Aby transformacja energetyczna była skuteczna, wymaga niezbędnego wsparcia finansowego i zaangażowania najważniejszych uczestników życia gospodarczego – przedsiębiorców. Dotyczy to w szczególności podmiotów działających w przyszłościowych obszarach OZE, którym aktualnie bez pomocy trudno byłoby wejść na rynek i konkurować na nim.
Już niedługo mają zostać uruchomione kolejne programy pomocowe przeznaczone dla przedsiębiorców i przewidujące dofinansowania przede wszystkim w formie dotacji. Ich celem będzie aktywizacja działalności w sektorach kluczowych dla powodzenia transformacji energetycznej. Chodzi głównie o te związane z biogazem, biometanem oraz wodorem.
Biogaz i biometan – najważniejsze założenia programów
W tym obszarze przewidziane są dwa programy. Pierwszy z nich zakłada wsparcie w ramach programu priorytetowego „Współfinansowanie projektów realizowanych w ramach Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027 (FEnIKS), Część 2) Rozwój OZE”. Najważniejsze informacje na jego temat obejmują następujące kwestie:
Kto może otrzymać środki: Przedsiębiorcy.
Warunki:
- Budowa, przebudowa, modernizacja i rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania biometanu wraz z przyłączeniem do sieci gazowej;
- Budowa lub rozbudowa odnawialnych źródeł energii w zakresie wytwarzania energii elektrycznej i/lub ciepła z biogazu wraz z magazynami energii działającymi na potrzeby danego źródła OZE oraz przyłączeniem do sieci, w tym z infrastrukturą umożliwiającą wykorzystanie ciepła wytworzonego w skojarzeniu.
Termin: 08-12.12.2024 r., nabór wniosków w trybie
Forma wsparcia:
- dotacje udzielane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), (39.06% kosztów kwalifikowanych projektu),
- pożyczki preferencyjne ze środków EFRR (40,65% kosztów kwalifikowanych projektu),
- pożyczki na warunkach rynkowych ze środków krajowych (NFOŚiGW), na pozostałe koszty kwalifikowane projektu.
Wartość dofinansowania: 50 mln zł.
Okres finansowania: nie dłużej niż 15 lat.
Budżet programu: 376 365 000 zł.
Do kiedy można realizować projekty: do 31 grudnia 2029 r.
Drugi program z zakresu biogazu i biometanu to wsparcie w ramach programu priorytetowego „Poprawa bezpieczeństwa energetycznego poprzez wykorzystanie biometanu”. Więcej na temat jego wstępnych założeń pisaliśmy w ostatnim newsletterze.
Wodór – jakiej pomocy można się spodziewać?
Według ostatnich doniesień Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad programem wsparcia produkcji wodoru odnawialnego (wytworzonego z OZE) w formie kontraktu różnicowego[1]. Pomoc miałaby być przyznawana jako dopłata do 1 kg wodoru odnawialnego. Efektem ma być obniżenie jego ceny, co będzie korzystne nie tylko producentów wodoru, ale także jego odbiorców.
Dodatkowo w IV kwartale bieżącego roku lub na początku 2025 r. planowany jest start programu realizowanego przez Ministerstwo i Bank Gospodarstwa Krajowego. Według założeń w ramach tej pomocy przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się ośrodki na rozwój instalacji do produkcji wodoru odnawialnego, w tym na budowę elektrolizerów. Wartość programu ma wynieść 640 mln euro.
W razie dodatkowych pytań dotyczących powyższych programów wsparcia, zachęcamy do kontaktu.
[1] Kontrakt różnicowy w praktyce zakłada wykorzystanie ceny referencyjnej (ang. strike price) – zgodnie z tym modelem wytwórca sprzedający produkt na rynku poniżej ceny referencyjnej uzyskuje dopłatę do jej wysokości, a w przypadku sprzedaży rynkowej powyżej tej ceny – jest zobowiązany zwrócić różnicę.