kwota kredytu80 000 zł80 000 zł
okres kredytowaniado 10 latdo 10 lat
procedury uproszczonedo kwoty 23 520 złdo kwoty 30 000 zł
Kalkulacja dla kwoty 30 000 zł przy okresie kredytowania na 8 lat (96 comiesięcznych rat)
oprocentowanie / RRSO10,46% / 11,03%10,45% / 10,97%
odsetki14 396,95 zł14 390,30 zł
całkowity koszt kredytu (+prowizje i opłaty)14 448,02 zł14 390,30 zł
całkowita kwota do zapłaty44 448,02 zł44 390,30 zł
wysokość raty463,00 zł467,39 zł

Im dłuższy okres kredytowania, tym mniejsze RRSO kredytu na fotowoltaikę

Na stronach internetowych banków i innych firm, które oferują pożyczki na kolektory słoneczne i inne ekologiczne źródła energii odnawialnej, bez trudu znajdziesz dedykowane kalkulatory. Porównanie wszystkich ofert może zająć naprawdę sporo czasu, ale lepiej nie zwlekać z decyzją w nieskończoność. Na jakie jeszcze zapisy w umowie o kredyt na OZE warto zwrócić uwagę? Z pewnością warto wczytać się w szczegóły na temat braku terminowej płatności – o ile zwykle nie przewiduje się żadnych kar finansowych dla kredytobiorcy, o tyle dla zadłużenia przeterminowanego często zmienia się stopa oprocentowania. zwykle przekracza 20% w ujęciu rocznym.

A co w sytuacji, kiedy możesz i chcesz szybciej wywiązać się ze wszystkich zobowiązań? Na szczęście banki odchodzą od praktyki pobierania dodatkowej prowizji za wcześniejszą spłatę części lub całości kredytu na OZE przed uzgodnionymi terminami. W takiej sytuacji kredytobiorca musi złożyć stosowną dyspozycję, by bank przygotował nowy harmonogram spłaty – nie poniesiesz wtedy kosztów za okres, o który skróci się czas obowiązywania umowy. Czasami to bank oddaje część prowizji (o ile ją pobierał), w wysokości proporcjonalnej do uiszczonej nadpłaty. Możesz również na samym początku zdecydować się na maksymalne wydłużeniem okresu kredytowania, by płacić możliwie najniższe raty.

Dopłaty i dotacje na zakup i montaż fotowoltaiki pomogą Ci sfinansować instalację fotowoltaiczną

Kredyt na OZE może pokryć całą sumę inwestycji, a czasami jedynie jej część. Dlatego najpierw warto przeprowadzić profesjonalny audyt i poznać koszt instalacji fotowoltaicznej o mocy odpowiadającej realnemu zapotrzebowaniu, a w drugiej kolejności szukać źródeł finansowania przedsięwzięcia. W udźwignięciu zobowiązań pomogą wspomniane we wstępie programy wsparcia.

By skorzystać z zewnętrznego dofinansowania kredytu na OZE potrzeba nie tylko pozytywnej decyzji banku i podpisanej umowy, ale też faktur za urządzenia i usługi specjalistów. Zwrot wydatków dotyczy wyłącznie kosztów kwalifikowanych w danym programie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Skontaktuj się z Da Vinci Green Energy i umów się na spotkanie!

Idź do oryginalnego materiału