Kolejna nowelizacja ustawy o OZE. Co się zmieni dla prosumentów i rynku OZE?

enerad.pl 4 godzin temu

Zmiany w rozliczeniach energii dla prosumentów

Jednym z kluczowych elementów nowelizacji jest modyfikacja zasad rozliczania prosumentów. Nowe przepisy wprowadzą wybór między miesięcznym a godzinowym systemem rozliczeń w ramach net-billingu. Osoby, które zdecydują się przejść na godzinowe rozliczenie będą mogły otrzymać wyższy zwrot (30%) za niewykorzystaną energię wprowadzoną do sieci. Warto jednak podkreślić, iż przejściu na rozliczenie godzinowe nie będzie można wrócić do rozliczenia miesięcznego.

Rozliczenie w ramach net-billingu
Aktualne zasady Proponowane zasady
Rozliczenie energii wprowadzanej do sieci Od 1 lipca 2024 roku – wyłącznie godzinowe Rozliczenie miesięczne lub godzinowe
Zwrot wartości niewykorzystanej energii wprowadzonej do sieci Do 20% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącu Do 30% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym okresie (rozliczenie godzinowe) lub do 20% wartości energii wprowadzonej do sieci w danym miesiącu (rozliczenie miesięczne)

Inną istotną zmianą będzie wprowadzenie współczynnika 1,23 zwiększającego wartość energii oddanej do sieci. Dzięki niemu, jeżeli rynkowa wartość prądu z fotowoltaiki w okresie wytworzenia będzie wynosić 0,3 zł / kWh, na koncie prosumenta zostanie zapisana wartość 0,369 zł / kWh. Pozwoli to na zwiększenie opłacalności instalacji PV w systemie net-billing.

Skrócenie terminów dla inwestycji OZE

Nowelizacja ustawy przewiduje istotne ułatwienia dla inwestorów OZE, szczególnie w zakresie terminów wydawania kluczowych decyzji. Poniżej przedstawiamy najważniejsze zmiany:

  • 45 dni na wydanie warunków przyłączenia fotowoltaiki o mocy większej niż 150 kW oraz magazynów energii o pojemności powyżej 20 kWh.
  • 30 dni na wydanie warunków przyłączenia do sieci ciepłowniczej dla pomp ciepła o mocy do 50 MW.
  • 30 dni na wydanie pozwolenia na budowę instalacji fotowoltaicznych zamontowanych na budynkach, o mocy powyżej 150 kW oraz magazynów energii o pojemności powyżej 20 kWh.
  • 30 dni na uzyskanie koncesji na wytwarzanie energii elektrycznej, cieplnej, czy magazynowanie energii dla instalacji fotowoltaicznych o mocy powyżej 1 MW oraz magazynów energii o łącznej mocy powyżej 10 MW.
  • 14 dni na wpis do rejestru wytwórców energii dla małych instalacji fotowoltaicznych.

Dzięki tym zmianom, czas trwania procedur związanych z instalacjami OZE może skrócić się z obecnych 356-416 dni do około 149 dni. Znacząco przyspieszy to proces realizacji nowych inwestycji.

Projekt ustawy o nowelizacji ustawy o OZE o numerze UD41 będzie musiał przejść jeszcze m.in. przez Radę Ministrów i notyfikację, zanim trafi do Sejmu.

Idź do oryginalnego materiału