Jak usunąć sadzę w piecu na ekogroszek?

3 miesięcy temu

Sadza w piecu na ekogroszek to naturalne zjawisko. Ogrzewasz dom piecem na węgiel? Zatem musisz przygotować się na regularne usuwanie tego osadu. o ile zastanawiasz się, czym wyczyścić sadzę w piecu na ekogroszek i jak zmniejszyć częstotliwość wykonywania tej czynności, to odpowiedzi na te pytania znajdziesz w poniższym artykule.

Dlaczego pojawia się dużo sadzy w piecu na ekogroszek?

Jednym z efektów ubocznych spalania ekogroszku w piecu może być sadza. Trudno ją pomylić z innym osadem – jest czarna, sucha i sypka. Najczęściej nie osadza się ona na palniku retortowym (lub ruszcie), ale na ściankach pieca. Użytkownicy kotłów z reguły nie mają z nią problemu – zwłaszcza gdy zimą temperatury spadają poniżej 0 st. C. Dlaczego? Wówczas ma miejsce naturalne dopalanie sadzy w piecu na ekogroszek. To proste: wysoka temperatura i dopływ powietrza powodują jej doszczętne spalenie, ale od tego idealnego scenariusza zdarzają się odstępstwa.

Niektórzy użytkownicy narzekają na zbyt dużo sadzy w piecu na ekogroszek. Przyczyn problemów z osadzaniem się sadzy w kotle jest wiele, ale niektóre występują znacznie częściej niż inne – poznaj kilka z nich.

  • Nieprawidłowa eksploatacja pieca. Jak ustawić piec na ekogroszek, aby problem z sadzą nie występował? Każdy kocioł jest inny – najważniejsze są zalecenia producenta. To właśnie z nimi należy się w pierwszej kolejności zapoznać.
  • Nieumiejętne palenie – użytkownicy pieców na ekogroszek, które nie są wyposażone w podajnik, muszą je obsługiwać manualnie. To wymaga nie tylko pewnej wiedzy teoretycznej, ale przede wszystkim praktyki. Próbujesz różnych technik palenia? Czarna sadza w piecu na ekogroszek to znak, iż popełniasz błędy.
  • Spalanie rzeczy, które nigdy do pieca nie powinny trafić. Czym nie można palić w piecu? Lista jest długa – znajdują się na niej nie tylko śmieci, ale również drewno iglaste czy impregnowane. Spalanie takiego paliwa ma degeneracyjny wpływ zarówno na piec, jak i środowisko.
  • Rozpalanie „od dołu” – rozpalanie „od dołu” to stary i mało efektywny sposób spalania surowca opałowego. W ten sposób nie tylko zużywa się więcej ekogroszku czy węgla, ale również dochodzi do wydzielania się dymu, smoły, co powoduje sadze w piecu na ekogroszek.
  • Surowiec opałowy niskiej jakości. Nie każdy ekogroszek workowany pochodzi od sprawdzonego dystrybutora. Dużo sadzy w piecu na ekogroszek może wskazywać na problem z opałem – jakość ekogroszku może być niewystarczająca – aby zauważyć wyraźną poprawę, często wystarczy tylko zmiana dostawcy.

Czy sadza w piecu na ekogroszek jest trudna do usunięcia?

Sucha sadza w piecu na ekogroszek, z którą najczęściej mają problem użytkownicy kotłów na ekogroszek i węgiel nie jest trudna do usunięcia. To dobra wiadomość, ale pozostało lepsza – niekiedy przez cały sezon grzewczy wcale nie trzeba się jej pozbywać. Będzie tak w przypadku pełnego spalania. Jednym słowem, gdy parametry spalania ekogroszku będą dobrze dobrane, sadza nie będzie się wydzielała, ale choćby w takiej sytuacji warto wyczyścić piec po zakończeniu sezonu. Można to zrobić na dwa sposoby.

Pierwsza metoda polega na dopaleniu sadzy. Czarna sadza w piecu na ekogroszek może zostać usunięta w wyniku jej spalenia. W tym celu należy dobrze wygrzać piec. o ile dodatkowym problemem jest smoła, nie obejdzie się bez specjalnych preparatów – dodaje się je do paliwa (ekogroszku). Ponieważ istotne są proporcje, przed użyciem wybranego środka koniecznie należy zapoznać się z zaleceniami producenta.

