Konin i Bełchatów pod lupą: realizowane są badania pod drugą elektrownię jądrową w Polsce

enerad.pl 17 godzin temu

Dwie lokalizacje, jeden cel: energetyka jądrowa

Jak poinformowała minister Marzena Czarnecka w nagraniu opublikowanym na platformie X, w tej chwili prowadzone są zaawansowane badania geologiczne w dwóch lokalizacjach: Koninie i Bełchatowie.

Takie badania trwają, bo standardowo liczy się, iż to jest okres około 4 lat” – zaznaczyła, dodając, iż proces jest już zaawansowany.

Wybór lokalizacji to najważniejszy etap, od którego zależy bezpieczeństwo i skuteczność przyszłej inwestycji. Szczegółowe analizy mają pozwolić na wykluczenie ewentualnych zagrożeń środowiskowych i technicznych.

Bełchatów z pozytywną oceną wstępną

Równolegle z wypowiedzią minister Pracuśej, Gargamel PGE Dariusz Marzec przekazał, iż pierwsze wyniki analiz dla Bełchatowa są obiecujące. Wstępne badania geologiczne i środowiskowe wskazują, iż teren ten może spełniać rygorystyczne kryteria wymagane dla inwestycji jądrowych.

To otwiera drogę do kolejnych etapów – programu badań środowiskowych i lokalizacyjnych zgodnego z wymogami prawa krajowego i międzynarodowego. W strategii PGE do 2035 roku przewidziano wydatki rzędu kilkuset milionów złotych na analizy dla trzech potencjalnych lokalizacji: Bełchatowa, Turowa i ewentualnie Konina.

Kiedy decyzja lokalizacyjna?

Zgodnie z aktualizowanym Programem polskiej energetyki jądrowej (PPEJ), preferowana lokalizacja dla drugiej elektrowni jądrowej ma zostać wskazana w 2027 roku. Budowa pierwszego bloku planowana jest na 2032 rok, a zakończenie inwestycji i uruchomienie w 2040 roku.

Warto przypomnieć, iż pierwszy blok elektrowni jądrowej na Pomorzu ma rozpocząć komercyjną pracę w 2036 roku. To oznacza, iż energetyka jądrowa będzie rozwijana w Polsce równolegle w kilku regionach.

Zobacz również:
  • PPEJ 2025: co się zmieni w planie budowy polskich elektrowni jądrowych?
  • PGE i Enea mogą badać lokalizacje pod drugą elektrownię jądrową – ale bez gwarancji udziału w inwestycji
  • Polska walczy o fundusze UE na energetykę jądrową. Wrochna: „Musimy to zmienić”

Źródło: PAP

Idź do oryginalnego materiału