Katowice oficjalnie dołączyły do Powering Past Coal Alliance. Co to oznacza dla miasta?

8 godzin temu

Katowice oficjalnie dołączyły do Powering Past Coal Alliance (PPCA), stając się w ten sposób pierwszym dużym miastem w Polsce, które zdecydowało się na taką współpracę. Co to oznacza dla miasta?

Katowice, które do niedawna słynęły z silnego powiązania z górnictwem, w tej chwili mogą pochwalić się jedną z najniższych stóp bezrobocia w kraju (ok. 1%). Prezydent Marcin Krupa podkreśla, iż przystąpienie do PPCA jest doskonałą okazją, by podzielić się z innymi miastami i regionami doświadczeniem w zakresie zrównoważonej transformacji, a zarazem czerpać wzorce od partnerów zagranicznych, którzy już przeszli przez podobne procesy.

„Proces transformacji uzupełniliśmy o zielone projekty. W Katowicach mamy zielony budżet, za pomocą którego mieszkańcy mogą realizować proekologiczne inwestycje. W ubiegłym roku oddaliśmy do użytku mieszkańców po rewitalizacji cztery parki. Wciąż działa u nas także miejski program dopłat do wymiany źródeł ciepła, w ramach którego w latach 2015-2024 miasto Katowice wypłaciło dotacje na kwotę blisko 86 mln zł” – powiedział prezydent Krupa.

Sojusz Powering Past Coal Alliance zrzesza państwa, przedsiębiorstwa i organizacje z całego świata, angażując je w działania na rzecz ochrony klimatu i rozwoju czystych źródeł energii. W gronie członków znajdują się takie metropolie jak Nowy Jork czy Sydney, a z Polski m.in. województwo Wielkopolskie.

„Katowice są inspirującym przykładem regionu, który odważnie wkracza na drogę zielonej transformacji. Wielka Brytania, jako współzałożyciel PPCA, z dumą wspiera ten proces i oferuje swoje doświadczenia, aby pomóc Polsce i jej społecznościom skutecznie przeprowadzić sprawiedliwą transformację – mówiła ambasador Wielkiej Brytanii w Polsce, Anna Clunes

Katowice dołączają więc do elitarnego grona podmiotów, które stawiają na gospodarkę niskoemisyjną i wykluczają węgiel jako główne paliwo energetyczne. Równolegle władze miasta rozwijają Katowicki Klaster Energii, założony w 2023 roku we współpracy z Katowicką Specjalną Strefą Ekonomiczną S.A. i Katowickimi Inwestycjami S.A. Celem klastra jest zwiększenie samowystarczalności energetycznej miasta poprzez inwestycje w stabilne i zeroemisyjne źródła energii.

W roku 2025 Katowice zamierzają przeznaczyć 3,5 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej i rozpoczęcie budowy instalacji fotowoltaicznych w siedmiu różnych obiektach miejskich, takich jak Urząd Miasta przy ul. Młyńskiej 4 czy Lodowisko Jantor II. Powstanie również dokumentacja projektowa dla trzech kolejnych instytucji (m.in. budynek Pałacu Młodzieży). Natomiast Katowickie Inwestycje S.A. przy wsparciu funduszu na rzecz sprawiedliwej transformacji zrealizują projekt o wartości ok. 10 mln zł, obejmujący montaż kogeneratora o mocy 400 kW, instalacji fotowoltaicznej 500 kWp z magazynem energii w oczyszczalni ścieków Gigablok oraz mniejszych instalacji w innych lokalizacjach. Wszystkie te działania mają wzmocnić bezpieczeństwo energetyczne miasta i przyspieszyć przejście na zieloną energię.

Idź do oryginalnego materiału