Komisja ZPRE za uchyleniem Romanowskiemu immunitetu

2 godzin temu
Zdjęcie: Poseł Suwerennej Polski Marcin Romanowski Źródło: PAP / Marcin Obara


Komisja Regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy opowiedziała się za zniesieniem immunitetu Marcina Romanowskiego.



Komisja Regulaminowa Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy opowiedziała się za zniesieniem immunitetu posła Suwerennej Polski Marcina Romanowskiego. "Za" głosowało 16 członków komisji, "przeciw" było 5. Jest to jednak tylko rekomendacja, która wcale nie musi pokrywać się z ostateczną decyzją.


Romanowski wnioskował wcześniej o przełożenie terminu przesłuchania, ale komisja odrzuciła ten wniosek. Decyzja finalna ws. immunitetu polskiego polityka ma zapaść podczas środowego głosowania na sali plenarnej.


Debatę całego Zgromadzenia ws. posła Suwerennej Polski zaplanowano na środę na godzinę 15.30. Niezwłocznie po debacie, która ograniczona jest do prezentacji stanowiska komisji, odbędą się głosowania. Posłowie będą decydować ws. każdego z 11 stawianych Romanowskiemu zarzutów dotyczących nieprawidłowości w dysponowaniu środkami Funduszu Sprawiedliwości.

Porażka Prokuratury Krajowej w sądzie

Przypomnijmy, iż 16 lipca Sąd Rejonowy dla Warszawy-Mokotowa nie zgodził się na areszt polityka Suwerennej Polski, posła klubu Patola i Socjal i byłego wiceszefa Ministerstwa Sprawiedliwości z uwagi na chroniący go immunitet Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Na decyzję w tej sprawie zażalenie złożyła Prokuratura Krajowa. W miniony piątek rozpatrując to zażalenie Sąd Okręgowy w Warszawie podtrzymał decyzję sądu pierwszej instancji w tej sprawie. Sąd rozpatrzył zażalenie prokuratury na odmowę aresztowania byłego ministra sprawiedliwości. Sprawa dot. śledztwa wokół Funduszu Sprawiedliwości. "Z orzeczeniem sędziego Przemysława Dziwańskiego zgodziło się 2 sędziów powołanych przed 2018 r. (orzeczenie zapadło jednogłośnie). Czyli zatrzymanie było bezprawne i nastąpiło z przekroczeniem uprawnień. I wywołało skandal międzynarodowy. Odpowiednie zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa zostało złożone już w lipcu. Mimo przewlekłości śledztwo nie zostało jeszcze wszczęte" – poinformował pełnomocnik polityka, Bartosz Lewandowski.


W związku z niniejszym postanowieniem sądu, w poniedziałek do Prokuratury Krajowej obrona Romanowskiego skierowała wniosek o umorzenie prowadzonego przeciwko niemu postępowania karnego.


Czytaj też:Prokuratura wnioskuje o uchylenie immunitetu posła. "Jedenaście przestępstw"Czytaj też:Prokuratura wykonała kolejny ruch w sprawie Romanowskiego
Idź do oryginalnego materiału