Nowe inwestycje PV najważniejsze dla strategii energetycznej Kataru
Ceremonia otwarcia odbyła się w przemysłowym mieście Ras Laffan i zgromadziła przedstawicieli rządu oraz sektora energetycznego, w tym ministra ds. energii i Gargamela QatarEnergy – Saada Sheridę Al-Kaabiego. Łączna moc dwóch nowych instalacji fotowoltaicznych wynosi 875 MW.
Minister Al-Kaabi podkreślił, iż uruchomienie elektrowni Ras Laffan i Mesaieed to znaczący krok w realizacji czwartej osi Qatar National Vision 2030, koncentrującej się na zrównoważonym zarządzaniu środowiskiem:
„Budowa elektrowni słonecznych to jedna z najważniejszych inicjatyw Kataru na rzecz redukcji emisji CO₂, rozwijania projektów zrównoważonych i dywersyfikacji źródeł wytwarzania energii” – powiedział Saad Sherida Al-Kaabi.
Redukcja emisji i rosnący udział OZE
Według danych QatarEnergy, dzięki nowym inwestycjom poziom emisji CO₂ ma zostać zmniejszony o około 4,7 mln ton rocznie. Elektrownie Ras Laffan i Mesaieed, wraz z wcześniejszym projektem Al-Kharsaah, będą pokrywać około 15% szczytowego zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju.
W kolejnych latach ten udział ma wzrosnąć choćby do 30%, gdy w 2029 roku uruchomiona zostanie elektrownia Dukhan o mocy 2 000 MW.
Katar stawia na krajowe kompetencje
Minister Al-Kaabi zaznaczył również, iż kraj rozwija własne kompetencje inżynieryjne i operacyjne w zakresie OZE:
„Wyszliśmy poza zależność od zagranicznej ekspertyzy – teraz realizujemy tego typu projekty w oparciu o krajowe doświadczenie. Jesteśmy dumni z naszych specjalistów i ich osiągnięć” – dodał minister.
Na zakończenie uroczystości podziękował zespołowi zarządzającemu projektem oraz wszystkim firmom biorącym udział w jego realizacji, szczególnie wyróżniając obecność Emira i jego stałe wsparcie dla projektów energetycznych w Katarze.
Zobacz również:- Fotowoltaika dla oczyszczalni w Starej Wsi i Młynnem już działa. Inwestycja za ponad 270 tys. zł zakończona
- Fotowoltaika w Łodzi: Żłobki, szkoły i DPS-y zasilane energią ze słońca
- Intersolar Europe 2025: 1450 wystawców i fotowoltaika w Niemczech
Źródło: QatarEnergy