Jaka pompa ciepła do domu 250m² będzie najlepsza? Co warto wiedzieć o tego rodzaju ogrzewaniu?

davinci.pl 2 lat temu
Zdjęcie: Jaka pompa ciepła do domu 250m² będzie najlepsza? Co warto wiedzieć o tego rodzaju ogrzewaniu?


Gdy podejmujesz decyzję o wymianie źródła ciepła, musisz wybrać odpowiedni rodzaj pompy ciepła, a także ustalić jej moc. To najbardziej istotny parametr, który świadczy o jej sprawności, wydajności i – co się z tym wiąże – z kosztami jej użytkowania. Od mocy pompy ciepła zależy ilość dostarczonej energii cieplnej i stopień zaspokojenia zapotrzebowania na ciepło w danym budynku. Aby prawidłowo dobrać ten parametr, należy wykonać obliczenia, uwzględniając wiele różnych czynników. Być może konieczna będzie pomoc specjalisty, np. instalatora. Dlaczego dobranie stosownej mocy pompy jest tak istotne? Przewymiarowanie lub niedoszacowanie sprawią, iż pompa albo nie spełni swojego zadania, albo będzie działać nieefektywnie – ogrzewanie okaże się nieopłacalne, a samo urządzenie stanie się łatwiej podatne na awarie. Jaka pompa ciepła do domu 250m² będzie optymalna, a jaką moc dobrać do mniejszej powierzchni? Aby poznać odpowiedzi, przeczytaj poniższy tekst.

Pompa ciepła do domu – jak dobrać odpowiednie urządzenie grzewcze?

Dobór pompy ciepła o odpowiedniej mocy jest gwarancją pokrycia zapotrzebowania na ciepło, a także sposobem na minimalizowanie kosztów. Źle dobrana moc często naraża użytkownika na znacznie wyższe rachunki za prąd, może także spowodować, iż urządzenie nie poradzi sobie z ogrzaniem powierzchni budynku. Parametry pompy ciepła muszą być dopasowane do indywidualnych potrzeb. O doborze pompy decydują:

  • zapotrzebowanie na ciepło;
  • powierzchnia budynku (wyrażona w m²);
  • liczba domowników;
  • charakterystyka klimatu i najczęstsza temperatura w danym regionie.

Zapotrzebowanie na ciepło zależy głównie od rodzaju ocieplenia danego budynku. Nie bez znaczenia jest to, w jakim stopniu, przy użyciu jakiego materiału i o jakiej grubości wykonano termoizolację. Przeprowadzenie audytu energetycznego pozwoli oszacować, jaka moc pompy będzie najlepsza. W nowoczesnych domach stosuje się w tej chwili ocieplenie z wełny mineralnej o grubości 12-15 cm. Współczynnik cieplny wynosi w tym przypadku 40 W/m². Im lepsza izolacja termiczna, tym mniejsze zapotrzebowanie na energię niezbędną do ogrzania domu. Kolejną istotną kwestią jest metraż budynku. Aby poznać potrzebną moc pompy ciepła, wystarczy pomnożyć współczynnik ciepła przez wielkość powierzchni do ogrzania. To proste działania praktykowane przez monterów instalacji. Zanim odpowiemy na pytanie o to, jaka pompa ciepła do domu 250 m² będzie optymalna, opiszemy jeszcze inne czynniki wpływające na jej moc.

Od czego jeszcze zależy moc grzewcza pompy?

Aby prawidłowo ocenić moc pompy ciepła, należy przeanalizować średnią wysokość temperatur panujących w danym regionie w ciągu roku, a także wziąć pod uwagę, czy pompa będzie służyła podgrzewaniu ciepłej wody użytkowej. Szacunkową moc urządzenia dla określonego regionu klimatycznego można odczytać z tzw. etykiety energetycznej, dołączonej do pompy ciepła. jeżeli pompa ma podgrzewać wodę użytkową, koniecznie należy uwzględnić liczbę domowników. Najczęściej przyjmuje się, iż do podgrzania wody dla jednej osoby potrzeba mocy 250 W. Łatwo obliczyć, iż w przypadku czteroosobowego gospodarstwa domowego na samo podgrzanie ciepłej wody niezbędny jest 1 KW.

Jaka pompa ciepła do domu – powietrzna, gruntowa?

