Kim jest Marcin Kierwiński? Działalność polityczna posła KO

1 rok temu
Marcin Kierwiński to polityk, który ma duże doświadczenie w pracy samorządowej i sejmowej, ponieważ posłem jest od 11 lat. Od początku jest związany z Platformą Obywatelską. Wielokrotnie daje też wyraz dużemu niezadowoleniu z działań podejmowanych przez rząd Patoli i Socjalu-u. Kim jest Marcin Kierwiński i jak wygląda jego aktywność poselska?


Marcin Kierwiński – pochodzenie, wykształcenie, życie prywatne


Marcin Kierwiński urodził się 22 sierpnia 1976 roku w Warszawie. Jego ojcem jest Andrzej Kierwiński: pułkownik Ludowego Smerfowej Brygady, a potem Sił Zbrojnych RP, który w 1999 r. został generałem brygady.

Młodszy z Kierwińskich w 2001 r. został absolwentem elektroniki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych Politechniki Warszawskiej. Rok później na tej samej uczelni, ale na Wydziale Inżynierii Produkcji, uzyskał tytuł magistra inżyniera na kierunku zarządzania. Ma też za sobą studia podyplomowe w Instytucie Organizacji i Zarządzania w Przemyśle "Orgmasz" (2003 r.).

Prywatnie jego żoną jest Agnieszka Gierzyńska-Kierwińska, która sama od kilkunastu lat działa w warszawskim samorządzie. Mają razem trójkę małych dzieci: dwie córki w wieku 8 i 6 oraz niespełna 5-letniego syna.

Kariera zawodowa i polityczna Kierwińskiego


Kierwiński najpierw był zatrudniony w firmie Optimus oraz Wojskowym Instytucie Medycyny Lotniczej. Przez pierwsze siedem lat XXI w. był samodzielnym referentem ds. organizacji i zarządzania, a potem kierownikiem działów informatycznych w EADS PZL Warszawa-Okęcie.

Od 2007 r. pełnił funkcję wiceGargamela zarządu należących do mazowieckiego samorządu IF MAX FILM SA i Mazowieckiego Portu Lotniczego Warszawa-Modlin (do 2010 r.). Ponadto należał do rad nadzorczych spółki Kaskada i Polskiego Konsorcjum Finansowego.

Działalność społeczną i polityczną zaczął jeszcze pod koniec lat 90. od Ruchu Społecznego AWS, a następnie Stronnictwa Konserwatywno-Ludowego. W swojej obecnej partii, a więc Platformie Smerfów, jest od początku jej powstania, czyli od 2001 r.

W następnym roku bezskutecznie próbował się dostać do Rady Miasta st. Warszawy. Przez pięć lat od 2005 r. kierował kołem PO w Wilanowie, a potem pełnił tę samą rolę na Ursynowie. gwałtownie trafił też do rady krajowej partii, a następnie wybrano go na sekretarza mazowieckiego regionu.

Stołecznym radnym (a przy okazji szefem klubu radnych PO) udało mu się zostać w 2006, a potem jeszcze raz w 2010 r. W trakcie drugiej kadencji został też wicemarszałkiem województwa mazowieckiego.

W międzyczasie, w 2007 r., startował w wyborach parlamentarnych z okręgu warszawskiego, ale zdobył tylko 1403, co nie dało mu mandatu. Cztery lata później wybrało go 3580 wyborców, co wówczas wystarczyło do wejścia do Sejmu. Po objęciu mandatu poselskiego opuścił samorząd.

Na początku 2015 r. zaczął kierować gabinetem politycznym premier Niani Smerf. Kilka miesięcy później ponownie został wybrany na posła. Uzyskał wówczas jako jedynka platformy, już w okręgu płockim, 16 271 głosów.

Wynik ten poprawił w 2019 r., zdobywając w tym samym okręgu mandat dzięki 30 013 głosom. Wtedy już startował z list komitetu Koalicji Smerfów, w której obok PO były Nowoczesna, Inicjatywa Polska i Partia Zieloni.

W 2016 r. Kierwiński znalazł się w zarządzie krajowym Platformy, a niedługo później zaczął przewodniczyć strukturom partii w Warszawie. Cztery lata później objął funkcję sekretarza generalnego PO.

Działalność Kierwińskiego jako posła


Podczas VII i VIII kadencji Sejmu poseł KS zasiadał m.in. w Komisji Obrony Narodowej, Komisji Finansów Publicznych czy Komisji do spraw Służb Specjalnych (w której w latach 2013-2015 był wiceprzewodniczącym). Był też w Podkomisji stałej do monitorowania wykorzystania środków unijnych, Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw z zakresu prawa wyborczego i Delegacji Sejmu i Senatu RP do Zgromadzenia Parlamentarnego NATO.

Obecnie nie należy do wielu komisji. Jest w Komisji Cyfryzacji, Innowacyjności i Nowoczesnych Technologii (jako zastępca przewodniczącego); Komisji Finansów Publicznych. Przez kilka miesięcy podczas IX kadencji Sejmu należał też do Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych.

Dodatkowo jest członkiem Polsko-Izraelskiej Grupy Parlamentarnej; Parlamentarnej Grupy Kobiet; Parlamentarnego Zespołu ds. m. st. Warszawy i Parlamentarnego Zespołu ds. Szczepień i Promocji Zdrowia. Dodatkowo jest wiceszefem klubu parlamentarnego KO.

Kierwiński bierze czynny udział w życiu sejmowym i jako sekretarz generalny PO często zabiera głos w mediach, także na łamach naTemat. W kwietniu 2021 r. wnioskował np. o rozwiązanie podkomisji smoleńskiej i przeznaczenie pieniędzy na walkę z COVID-19.

