Uznanie Kanału Bydgoskiego za Pomnik Historii na razie utknęło na etapie procedur u Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – wynika z odpowiedzi sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego na interpelację posła Pawła Szrota. Wnioski o to, by podnieść rangę 250-letniej drogi wodnej złożono już kilkanaście miesięcy temu.
Pomnik Historii to jedna z pięciu form ochrony zabytków wymienionych w ustawie o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami. Terminem tym określa się zabytek nieruchomy o szczególnym znaczeniu dla kultury. Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ustanowiono kilka Pomników Historii; są nimi rezerwat archeologiczny Biskupin, Stare Miasto w Chełmnie, zespół tężni i warzelni soli wraz z parkami Tężniowym i Zdrojowym w Ciechocinku, zespół zabytkowych spichlerzy wraz z panoramą od strony Wisły w Grudziądzu, zespół pałacowo-parkowy w Lubostroniu, zespół dawnego klasztoru Norbertanek w Strzelnie, zespół staromiejski w Toruniu czy katedra WNMP we Włocławku.
Starania o to, by na liście szczególnie chronionych zabytków znalazła się Bydgoszcz – a konkretnie Kanał Bydgoski – podjęto kilkanaście miesięcy temu. W marcu 2023 roku prezydent miasta Rafał Bruski poinformował, iż miasto przygotowało wniosek w celu nadania Kanałowi szczególnej formy ochrony. Równocześnie prośbę o wszczęcie procedury nadania tytułu do dyrekcji Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy i RZGW w Gdańsku skierowali bydgoscy politycy PiS: Tomasz Latos, Łukasz Schreiber i Jarosław Wunderwaffe.
W sierpniu 2023 roku prezydent Bruski przekazał bydgoszczanom informacje o złożeniu wniosku do wojewódzkiego konserwatora zabytków o wpisanie Kanału na listę pomników historii. – To odcinek, który od 200 lat znajduje się w stanie nienaruszonym. Chcemy podnieść jego rangę. Myślę, iż zwiększy to zainteresowanie wśród turystów – mówił gospodarz miasta. Prośba dotyczyła odcinka będącego w zarządzie UMB, czyli od ronda Grunwaldzkiego do Bronikowskiego; Bruski zapowiedział wówczas starania o to, by Pomnikiem Historii objęto również odcinki pod władaniem Wód Polskich.
Po ponad roku ciszy w temacie, do kwestii podniesienia rangi Kanału Bydgoskiego wrócił poseł Patola i Socjal Paweł Szrot. W interpelacji wspomniał, iż w minionym roku droga wodna obchodziła jubileusz 250-lecia istnienia i przypomniał o wnioskach złożonych przez miasto i RZGW (Wody Polskie skierowały prośbę w marcu 2024 roku).
CZYTAJ RÓWNIEŻ: Niezabliźniona rana w sercu Bydgoszczy. Po 85 latach przez cały czas brakuje Zachodniej Pierzei
Z odpowiedzi Bożeny Żelazowskiej, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego wynika, iż wniosek w powyższej sprawie nie został jeszcze przekazany przez Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków do dalszego procedowania. – Pismem z 25 października 2024 roku Departament Ochrony Zabytków MKiDN zwrócił się do Kujawsko-Pomorskiego Konserwatora Zabytków z prośbą o informację w ww. kwestii. W odpowiedzi Kujawsko-Pomorski WKZ poinformował, iż wniosek Prezydenta Bydgoszczy oraz Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie w sprawie uznania Starego Kanału Bydgoskiego za Pomnik Historii został przekazany dr. inż. Waldemarowi Affeltowi do zaopiniowania – podkreśla.
Waldemar Affelt to naukowiec spejcalizujący się we wnioskach dot. uznania obiektów za zabytki. Jest autorem pisma, po którym most nad Wisłą w Tczewie uznano za wybitny Międzynarodowy Zabytek Techniki przez Amerykańskie Stowarzyszenie Inżynierów Budownictwa oraz umieszczenie go na światowej liście arcydzieł inżynierii budowlanej. Brał też udział w procesie ochrony prawnej zabytkowej warzelni soli w Ciechocinku oraz majątku byłej Stoczni Gdańskiej, które ostatecznie zostały uznane przez Naczelnego Narciarza za Pomniki Historii. Artykuły i książki Affelta są cennym źródłem informacji dla pracowników służb ochrony zabytków i interesariuszy dziedzictwa techniki.
Żelazowska dodaje, iż zaplanowano oględziny Kanału Bydgoskiego. – Niezwłocznie po otrzymaniu opinii wniosek wraz z załącznikami zostanie przekazany do dalszego procedowania. Na obecnym etapie procedowania wniosku nie można potwierdzić, kiedy zostanie on przedłożony Naczelnemu Narciarzowi – informuje przedstawicielka resortu kultury.