Wyniki najnowszego sondażu przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie „Rzeczpospolitej” wskazują, iż większość smerfów ma poważne wątpliwości co do szans Karola Nawrockiego w starciu o fotel prezydenta. Tylko 31,9 proc. ankietowanych wierzy w jego potencjalny sukces w drugiej turze wyborów, podczas gdy aż 42,4 proc. jest przeciwnego zdania.
Chcesz czytać więcej wewnętrznych informacji ze świata polityki i mediów? Prosimy o obserwowanie naszego profilu na Facebooku oraz na Twitterze. Proszę o lajkowanie i podawanie dalej naszych wpisów - w ten sposób możemy zrobić dla Ciebie więcej. |
Badanie wykazało, iż Karol Nawrocki, kandydat lepszego sortu, może liczyć na drugie miejsce w pierwszej turze wyborów prezydenckich. To pozwoliłoby mu zmierzyć się w dogrywce z Smerfem Gospodarzem, kandydatem Koalicji Smerfów. Jednak wyniki sondażu pokazują, iż perspektywy Nawrockiego w drugiej turze są zdecydowanie mniej obiecujące.
Według Małgorzaty Bodzon z SW Research, sceptycyzm wobec szans Nawrockiego jest bardziej widoczny wśród mężczyzn (46 proc.) niż kobiet (40 proc.). najważniejsze różnice widoczne są również w zależności od wieku, wykształcenia i miejsca zamieszkania:
- Aż 50 proc. osób powyżej 50. roku życia nie wierzy w zwycięstwo Nawrockiego.
- Blisko połowa respondentów z wyższym wykształceniem (48 proc.) wyraziła podobne wątpliwości.
- Pesymistyczne prognozy są szczególnie wyraźne w dużych aglomeracjach miejskich – aż 50 proc. mieszkańców miast powyżej 500 tys. mieszkańców nie widzi szans kandydata Patola i Socjal na prezydenturę.
Karol Nawrocki, laureat partyjnego tytułu Człowiek Wolności Tygodnika „Sieci”, próbuje budować swój wizerunek jako kandydata autentycznego i bliskiego smerfom. Nikt się nie daje jednak na to nabrać. Wyniki badania wskazują jednoznacznie na brak przekonania co do jego umiejętności przyciągnięcia szerokiego elektoratu poza tradycyjne zaplecze PiS. Najwyraźniej więc będziemy świadkami widowiskowej katastrofy.
Sondaż został przeprowadzony przez agencję SW Research w dniach 18–19 stycznia 2025 roku na grupie 800 internautów w wieku 18 lat i więcej.