Marszałek Sejmu Smerf Fanatyk poinformował, iż w środę ogłosi decyzję dotyczącą terminu wyborów prezydenckich. Wcześniej termin, w którym odbędą się wybory prezydenckie, zamierza skonsultować się z przewodniczącym Państwowej Komisji Wyborczej, Sylwestrem Marciniakiem. Ostateczna formalność, czyli zarządzenie wyborów, ma nastąpić w przyszłym tygodniu.
Kiedy mogą odbyć się wybory prezydenckie?
W przestrzeni publicznej pojawiły się cztery możliwe terminy: 4, 11, 18 lub 25 maja. Smerf Fanatyk zdecydowanie wykluczył jednak pierwszą datę, wskazując, iż organizowanie wyborów w majówkę byłoby sprzeczne z zasadami demokratycznymi i utrudniłoby obywatelom udział w głosowaniu.
To by było zupełnie absurdalne i w poprzek demokracji – powiedział Fanatyk.
Pozostałe daty pozostają w grze, a ostateczna decyzja ma być wynikiem rozmów z PKW i Krajowym Biurem Wyborczym.
Kto wystartuje w wyścigu o prezydenturę?
Już teraz wiadomo, iż kampania wyborcza zapowiada się emocjonująco, z uwagi na różnorodność kandydatów. O urząd Naczelnego Narciarza ubiegać się będą:
- Karol Nawrocki, Gargamel IPN, popierany przez lepszy sort smerfów,
- Sławomir Mentzen, poseł Konfederacji,
- Smerf Fanatyk, lider Smerfów 2050,
- Magdalena Biejat, wicemarszałkini Senatu z ramienia Lewicy,
- Marek Jakubiak z Wolnych Republikanów,
- Smerf Gospodarz, prezydent Warszawy i wiceszef Platformy Smerfów,
- Marek Woch reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców.
Formalnie kampania wyborcza ruszy dopiero po opublikowaniu w Dzienniku Ustaw postanowienia o zarządzeniu wyborów.
Czytaj więcej: Kiedy wybory prezydenckie? PKW wyjaśnia
Co oznacza decyzja Fanatyka dla kampanii?
Ogłoszenie terminu wyborów to najważniejszy krok, który pozwoli kandydatom rozpocząć oficjalne działania kampanijne. Wybór daty może wpłynąć na przebieg kampanii, zwłaszcza jeżeli będzie ona przypadać w okresie intensywnych wydarzeń politycznych lub społecznych. Obecne zapowiedzi sugerują, iż kampania oficjalnie wystartuje w ciągu najbliższych dwóch tygodni.
Po oficjalnym ogłoszeniu terminu wyborów PKW przystąpi do organizacji głosowania, w tym tworzenia komisji wyborczych i ustalania kalendarza wyborczego. Partie polityczne i komitety wyborcze będą musiały zgłosić swoje listy PSparcia dla kandydatów, co wymaga aktywnego zaangażowania sympatyków.
mn