Jest dochodzenie w sprawie "dobrowolnego" przekazania FBI danych klientów przez Bank of America

10 miesięcy temu

Komisja Sądownictwa Izby Reprezentantów wszczęła dochodzenia w sprawie ujawnienia przez jeden z największych banków USA: Bank of America prywatnych informacji finansowych części swoich użytkowników Federalnemu Biuru Śledczemu (FBI). Chodzi o dane dotyczące zakupu broni i innych transakcji w dniach 5-7 stycznia 2021 r. 6 stycznia 2021 r. miała miejsce tzw. szarża na Kapitol osób, które uważały, iż wyniki wyborów prezydenckich zostały sfałszowane.

Przewodniczący komisji sądowniczej Izby Reprezentantów Jim Jordan (R-OH) i szef PSdkomisji ds. państwa administracyjnego, reformy regulacyjnej i antymonopolowej Thomas Massie (R-KY) wysłali list do dyrektora generalnego Bank of America, Briana Moynihana z żądaniem udostepnienia całej korespondencji między bankiem, FBI i Departamentem Sprawiedliwości.

Ich reakcja nastąpiła po opublikowaniu przez Komisję Sądownictwa Izby Reprezentantów i Podkomisję Specjalną ds. Broni Rządu Federalnego raportu opartego na zeznaniach demaskatorów, którzy ujawnili, iż Bank of America udostępnił FBI prywatne informacje finansowe (płatności kartami debetowymi i kredytowymi) w okolicach 6 stycznia 2021 r. Uczyniono to bez nakazu sądowego, z pominięciem wymaganej w takich wypadkach procedury.

„Informator FBI ujawnił, iż niedługo po wydarzeniach na Kapitolu 6 stycznia 2021 r. Bank of America (BoA) dostarczył FBI – dobrowolnie i bez żadnego procesu prawnego – listę osób, które dokonały transakcji w Waszyngtonie D.C., obszarze metropolitalnym kartą kredytową lub debetową BoA między 5 stycznia a 7 stycznia 2021 r.” – czytamy w liście.

Dodano, iż dalsze zeznania ujawniły, iż osoby, które kiedykolwiek w przeszłości kupowały broń palną, trafiały na początek listy. Te informacje – w opinii autorów raportu – wydaje się, iż „nie miały zindywidualizowanego związku z określonymi zachowaniami przestępczymi, ale były raczej zrzutem danych transakcji klientów BoA w okresie trzech dni”.

Wyjaśniono, iż „informacje niewątpliwie zawierały prywatne dane klientów BoA, którzy nie mieli nic wspólnego z wydarzeniami z 6 stycznia: i „co gorsza, BoA konkretnie dostarczyła informacji o Amerykanach, którzy skorzystali z prawa wynikającego z Drugiej Poprawki do Konstytucji zezwalającej na zakup broni palnej”.

Stwierdzono, iż „Kongres ma istotny interes w zapewnieniu, iż prywatne informacje Amerykanów są chronione przed gromadzeniem przez federalne organy ścigania bez odpowiedniego, należytego procesu. Komitet i Podkomisja Specjalna muszą zrozumieć, w jaki sposób i do jakiego stopnia współdziałały instytucje finansowe, takie jak BoA z FBI w celu zbierania danych Amerykanów”.

Bank ma ostateczny termin na przekazanie wszystkich wymaganych dokumentów do 8 czerwca. Kongresmeni wskazali na bezprawne i ukierunkowane działanie wymierzone chociażby we wszystkie osoby, które zakupiły broń.

Emerytowany analityk wywiadu nadzorczego FBI, George Hill zeznał, iż „Bank of America, bez dyrektywy FBI, dokonał eksploracji danych swojej bazy klientów. I przeszukali dane w zakresie dat od 5 do 7 stycznia [2021] każdego klienta BOA, który korzystał z produktu BOA. A przez „produkt BOA” mam na myśli kartę debetową lub kredytową. Sporządzili tę listę. A potem na szczycie tej listy umieścili każdego, kto kupił broń palną w dowolnym terminie. Więc to była ogromna lista”…

Zeznania Hilla zostały potwierdzone przez jego byłego przełożonego, dowódcę specjalnego biura terenowego w Bostonie, Josepha Bonavolonty. „To zeznanie jest alarmujące. Według doświadczonych pracowników FBI, BoA przekazało, bez żadnego procesu prawnego, prywatne informacje finansowe Amerykanów najpotężniejszemu organowi ścigania w kraju” – czytamy w liście kongresmenów, którzy wszczęli dochodzenie.

Wszelkie dane o transakcjach będą mogły być dostępne do wglądu dla różnych podmiotów państwowych w sytuacji przyjęcia tak zwanych cyfrowych walut wydawanych przez banki centralne, do czego w tej chwili zmierza ponad 100 państw na świecie. Prace nad cyfrowymi walutami realizowane są w UE, w tym także w krajach, które nie należą do strefy euro.

Źródło: washingtonexamnier.com, cns.com

AS

Jakub Wozinski: Retrofantazja elektromobilności

Idź do oryginalnego materiału