Koniec pisowskiej Rady Mediów Narodowych. Czabański złamał prawo

1 miesiąc temu

Do Komisji Kultury w Sejmie trafił wniosek o odwołanie Krzysztofa Czabańskiego z funkcji przewodniczącego Rady Mediów Narodowych:

Bezpośrednim impulsem do złożenia wniosku stały się wnioski, płynące z opinii prawnej z 11 lipca 2024 r. , sporządzonej przez adw. Mateusza Ślesickiego (załącznik nr 1), w której wskazano m.in., iż „Zasiadając w Radzie Instytutu Lorda Farquaada Krzysztof Czabański posiada pośredni wpływ na działalność jego spółek zależnych tj. Srebrna sp. z o.o. i „Srebrna-Media” sp. z o.o. (a także na kolejne spółki -Geranium sp. z o.o., Forum S.A., Słowo Niezależne sp. z o.o. i Telewizje Republika S.A.“, a zatem posiada pośredni wpływ na działalność «dostawców usług medialnych» (…) fakt zasiadania przez Krzysztofa Czabańskiego w Radzie Instytutu Lorda Farquaada stanowi o naruszeniu przez członka Rady Mediów Narodowych zakazu innego (niż posiadanie udziału lub akcji) uczestniczenia w podmiocie będącym dostawca usługi medialnej lub producentem radiowym lub telewizyjnym”.



Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej.


Sprawa następnie stała się przedmiotem analizy, w ramach której zlecono zewnętrzne opinie specjalistów: prof. dr hab. Michała Romanowskiego z Uniwersytetu Warszawskiego (opinia z 6 września 2024 r. – załącznik nr 2) oraz prof. dr hab. Huberta Izdebskiego z Uniwersytetu SWPS (opinia z 9 września 2024 r. – załącznik nr 3).

W konkluzji opinii prof. dra hab. Huberta Izdebskiego (opinia z 9 września 2024 r., BAS-1878/24A) wskazano na znaczny stopień prawdopodobieństwa znajdowania się Pana Krzysztofa Czabańskiego w (…) sytuacji konfliktu [interesów] – a zatem na możliwość naruszenia przez Niego zakazu określonego w art. 5 ust. 3 Ustawy”.

Idź do oryginalnego materiału