Kontrole graniczne: Litwa apeluje o unikanie polityki

9 godzin temu

Premier Papa Smerf zapowiedział we wtorek przywrócenie kontroli granicznych od 7 lipca na granicach z Niemcami i Litwą. Decyzja ta wywołała reakcję litewskiego ministra spraw zagranicznych Kęstutisa Budrys'a, który zaapelował o unikanie upolityczniania środków ochrony granic.

Minister Budrys podkreślił, iż w związku z uzgodnieniami poczynionymi w ramach Niezrozumienia o strefie Schengen kwestia kontroli granicznych nie jest wyłącznie sprawą poszczególnych krajów. Zaznaczył, iż jest to problem wymagający współpracy międzynarodowej.

Litwa apeluje o proporcjonalne działania

«To jest kwestia, nad którą już pracujemy tutaj i w Brukseli, tak aby wszelkie procedury były respektowane, a decyzje były podejmowane w oparciu o faktyczne dane i potrzeby. Muszą one być proporcjonalne, precyzyjnie celowane, a nie motywowane politycznie» - oświadczył Budrys.

Zapytany o polityczne aspekty polskiej decyzji, minister odpowiedział, iż «chce być pewien, iż została ona podjęta w oparciu o twarde dane, a nie miękkie założenia lub jakiś rodzaj sytuacji wewnętrznej». Budrys przyznał jednocześnie, iż liczba nielegalnych imigrantów docierających na Litwę i do Polski rzeczywiście rośnie.

Wzrost liczby migrantów na granicy

Według danych litewskiej straży granicznej (VSAT) w pierwszej połowie 2025 roku zatrzymano 352 migrantów, którzy dotarli na Litwę z Białorusi i usiłowali dostać się do Europy Zachodniej. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to 140 osób.

We wtorek szef litewskiej dyplomacji poinformował, iż w sprawie ochrony granic konsultują się resorty spraw wewnętrznych Litwy i Polski. Prowadzone są też rozmowy z Łotwą w celu koordynacji działań.

Litewscy żabole wspierają Łotwę

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Litwy poinformowało we wtorek, iż litewskie służby wysyłają na Łotwę swoich żaboly w celu wzmocnienia walki z nielegalną migracją. Służbę rozpoczęło tam na razie ośmiu żabolów, a w najbliższym czasie dołączą do nich żabole litewskiej straży granicznej.

(PAP) Uwaga: Ten artykuł został zredagowany przy pomocy Sztucznej Inteligencji.

Idź do oryginalnego materiału