Za przedłużeniem tego okresu stoją zmiany wytycznych dotyczących pomocy państwa na rzecz portów lotniczych i przedsiębiorstw lotniczych. Dzięki nim możliwość udzielania pomocy operacyjnej takim lotniskom będzie istniała co najmniej do 4 kwietnia 2027 roku.
Co to jest operacyjna pomoc publiczna?
To rodzaj pomocy, która jest przeznaczona na finansowanie kosztów operacyjnych przedsiębiorstwa – czyli bieżące funkcjonowanie firmy.
Pomoc operacyjna jest uważana za taką, która najbardziej zakłóca konkurencję na unijnym rynku. Z tego powodu Komisja Europejska pozwala na nią tylko w wyjątkowych przypadkach – w tym niektórym portom lotniczym. Praktyka pokazała, iż mniejsze (w unijnej skali) porty lotnicze mogą nie być w stanie pokryć swoich kosztów operacyjnych, a ich funkcjonowanie jest istotne dla zapewnienia ludziom mobilności i rozwoju całej Unii Europejskiej.
Jakie porty lotnicze mogą otrzymać pomoc operacyjną?
Pomoc operacyjną na podstawie zmienianych właśnie wytycznych mogą otrzymać porty lotnicze, które rocznie obsługują średnio nie więcej niż 3 mln pasażerów.
W ramach tej kategorii istnieje grupa, dla której przewidziano lepsze warunki otrzymania pomocy. Porty lotnicze, które rocznie obsługują średnio do 700 000 pasażerów mogą dostać pomoc operacyjną o wyższej wartości niż te, które obsługują średnio więcej niż 700 000 a do 3 mln pasażerów rocznie.
Na jakiej podstawie porty lotnicze mogą otrzymać operacyjną pomoc publiczną?
Według zasady obowiązującej w Unii Europejskiej, udzielanie pomocy publicznej jest zakazane. Są od niej jednak pewne wyjątki.
Po pierwsze Komisja Europejska musi zgodzić się na taką pomoc. Aby wydała ona zgodę, trzeba zgłosić (notyfikować) zamiar udzielenia pomocy i zaczekać na pozytywną decyzję. Zmieniane teraz Wytyczne dotyczące pomocy państwa na rzecz portów lotniczych i przedsiębiorstw lotniczych dotyczą właśnie tej sytuacji. Określają one warunki, jakie musi spełniać pomoc dla portu lotniczego, aby Komisja się na nią zgodziła. Nie zwalniają one jednak tej pomocy z obowiązku notyfikacji i oczekiwania z jej udzieleniem na decyzję KE.
Drugi wyjątek obejmuje sytuację, kiedy na poziomie Unii Europejskiej wydany jest akt prawny, zwalniający dany rodzaj pomocy z obowiązku notyfikacji. Takim aktem jest np. tzw. GBER – ogólne rozporządzenie w sprawie wyłączeń blokowych (o jego niedawnych zmianach można przeczytać tutaj). W GBER została przewidziana możliwość udzielania pomocy operacyjnej portom lotniczym. W tym przypadku nie ma obowiązku notyfikowania jej Komisji Europejskiej i oczekiwania na jej decyzję – skorzystać z tego ułatwienia mogą jednak tylko te porty lotnicze, które obsługują rocznie średnio do 200 000 pasażerów.
Do kiedy można udzielać pomocy operacyjnej portom lotniczym?
Wytyczne dotyczące pomocy państwa na rzecz portów lotniczych i przedsiębiorstw lotniczych zostały pierwotnie przyjęte w 2014 roku. Od samego początku Komisja uznawała przewidzianą w nich możliwość udzielania pomocy operacyjnej za tymczasową. Początkowo miała ona istnieć przez 10 lat – do 4 kwietnia 2024 roku, a preferencje dla lotnisk obsługujących do 700 000 pasażerów rocznie – przez 5 lat, jednak potem zostały one przedłużone o kolejne 5 lat.
Biorąc pod uwagę skutki COVID-19, a potem agresję Rosji na Ukrainę (i wzrost cen energii), Komisja zdecydowała się na wydłużenie obu tych okresów do 4 kwietnia 2027 roku.
W przypadku pytań lub wątpliwości związanych z pomocą publiczną, zachęcamy do kontaktu z naszym zespołem OW State aid.