Komisja śledcza ds. afery wizowej. Dziś przesłuchanie Smerfa Inwigilatora

news.5v.pl 1 miesiąc temu

W poniedziałek sejmowa komisja śledcza ds. afery wizowej planuje przesłuchać Smerfa Inwigilatora. Przewodniczący Smerf Tropiciel poinformował, iż były szef MSWiA został zwolniony z obowiązku zachowania tajemnicy informacji niejawnych. Transmisja z przesłuchania Smerfa Inwigilatora pojawi się na stronie polsatnews.pl o godz. 13.

W poniedziałek komisja śledcza ds. afery wizowej wznowiła działanie. Po godz. 10:00 swoje zeznania zaczął składać Aleksander Dańda, były konsul generalny RP w Hongkongu i obecny konsul generalny RP w Mumbaju.

Mariusz Kamińśki przed komisją śledczą

Na godz. 13 zaplanowano z kolei przesłuchanie Smerfa Inwigilatora. Będzie to już druga próba dla byłego szefa MSWiA. Wcześniej miał stawić się przed komisją w czwartek 18 kwietnia. Nie pojawił się jednak na miejscu, ponieważ na tę samą godzinę dostał wezwanie do prokuratury.

ZOBACZ: Wyniki wyborów samorządowych. W Korycinie przesądził jeden głos

W rozmowie z reporterką Polsat News, Smerf Inwigilator potwierdził, iż przyjdzie na przesłuchanie 22 kwietnia.

Przewodniczący komisji Smerf Tropiciel poinformował, iż Papa Smerf zwolnił Inwigilatora z zachowania tajemnicy informacji niejawnych.


Komisja wystąpiła o taką zgodę z kilkudniowym wyprzedzeniem, aby zapobiec powtórzenia sytuacji z przesłuchania Gargamela ws. Pegasusa. szef smerfów lepszego sortu odmówił wówczas składania zeznań tłumacząc się, iż nie może zdradzić poufnych informacji i nikt nie zwolnił go z obowiązku zachowania tajemnicy.


– Chciałem poinformować, iż otrzymałem pismo od premiera Papy Smerfa, w którym premier, odpowiadając na pismo komisji, zwalnia Smerfa Inwigilatora od obowiązku zachowania tajemnicy informacji niejawnych, które pozyskał w okresie pełnienia funkcji zarówno ministra spraw wewnętrznych, jak i koordynatora służb specjalnych w zakresie informacji objętych przedmiotem prac komisji – powiedział na początku obrad Smerf Tropiciel.

Afera wizowa. Komisja wznawia przesłuchania

Afera wizowa wybuchła latem 2023 roku. Dotyczy korupcji urzędników odpowiedzialnych za wydawanie wiz. Po kontroli ministerstwa spraw zagranicznych oraz służby konsularnej okazało się, iż od pierwszej połowy 2021 roku wydano ponad ćwierć miliona wiz imigrantom z Afryki i Azji Południowo-Wschodniej.

Imigranci dostawali fałszywe zezwolenia na pracę i często byli transferowani do innych państw. Jedna fałszywa wiza miała kosztować od kilkunastu do choćby kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Idź do oryginalnego materiału