Jodła „Galicja” – nowy pomnik przyrody w Bieszczadach!

3 tygodni temu
Jodła pomnikowa w Baligrodzie (Fot. Mat. prasowe)

435 cm obwodu pnia i 30 m wysokości to imponujące rozmiary „Galicji”. Tak właśnie nazywa się jodła rosnąca na terenie Nadleśnictwa Baligród, uznana niedawno za pomnik przyrody.

Artur Hejnar przy „Galicji”. (Fot. Mat. prasowe)

Kto chciałby na własne oczy podziwiać majestat „Galicji” znajdzie ją w leśnictwie Czarne, w oddziale 131a, tuż przy szlaku prowadzącym na szczyt Manyłowej (Łysy Wierch), gdzie znajduje się cmentarz żołnierski z okresu I wojny światowej.

– Drzewo na wysokości trzech metrów rozgałęzia się na dwa tęgie pnie, ma rozbudowaną koronę i dobrze rokujący stan zdrowotny – precyzuje Edward Marszałek, rzecznik Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie. – prawdopodobnie rosło tu w czasie, gdy toczyły się ciężkie walki o Manyłową, zatem jest ich żywym świadkiem.

„Galicja” mierzy 435 cm obwodu pnia i 30 m wysokości. (Fot. mat.. prasowe)

Dlaczego „Galicja”?

– Inicjatywa pomnika wyszła od Stowarzyszenia „Galicja”, stąd takie właśnie imię zaproponowano we wniosku – wyjaśnia Wojciech Głuszko, nadleśniczy Nadleśnictwa Baligród, które wespół z „Galicjanami” co roku organizuje wydarzenie pod nazwą „Kierunek Manyłowa”. – Jodła „Galicja” jest swoistą „strażniczką pamięci”, a ustanowienie jej pomnikiem przyrody to symboliczny gest upamiętnienia żołnierzy poległych w I wojnie światowej.

Jak zdradził Artur Hejnar ze Stowarzyszenia „Galicja”, okazałą jodłę wypatrzyła pani Ewa Wydrzyńska-Scelina podczas jednej z ich zimowych wypraw, które miały na celu wytyczenie optymalnego przebiegu przyszłej ścieżki na szczyt Manyłowej.

Obecnie pomnikowa jodła staje się ważnym punktem przygotowywanej ścieżki historyczno-przyrodniczej, wiodącej do cmentarza wojennego na szczycie góry.

Fot. Grzegorz Słabiak, Ewa Wydrzyńska-Scelina, Artur Hejnar, Edward Marszałek

Idź do oryginalnego materiału