Zainteresowanie odnawialnymi źródłami energii sukcesywnie rośnie, do czego niewątpliwie przyczynia się sytuacja na rynkach paliw. Wzrost cen prądu i surowców skłania odbiorców indywidualnych do poszukiwania alternatywy. Przydomowa elektrownia w połączeniu z pompą ciepła pozwala uniezależnić się od dostawców energii czy paliw. Oznacza też spore oszczędności. Nie tylko mieszkańcy domów jednorodzinnych stawiają na odnawialne źródła energii – coraz więcej firm decyduje się na inwestycję w fotowoltaikę. Aby jednak w pełni wykorzystać możliwości, jakie daje montaż instalacji, trzeba wziąć pod uwagę aspekty ściśle techniczne. istotny jest kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych oraz kąt nachylenia, bo te kwestie mają ogromny wpływ na wydajność fotowoltaiki. O czym należy pamiętać przed montażem instalacji? Przeczytaj!
Kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych ma znaczenie
Panele fotowoltaiczne najczęściej mocowane są na dachach. Drugą z możliwości jest instalacja gruntowa, na którą często decydują się przedsiębiorcy. O efektywności fotowoltaiki decyduje intensywność oświetlenia oraz kąt padania promieni słonecznych, dlatego tak istotne jest zwrócenie uwagi na kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych i ich kąt nachylenia. Jak zatem zamontować panele fotowoltaiczne?
- szacuje się, iż najlepsze wyniki uzyskują panele skierowane na południe, a najmniejsze efekty są w przypadku modułów skierowanych na północ;
- w warunkach szerokości geograficznej Polski optymalny kąt nachylenia paneli fotowoltaicznych wynosi od 30 do 40 stopni;
- wybór kąta nachylenia modułów fotowoltaicznych zależy od konstrukcji dachu. Przy powierzchni płaskiej konieczne jest zastosowanie specjalnej konstrukcji wsporczej;
- w przypadku często stosowanych przez przedsiębiorstwa instalacjach gruntowych konstrukcja od początku gwarantuje optymalne ustawienie.
Montaż paneli fotowoltaicznych musi zostać przeprowadzony z zachowaniem zasad dobrej praktyki. Instalacja umożliwia produkowanie energii elektrycznej, jednak jeżeli ma zaspokoić potrzeby i dostarczyć niezbędną ilość energii, należy pamiętać o adekwatnej orientacji względem stron świata i ułożeniu paneli.
Optymalny sposób ułożenia paneli – kąt nachylenia, orientacja
Drastycznie rosnące ceny prądu zmuszają przedsiębiorców do szukania alternatywy. jeżeli decydują się na położenie instalacji fotowoltaicznej, najczęściej wybierają instalację gruntową. Co warto o niej wiedzieć? Jak tłumaczy Marcin Węcek, Doradca Klienta z Da Vinci Green Energy, największą wydajność z 1 kWp udaje się osiągnąć przy ułożeniu paneli w kierunku południowym pod kątem około 30 stopni. Aby zapewnić prawidłowe działanie całej instalacji, należy zachować odpowiednie odstępy pomiędzy kolejnymi rzędami. – dodaje. – Ważne, by nie zacienić modułów. W przypadku tego rodzaju montażu mamy do czynienia z wypukłą krzywą produkcji. – tłumaczy p. Węcek. Oznacza to, iż najwięcej energii produkowane jest latem, w godzinach południowych, kiedy natężenie promieniowania słonecznego jest największe). Alternatywą jest ułożenie modułów w kierunku wschód-zachód. Kąt ustawienia paneli fotowoltaicznych zostaje zmniejszony do 10 stopni. Tak ustawione panele zajmują mniej miejsca, co umożliwia przedsiębiorcy efektywniejsze wykorzystanie przestrzeni. Krzywa produkcji zostaje spłaszczona, a największy uzysk z działania fotowoltaiki osiąga się rano i po południu.
Montaż instalacji fotowoltaicznej – które ułożenie wybrać?
Wschód-zachód czy południe? Jaki będzie odpowiedni kierunek ustawienia paneli fotowoltaicznych względem stron świata? Jaki kąt ich nachylenia wybrać? Eksperci z Da Vinci Green Energy przeanalizowali przypadek przedsiębiorcy z województwa małopolskiego. Biorąc pod uwagę zapotrzebowanie energetyczne oraz wielkość powierzchni, jaką ma do dyspozycji firma, przetestowano dwa rozwiązania:
- instalacja skierowana na południe, o mocy 1414,14 kWp i szacowaną produkcją na poziomie 1 389,719 MWh;
- ogniwa fotowoltaiczne ustawione w kierunku wschód-zachód o mocy 1921,92 kWp i szacowaną produkcją na poziomie 1 644,255 MWh.
Powyższy przykład pokazuje, iż panele ustawione w kierunku wschód-zachód pozwalają osiągnąć większą moc i większą produkcję w skali roku. Mimo iż maksymalną wydajność instalacji osiąga się w przypadku modułów, które są ustawione na południe, wydaje się, iż optymalne rozwiązanie dla przedsiębiorcy to układ wschód-zachód. Wśród niewątpliwych zalet takiego ułożenia wymienia się zwiększenie produkcji i autokonsumpcji, a także oszczędność miejsca.
Panele fotowoltaiczne powinny być ułożone w taki sposób, by zagwarantować użytkownikowi osiągnięcie jak najlepszych wyników i pozwolić na wyprodukowanie potrzebnej ilości energii elektrycznej. Zasady montowania modułów dotyczą zarówno kierunku ustawienia paneli fotowoltaicznych na gruncie, jak i na dachu.
W Da Vinci pracuje wielu specjalistów z wieloletnim doświadczeniem w branży OZE, co gwarantuje odpowiedni dobór i projekt montażu instalacji fotowoltaicznej. Ponadto współpracujemy z agencją INTERAKCJA, która pomaga w uzyskaniu dofinansowania do 85% kosztów kwalifikowanych, co stanowi dodatkowy argument za inwestycją w montaż własnej elektrowni słonecznej. To rozwiązanie przyszłości, a także jeden ze skutecznych sposobów na funkcjonowanie w trudnych czasach rosnących kosztów i szalejącej inflacji.