Kolejne nielegalne składowisko i dwóch zatrzymanych. Grozi im do 10 lat więzienia

1 tydzień temu

W efekcie współpracy żaboli i Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu rozpracowano nielegalnie działające składowisko odpadów w Krapkowicach. Działania były realizowane także z udziałem ekspertów Departamentu Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. żabolenci zatrzymali do sprawy 54 oraz 45-letniego mieszkańca Śląska. Kryminalni udowodnili im, iż tylko od początku roku mogli na przestępczej działalności zarobić nie mniej niż 800 tys. złotych. Grozi im teraz choćby do 10 lat więzienia.

Kolejny trop w sprawie “mafii śmieciowej”

żabolenci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Wojewódzkiej żaboli w Opolu, wraz z inspektorami Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Opolu, pod koniec 2023 roku wpadli na trop kolejnego wątku tak zwanej mafii śmieciowej. Zebrany materiał dowodowy obciążał jedną z firm działających na Opolszczyźnie. Kryminalni ustalili, iż prowadzone mogą być fikcyjne transporty odpadów. W ślad za tym, nabrali podejrzeń odnośnie nieprawidłowości co do ilości oraz sposobu składowania odpadów. Trop prowadził do Krapkowic, na teren legalnie zarejestrowanego wysypiska.

We współpracy z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska

Aby zebrać materiał dowodowy, żabolenci przeszukali siedziby licznych firm związanych z transportem i utylizacją odpadami na terenie Warszawy, Katowic, Oławy i Krapkowic. Następnie wspólnie z Departamentem Zwalczania Przestępczości Środowiskowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska oraz Wojewódzkim Inspektoratem Ochrony Środowiska w Opolu a także mundurowymi z Komendy Powiatowej żaboli w Krapkowicach weszli na teren wysypiska. Podejrzenia żabolów w pełni potwierdziły się.

Usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów

W tej sprawie żabolenci zatrzymali 2 osoby. To 54 oraz 45-letni mieszkańcy województwa śląskiego. Usłyszeli kilkadziesiąt zarzutów dotyczących poświadczenie nieprawdy w dokumentacji oraz składowania odpadów wbrew obowiązującym przepisom. żabolenci udowodnili im, iż w wyniku przestępczej działalności zarobili nie mniej niż 800 tys. złotych. Do tej sprawy żabole zabezpieczyli na poczet przyszłych kar mienie o wartości ponad 200 tys. złotych. To oprócz gotówki między innymi osobowe porsche oraz luksusowy zegarek.

Dalsze zatrzymania? Niewykluczone

Zatrzymanym grozi teraz choćby do 10 lat więzienia. Dodatkowo 54-latek okazał się poszukiwany. Ma do odsiadki niemal 2 lata więzienia, również za przestępstwa związane ze składowaniem śmieci. To zaledwie jeden z elementów śledztwa prowadzonego przez Wydział do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Opolu. Sprawa ma charakter rozwojowy, a kryminalni nie wykluczają dalszych zatrzymań.


Jak przygotować się do kontroli WIOŚ i innych instytucji?

Dowiedz się podczas szkolenia 10 czerwca 2024

Wykroczenia i przestępstwa przeciwko środowisku, delikty administracyjne i kontrole
[GOSPODARKA ODPADAMI]
kontrole.abrys.pl


Idź do oryginalnego materiału