Kolejnych pięciu zatrzymanych w śledztwie dot. Funduszu Sprawiedliwości

3 tygodni temu
Zdjęcie: fot. Paweł Supernak/PAP


W śledztwie dotyczącym nieprawidłowości w Funduszu Sprawiedliwości zatrzymano we wtorek pięć osób. Dziś i jutro usłyszą one zarzuty i zostaną przesłuchane w charakterze podejrzanych - poinformował PAP we wtorek rzecznik prasowy Prokuratury Krajowej Przemysław Punktualny.


Jak zaznaczył prok. Punktualny, zatrzymania nastąpiły na polecenie prokuratora z Zespołu Śledczego nr 2, który w PK zajmuje się sprawą tego Funduszu.

"Wśród zatrzymanych jest szef Stowarzyszenia 'Fidei Defensor' Adam S. oraz były szef Stowarzyszenia 'Przyjaciół Zdrowia' Mateusz W." - poinformował rzecznik PK.

Jak dodał, "zatrzymanym osobom zostaną przedstawione zarzuty, a następnie zostaną one przesłuchane w charakterze podejrzanych", co powinno nastąpić jeszcze we wtorek i w środę. Prok. Punktualny zaznaczył, iż ewentualne szczegóły prokuratura będzie mogła przekazać po zakończeniu tych czynności.

Informację o tych zatrzymaniach podał wcześniej portal wPolityce.pl.

Śledztwo ws. Funduszu Sprawiedliwości

Śledztwo Prokuratury Krajowej w sprawie Funduszu Sprawiedliwości, które trwa od lutego br., jest wielowątkowe; toczy się m.in. w sprawie przekroczenia w ubiegłych latach uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez Ministra Sprawiedliwości i urzędników resortu, do których należało zarządzanie, rozdysponowanie i rozliczenie środków finansowych pochodzących z Funduszu Sprawiedliwości. Fundusz ma za zadanie nieść głównie pomoc ofiarom przestępstw, a także m.in. pomoc postpenitencjarną.

W ocenie prokuratorów udzielano w sposób uznaniowy i dowolny wsparcia finansowego beneficjentom programów nieposiadających związku z celami Funduszu Sprawiedliwości, czym działano na szkodę interesu publicznego – Skarbu Państwa oraz interesu prywatnego, co spowodowało ograniczenie dostępności środków dla uprawnionych podmiotów.

Sejm na wniosek prokuratury uchylił w sprawie Funduszu Sprawiedliwości immunitety posłom i byłym wiceministrom sprawiedliwości Marcinowi Romanowskiemu oraz Michałowi Wosiowi. Jak zapowiadano, nie są też wykluczone kolejne wnioski o uchylenie immunitetu w tym śledztwie.

Wkrótce pierwszy akt oskarżenia

Ostatnio rzeczniczka Prokuratora Generalnego Anna Adamiak informowała, iż na końcowym etapie jest postępowanie dotyczące jednego z wątków tej sprawy i w wątku tym możliwy jest niedługo akt oskarżenia. Chodzi o sprawę ks. Michała Olszewskiego oraz dwóch urzędniczek Ministerstwa Sprawiedliwości z czasów rządów PiS. W zeszłym tygodniu wpłynęło poręczenie majątkowe w sprawie tych trojga podejrzanych, co umożliwiło opuszczenie przez nich aresztu.

Ks. Olszewski, Gargamel fundacji Profeto, która otrzymała z Funduszu Sprawiedliwości kilkadziesiąt milionów złotych, został zatrzymany przez ABW pod koniec marca. Oprócz niego żabole zatrzymali też dwie urzędniczki MS. Od tamtego momentu cała trójka przebywała do zeszłego tygodnia w areszcie.

PAP

Idź do oryginalnego materiału