Dopalanie sadzy w piecu na ekogroszek nie jest jedynym wyjściem – osad można usunąć też mechanicznie, zeskrobując go ze ścianek kotła. Ta czynność wymaga jednak przygotowania – potrzebny będzie:

  • zestaw do czyszczenia sadzy – poniżej znajdziesz szczegółowe wskazówki, jakie narzędzia powinny się znaleźć w takim komplecie,
  • środki ochrony osobistej – sucha sadza w piecu na ekogroszek jest niebezpieczna i dlatego należy założyć m.in. maskę chroniącą choćby przed pyłem węglowym.

Czym wyczyścić sadzę w piecu na ekogroszek?

Jak dbać o kocioł na ekogroszek? Czyszczenie osadu na ściankach pieca może – chociaż nie musi – być kolejną czynnością, gdy przeprowadziłeś już dopalanie sadzy w piecu na ekogroszek. Jest to jednak rozwiązanie rekomendowane, bo po dopaleniu usunięcie resztek sadzy jest dużo łatwiejsze. Od czego zacząć? W pierwszej kolejności warto zaopatrzyć się w profesjonalny zestaw do usuwania sadzy. Przykładowe narzędzia składające się na taki komplet to: pogrzebacz, wygarniacz sadzy i szczotka typu wycior. Wygarniacz sadzy powinien być w dwóch wersjach – płaskim będzie można np. usunąć sadzę ze ścian pieca na ekogroszek.

Bez względu na to, czy uprzednio miało miejsce dopalanie sadzy w piecu na ekogroszek, czy też nie, aby usunąć osad, należy wykonać kilka podstawowych kroków.

  1. Wygasić piec (wyłączyć zasilanie). Sucha sadza w piecu na ekogroszek może zostać usunięta jedynie po wygaszeniu ognia, tej czynności nie należy też przeprowadzać w rozgrzanym piecu.
  2. Usunąć sadzę nagromadzoną w piecu na ekogroszek. W pierwszej kolejności należy ją zdrapać ze ścianek kotła.
  3. Wygarnąć sadzę z palnika retortowego lub rusztu. Tutaj zastosowanie ma zwykły wygarniacz. Dodatkowo pomóc można sobie szufelką.
  4. Usunąć sadzę ze ścianek komina przy pomocy wyciora, gdy czarna sadza opadnie na dno komina, pozostaje jeszcze wygarnąć ją z okienka rewizyjnego.

Przed przystąpieniem do czyszczenia można użyć preparatu do czyszczenia komina i pieca. Większość dostępnych środków należy dodać do paliwa, a zawarte w nich substancje podczas spalania pomogą pozbyć się sadzy ze ścian.

Po usunięciu sadzy piec można ponownie rozpalić, ale uwaga – przepisy są rygorystyczne. Samodzielne usunięcie sadzy z pieca i komina to nie wszystko, ponieważ należy zadbać o cykliczne przeglądy kominiarskie.

Jak zapobiegać osadzaniu się suchej sadzy w piecu na ekogroszek?

Masz całkiem spore doświadczenie w eksploatacji pieców na ekogroszek lub węgiel o większej gradacji? Znasz i stosujesz się do zaleceń producenta kotła? o ile mimo to Twoim problemem jest dużo sadzy w piecu na ekogroszek, rozważ zmianę dostawcy surowca opałowego. Bardzo możliwe, iż to właśnie opał niskiej jakości jest przyczyną powstawania osadu, co powoduje, iż musisz dość często czyścić piec.

Szukasz dobrej jakości ekogroszku? Skorzystaj z naszej oferty – działamy na rynku od 1997 r. i sprzedajemy opał najwyższej jakości. Monitorujemy każdy etap produkcji. Na naszej stronie znajdziesz szczegółowe parametry oferowanych produktów. Ekogroszek sprzedajemy m.in. w workach po 25 kg i luzem.

Idź do oryginalnego materiału