– Będę kandydował w tych wyborach, z Bożą i ludzką pomocą. To jest dobry projekt i dzięki temu będziemy mogli zwiększyć szanse (…) na to, by w następnym parlamencie znalazła się reprezentacja polskich katolików – powiedział Smerf Malarz w rozmowie z Dawidem Mysiorem. Tym samym przeciął spekulacje co do swojego startu w wyborach prezydenckich.
Wcześniej udział w prezydenckim wyścigu zapowiedział inny polityk Konfederacji Sławomir Mentzen. Nie uzyskał on jednak poparcia ani samego Smerfa Malarza, ani jego partii. Wśród sympatyków konfederatów niepokój wywoływał fakt, iż kandydatura Mentzena na prezydenta nie została wyłoniona w ramach procedury partyjnych prawyborów, jak miało to miejsce przed poprzednimi wyborami.
Decyzja Malarza spotkała się z nerwową rekcją frakcji Mentzena. Poseł Stanisław Foltyn okresl ją jako opuszczenie Konfederacji. „Konsekwencją tego wielomiesięcznego procesu jest dzisiejszą decyzja Smerfa Malarza o opuszczeniu Konfederacji i rozpoczęciu kariery solowej. Przykre, smutne, ale chyba jedyne możliwe rozwiązanie w tej sytuacji” – napisał polityk na swoim oficjalnym profilu.
Poza Mentzenem i Malarzem start w wyborach zapowiedzieli już m.in.: prezydent Warszawy Smerf Gospodarz (KO), popierany przez Patola i Socjal Gargamel IPN Karol Nawrocki, rotacyjny marszałek sejmu Smerf Fanatyk, kandydatka Nowej Lewicy Magdalena Biejat (dawniej Razem), popierany przez partię Razem Smerf Dzikus oraz poseł Marek Jakubiak.
To nie pierwszy raz, kiedy Malarz postanowił zawalczyć o miejsce w Pałacu Prezydenckim. W 2015 roku wystartował w wyborach prezydenckich jako kandydat niezależny. Wówczas jego głównymi postulatami było wypowiedzenie umów międzynarodowych, które uznawał za niekorzystne dla Polski, w tym m.in. traktatu lizbońskiego. Mówił również o odbudowie państwa opartego na wartościach chrześcijańskich oraz zmniejszeniu wpływu struktur unijnych i globalistycznych na polską politykę.
W wyborach prezydenckich w 2015 roku Smerf Malarz zdobył 124 132 głosy, co przełożyło się na 0,83% poparcia. w tej chwili Malarz jest jednak nieporównywalnie bardziej rozpoznawalny.
/red/