Decydujesz się na zakup pompy ciepła? Musisz wiedzieć, jaką funkcję będzie spełniać urządzenie. Odpowiedz sobie na pytanie, czy ma jedynie podgrzewać wodę użytkową, czy jednocześnie będzie odpowiedzialna za ogrzewanie domu. Na rynku dostępne są modele, które spełniają wymienione wymagania – funkcje grzewcze, a choćby chłodzące. Zastanów się, co będzie źródłem wytwarzania energii cieplnej – powietrze, a może woda? Jaka pompa ciepła do domu 250 m² będzie lepsza ze względu na sposób działania? Przedstawiamy dwa warianty:

  • pompy ciepła powietrze-woda mogą być montowane w każdym domu. Pracują efektywnie przez cały rok i tworzą idealne połączenie z ogrzewaniem podłogowym;
  • gruntowe pompy ciepła, czyli urządzenia typu grunt-woda i woda-woda – charakteryzuje je większa efektywność i sprawność. Ich montaż zależy od warunków geologicznych i powierzchni działki. Rozróżniamy pompy z poziomym i pionowym wymiennikiem ciepła (różnią się głębokością, na której umieszczone zostaje dolne źródło zasilania pompy).

Pompa ciepła to urządzenie, które może stanowić jedyne źródło ciepła lub służyć jako uzupełnienie w przypadku ogrzewania przez piec gazowy czy kocioł zasypowy. Wybierając pompę, trzeba pamiętać, iż jest to sprzęt, który do pracy potrzebuje energii elektrycznej. Jej zużycie to koszt, który należy wziąć pod uwagę podczas planowania inwestycji. Jak przekonuje ekspert z Da Vinci Green Energy, doskonałym rozwiązaniem jest połączenie pompy ciepła z fotowoltaiką. – To nie tylko komfort, niezależność i samowystarczalność, ale także niższe koszty ogrzewania. – mówi Bartłomiej Tuleja, Członek Zarządu w Da Vinci Green Energy.

Ogrzewanie domu pompą ciepła – czym jest COP i QHP?

Przyglądając się dostępnym pompom ciepła, musisz również zwrócić uwagę współczynnik wydajności cieplnej (COP). To stosunek wytworzonego ciepła do zużytej do tego celu energii elektrycznej. Dzięki niemu zorientujesz się, ile prądu zużyje sprężarka, aby pompa dostarczyła odpowiednią ilość ciepła. Im wyższa wartość COP, tym wyższa klasa energooszczędności – urządzenie dostarczy więcej ciepła przy wykorzystaniu tej samej ilości kWh energii [COP = QHP (ciepło oddane przez pompę) / EEL (energia pobrana przez pompę)].

Jaka pompa ciepła do domu 250 m²?

Wiesz już, na co zwrócić uwagę, wybierając pompę ciepła do ogrzewania swojego domu i masz świadomość, od czego zależy koszt ogrzewania. Możesz więc wybrać optymalne urządzenie niskotemperaturowe do domu o powierzchni 100 m², 200 m², czy 250 m² i wstępnie oszacować, jaki wydatek poniesiesz. Pora zatem rozstrzygnąć to, jaka pompa ciepła do domu 250 m² będzie najlepsza. Jeśli budynek jest dobrze ocieplony, można przyjąć, iż na 1 m² potrzebuje 50 W energii. Wystarczy zastosować prosty wzór – 250 m² x 50 W = 12,5 kW. Z wyliczeń wynika, iż do ogrzania pompą ciepła domu o powierzchni 250 m² potrzeba urządzenia o mocy 12,5 kW. To jednak przybliżone dane, bez uwzględniania omówionych wyżej czynników, jak choćby średnie roczne temperatury panujące w danym regionie. – Wybierając odpowiednie urządzenie, warto korzystać z fachowej wiedzy specjalistów – radzi ekspert z Da Vinci Green Energy. – istotny jest przecież także odbiornik ciepła w postaci odpowiednich grzejników lub ogrzewania powierzchniowego. To wszystko ma znaczenie – dodaje.

Montaż pompy ciepła to pomysł dla osób, które cenią rozwiązania ekonomiczne i ekologiczne. Jak wspomniano, koszt ogrzewania domu można minimalizować, stosując pompy w połączeniu z instalacją fotowoltaiczną. Warto zadbać również o jak najmniejsze straty ciepła poprzez solidną termoizolację (ocieplenie budynku, dobry stan stolarki okiennej itp.). W doborze mocy pompy ciepła pomogą specjaliści przeprowadzający audyt energetyczny budynku. To da gwarancję, iż urządzenie spełni swoją funkcję – będzie wydajne, sprawne i energooszczędne. Aby dokładnie oszacować, jaka pompa ciepła do domu 250 m² będzie najlepsza, warto skorzystać z pomocy ekspertów Da Vinci!

Idź do oryginalnego materiału