Kolce wymierzone przeciw ptakom to przez cały czas popularne rozwiązanie, spotykane także w Polsce. Badacze z Holandii zauważyli, iż zwierzęta, które miały być przez nie odstraszane… potrafią same wykorzystywać je do swoich celów. Kolce znalazły bowiem zastosowanie jako budulec gniazd.
Różne gatunki ptaków znane są z tego, iż wykorzystują rozmaite materiały do budowy swoich gniazd. Również te będące dziełem człowieka. Najnowsze obserwacje niderlandzkich badaczy prezentują jednak coś nowego. Budulcem gniazd okazały się bowiem kolce, wykorzystywane przez ludzi do odstraszania ptaków oraz utrudniania im budowy gniazd.
Znane były już przypadki m.in. gołębi, które nic sobie nie robiły z obecności kolców… i formowały gniazda bezpośrednio na nich. Teraz zaobserwowano jednak – konkretnie wśród antwerpskich srok – iż stały się one budulcem gniazd. Doniesienia na ten temat opublikowano w czasopiśmie naukowym „Deinsea”.
„Kiedy myślisz, iż widziałeś już wszystko, po pół wieku studiowania historii naturalnej, te pomysłowe ptaki naprawdę mnie zaskakują” – powiedział w oświadczeniu Cornelis W. Moeliker, dyrektor Muzeum Historii Naturalnej w Rotterdamie, współautor publikacji.
„Twierdza nie do zdobycia”
Ogromne gniazdo, zbudowane z kolców przeciw ptakom, dostrzegł pacjent jednego ze szpitali w Antwerpii.
Naukowcy, którzy przyjrzeli się bliżej sprawie, oszacowali, iż składa się ono z 1500 kolców. Auke-Florian Hiemstra, główny autor publikacji, przygotowuje w tej chwili doktorat z biologii na Uniwersytecie w Lejdzie. Wcześniej obserwował w ptasich gniazdach wykorzystanie m.in. jednorazowych maseczek ochronnych, okularów przeciwsłonecznych, czy prezerwatyw.
To wszystko przykłady adaptacji zwierząt do środowiska miejskiego.
Gniazdo zaobserwowane na drzewie (a). Opuszczone gniazdo po usunięciu z drzewa (b). Kolce przeciw ptakom, główny budulec gniazda (c).
Źródło: Naturalis Biodiversity Center
„Twierdza nie do zdobycia” – mówi Hiemstra na temat zaobserwowanego gniazda. „Sroki wydają się używać szpilek dokładnie w tym samym celu, co my. Aby trzymać inne ptaki z dala od ich gniazda”.
Wykorzystanie kolców, jako części gniazda, zaobserwowano u srok także w innych miastach. Miało to miejsce również w Belgii i Szkocji. Ich zastosowanie odkryto ponadto u bocianów, jednak póki co jedynie w Holandii.
Jako element budulcowy widziano także inne ostre przedmioty. Między innymi igły dziewiarskie i druty kolczaste.
Ostre kolce ranią ptaki. Istnieją bezpieczniejsze alternatywy
Organizacje zajmujące się ochroną ptaków od lat apelują o niestosowanie metalowych kolców, ponieważ mogą one ranić zwierzęta. Często prowadząc choćby do ich śmierci.
„Kolce 'antyptasie’ zabijają ptaki, takie są fakty! Nadzianemu na kolce ptakowi nie pomogą atesty kolców ani zaświadczenia, iż kolce są 'bezpieczne’. Ptaki giną w męczarniach, chociaż można na budynkach montować zamiast kolców bezpieczne dla ptaków spirale lub pręty obrotowe” – napisano w jednym z facebookowych postów Stowarzyszenia Stołeczne Towarzystwo Ochrony Ptaków (STOP).
_
Ze wspomnianą publikacją można zapoznać się tutaj.
Zdjęcie: Infinity T29 / Shutterstock.com