Suwerenne Tradycyjne Sanktuarium Polski Rytu memphis-Misraim, 19.11.2024
Komunikat Suwerennego Tradycyjnego Sanktuarium Polski: “Z przykrością informujemy, iż Wielce Czcigodny Joseph Tsang Mang Kin, Suwerenny Wielki Mistrz Generalny Tradycyjnego Zakonu Masońskiego Starożytnego i Pierwotnego Obrządku Memphis-Misraim, odszedł 16 11 2024, na Wieczny Wschód. My, Masoni Ziemi Memphis, którzy nie boimy się śmierci, ponieważ wiemy, iż jest ona tylko początkiem nowego etapu, wyrażamy żal z powodu odejścia Naszego Brata. Z Nim odeszła wielka historia, której jesteśmy spadkobiercami w Polsce. To on przyniósł Nam światło z Oceanu Indyjskiego, o które pieczołowicie dbamy. Najdroższy Bracie pozostaniesz w naszej i przyszłych pokoleń pamięci, dopóki entropia nie dokona swojej powinności.”
Josef Tsang Mang Kin położył ogromne zasługi na polu odbudowy i ponownego jednoczenia struktur Rytu Memphis-Misraim na podstawach ustanowionych przez swojego nauczyciela i mistrza wolnomularskiego – Roberta Ambelain. W wyniku tego procesu powstała Konfederacja Suwerennych Tradycyjnych Sanktuariów Rytu Memphis-Misraim, do której należy kilkanaście Sanktuariów w róznych krajach, między innymi Suwerenne Tradycyjne Sanktuarium Polski (STSP). Podstawowym dokumentem Konfederacji jest Proklamacja Neapolitańska.
Joseph Tsang Mang Kin (12 marca 1938 – 16 listopada 2024) był mauritiańskim poetą, politologiem, filozofem i biografem.
Tsang Mang Kin początkowo pracował jako dyplomata i polityk; został sekretarzem generalnym Partii Pracy Mauritiusa, posłem do parlamentu oraz ministrem sztuki i kultury.
Później działał jako członek panelu Afrykańskiego Mechanizmu Wzajemnej Oceny w ramach Unii Afrykańskiej.
Miłośnik poezji, historii i filozofii, piszący zarówno po francusku, jak i angielsku, stworzył setki sonetów, esejów, sztuk teatralnych na tematy związane z historią Mauritiusa, niewolnictwem i religią na Oceanie Indyjskim, dyplomacją Mauritiusa, literaturą mauritiańską, frankofonią, pierwszymi wiekami chrześcijaństwa, ludem i kulturą Hakka, chińską filozofią, zwłaszcza taoizmem, francuską i egipską masonerią oraz przepaścią kulturową między Chinami a Zachodem.