Dziś uroczyście zakończono szpitalną inwestycję związaną z modernizacją źródła ciepła. Dla potomnych pozostawiono kapsułę czasu, która ma zostać otwarta za pół wieku.
Inwestycyjny projekt składa się z trzech osi – fotowoltaiki, kogeneracji i kotłów gazowych, co w praktyce przynieść ma wymierne oszczędności w kosztach zużycia energii elektrycznej i cieplnej.
– Zastosowanie odnawialnych źródeł energii w Zespole Opieki Zdrowotnej w Łęczycy wraz z modernizacją źródła ciepła jest nie tylko milowym krokiem w przyszłość, ale także istotną perspektywą dla energetyki w innych obiektach użyteczności publicznej – akcentował w swoim wystąpieniu starosta łęczycki, Janusz Mielczarek. – W ramach zrealizowanej inwestycji wymieniono starą kotłownię na elektrociepłownię będącą źródłem energii odnawialnej, nie mającej większego, negatywnego wpływu na środowisko. Ogniwa słoneczne nie wymagają szczególnej konserwacji, są tanie w eksploatacji, wyróżnia je także wszechstronność zastosowań i długotrwałe użytkowanie instalacji. Oprócz energii elektrycznej, która zasili szpital w perspektywie dwóch najbliższych tygodni, elektrownia już dostarcza ciepło do obiektu. Koszt całej inwestycji to kwota 5 948 708,21 zł, przy dofinansowaniu z Polskiego Ładu wynoszącym 5 651 271,79 zł.
Niezwykłym momentem uroczystości, który miał miejsce tuż po przecięciu wstęgi było złożenie podpisów na dokumencie umieszczonym w kapsule czasu. Pod dokumentem podpisali się wszyscy uczestnicy spotkania.