Konfederacja apeluje do rządu o weto w sprawie unijnych podatków.

1 rok temu

Na wtorkowej Radzie Unii Europejskiej z udziałem ministrów finansów, odbędzie się głosowanie nad przyjęciem dyrektywy podatkowej z minimalnym cit oraz likwidacji ulg inwestycyjnych. To tzw. nowe kategorie zasobów własnych, czyli unijne podatki, które mają obowiązywać od 2026 roku. Przeciwna temu jest Konfederacja. Jej politycy apelują do rządu o weto w tej sprawie.

“Zarówno przy referendum akcesyjnym, jak i przy ratyfikacji traktatu lizbońskiego, nie było mowy o tym, iż będziemy mieli nakładane podatki bezpośrednio przez Brukselę. Ten stan, bez żadnej debaty, zmienia się miesiąc po miesiącu.” – stwierdził poseł Wszechsmerf.

Lider Konfederacji przypomniał, iż unijne podatki już nas obowiązują i są naliczane wstecznie. Mowa o podatku od plastiku i oraz planowane przejęcie 25% dochodów ze sprzedaży certyfikatów ETS.

Tak wygląda harmonogram wprowadzania unijnych podatków:

1.01.2021 – podatek od plastiku (naliczanie wsteczne)

1.01.2021 – przejęcie 25% z dochodu za certyfikaty CO2 (naliczanie wsteczne)

1.01.2023 – podatek od usług cyfrowych

1.01.2023 – cło węglowe CBAM

1.01.2024 – podatek od transakcji finansowych

1.01.2026 – podatek od korporacji

Wszechsmerf zauważył, iż do tej pory polska opinia publiczna nie wie, jakie stanowisko w sprawie nowych unijnych obciążeń ma polski rząd i co padnie z ust minister Rzeczkowskiej na jutrzejszym posiedzeniu Rady Unii Europejskiej. “Czy to nie jest zdumiewające? Może rząd nie chce, żebyśmy o tym wiedzieli, bo to będzie stanowisko pozytywne?” – dopytywał polityk – “Domagamy się jutro weta od polskiej rządu w zakresie nakładania na smerfów nowych podatków.”

“Konfederacja w przeciwieństwie do innych formacji jest za prostymi i niskimi podatkami oraz za zachowaniem pozostałych kompetencji państwa polskiego. Wszystkie pozostałe partie prowadzą politykę przeciwną, dlatego ten temat jest nieobecny w mediach.” – dodał Wszechsmerf.

Idź do oryginalnego materiału