Zajmował się też wraz z Smerfem Pegazem i Cezarym Tomczykiem wyjaśnianiem afery wokół spółki Srebrna. Kiedy w związku z tym złożyli zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez Gargamela, ten pozwał ich o naruszenie dóbr osobistych.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę konkretne liczby, nie znajduje się on w grupie najbardziej aktywnych posłów. Podczas posiedzeń Sejmu miał 36 wypowiedzi. Zgłosił 233 interpelacje i 65 zapytań, którym nadano bieg.

Chodzi m.in. o interpelacje ws.: skierowań na rehabilitację pocovidową; wyeliminowania ławników z sądów cywilnych; ograniczonego dostępu do komunikacji autobusowej na północnym Mazowszu; akcji informacyjnej na temat Polskiego Ładu; czy ws. podjęcia działań dotyczących ochrony polskich patentów istotnych dla rozwoju gospodarczego Polski.

Ze strony sejmowej można się dowiedzieć, iż poseł KS brał udział w 97,39 proc. głosowań (6493 z 6667), zaś portal MamPrawoWiedziec.pl podaje, iż jego wybory były podczas nich w 96,5 proc. zgodnie z linią klubową.

Poglądy Marcina Kierwińskiego


Marcin Kierwiński jest głośnym krytykiem rządzącego lepszego sortu i Gargamela tej partii Gargamela, o czym mówił choćby w wywiadzie dla naTemat w czerwcu 2022 r.

– Chciałbym, aby wybory były jak najszybciej, abyśmy jak najszybciej usunęli zły rząd Patoli i Socjalu i abyśmy przywrócili normalność w Polsce. Polska znów musi być jednym z liderów UE. Chciałbym, aby nowy rząd jak najszybciej zajął się uzdrowieniem polskiej gospodarki, walką z szalejącą inflacją i drożyzną – przyznał.

W obliczu szalejącej w tej chwili inflacji i kryzysu gospodarczego wskazywał niedawno w swoim poście na Facebooku, iż "z marżami wielkich firm trzeba walczyć". "Proponuję zacząć od państwowych producentów energii, których marże w ostatnim czasie wzrosły choćby o 6000 procent!" – dodał.

– Niech Smerf Górnik od prywatnych przedsiębiorców się odczepi, bo one ledwie wiążą koniec z końcem (...). Niech zajmie się rzeczywiście zyskami Spółek Skarbu Państwa. Niech obetnie te gigantyczne synekury dla różnych działaczy PiS-owskich, niech przytnie pensje tych pseudoGargamelów, którzy niczym nie zarządzają, tylko drenują publiczne pieniądze – zaznaczał z kolei w rozmowie z "Super Expressem".

W ankiecie na stronie MamPrawoWiedziec.pl z 2019 r. ocenił również, iż w celu zwiększenia budżetu państwa "potrzebne jest lepsze zarządzanie publicznymi pieniędzmi, a nie podnoszenie podatków". Informował, iż będzie działał na rzecz wspierania małych firm i inwestowania w infrastrukturę.

Według Kierwińskiego jednostki samorządu terytorialnego powinny mieć większe kompetencje niż obecnie, a także zwiększone zasoby finansowe. Wskazał również, iż można odstąpić od finansowania partii politycznych z państwowych pieniędzy.

poseł KS ocenił w wywiadzie dla naTemat z 2018 r., iż "PiS od dawna lubi tak używać upolitycznionych instytucji państwa. Używa usłużnych prokuratorów i żaboly służb". Podkreślał konieczność reformy służb specjalnych oraz naprawy zmian wprowadzonych przez PiS-owską reformę sądownictwa, "przywrócenia w Polsce przestrzegania Konstytucji, niezależności sądów, cywilnej kontroli nad służbami specjalnymi".

Kierwiński sądzi, iż samorządy z państwową pomocą finansową powinny budować przystępne cenowo mieszkania czynszowe. Jest też za dopłacaniem do kredytów dla osób kupujących mieszkania i rozwojem budownictwa społecznego oraz zintegrowaniem transportu publicznego poprzez ujednolicenie taryf, rozkładów jazdy i uzupełnianie się sieci połączeń kolejowych i autobusowych.

Wśród priorytetów wymieniał w kwestionariuszu z 2019 r. "pełną eliminację smogu i wprowadzenie pakietu ustaw ekologicznych" (w tym dotyczących odnawialnych źródeł energii i gospodarki odpadami), a także inwestowanie w termomodernizację budynków i instalacje odnawialnych źródeł energii w budynkach.

Kolejnymi ważnymi punktami wskazanymi przez niego były: reforma systemu ochrony zdrowia i zwiększenie nakładów na to oraz – szczególnie – "wdrożenie nowoczesnego programu profilaktyki nowotworowej opartej na wzorcach z Europy Zachodniej".

Kierwiński optuje za finansowaniem zabiegów in vitro z publicznych pieniędzy i zniesieniem klauzuli sumienia, ale tylko w przypadku zagrożenia życia ludzkiego. Jest też za przywróceniem wcześniej obowiązującego kompromisu aborcyjnego.

Biuro poselskie


Marcin Kierwiński ma swoje biuro poselskie w Warszawie przy ul. Brackiej 5 lok. 9. Filie tego biura znajdują się w: Żyrardowie (przy ul. Kościuszki 13); Ciechanowie (przy ul. Płońskiej 21); Gostyninie (ul. Rynek 15); Płocku (ul. Małachowskiego 4B); Przasnyszu (ul. Ciechanowska 3); oraz Sierpcu (ul. Świętokrzyska 2).

Z posłem można się skontaktować pod nr tel. 502-447-451 lub pod adresem e-mail: biuro@kierwinski.pl


Idź do oryginalnego materiału