Jak urządzić przedpokój w bloku?

2 lat temu

Urządzenie przedpokoju wcale nie jest łatwym zadaniem, szczególnie jeżeli masz do zaaranżowania pomieszczenie w bloku. W tym miejscu zwykle wyzwaniem są wąskie, ciemne korytarze o mocno ograniczonym metrażu. Czy to oznacza, iż wejście do Twojego mieszkania musi być przewidywalne i nudne? Nic bardziej mylnego! Oto pomysły na to, jak urządzić przedpokój w bloku, który będzie Twoją wspaniałą wizytówką.

Mały przedpokój – wielka zmiana

Nie ma znaczenia, czy dopiero urządzasz przedpokój w bloku, czy znudziła Ci się dotychczasowa aranżacja i szukasz pomysłu na inną. o ile wyzwaniem jest mały przedpokój, to wcale nie oznacza, iż masz mało opcji. Przeciwnie!

Za sprawą odpowiednich kolorów i dodatków stworzysz przestrzeń, która będzie piękna, ergonomiczna i funkcjonalna, a to liczy na co dzień liczy się najbardziej! Zobacz nasze sugestie na zaczarowanie małego przedpokoju.

[[kategoria:1582:6]]

Na to zwróć uwagę w przypadku aranżacji małego przedpokoju

Mały przedpokój czasem stwarza naprawdę spore kłopoty. Stawisz im czoła, jeżeli z wyprzedzeniem zaplanujesz, jak urządzić przedpokój, skupiając się na doborze kolorów, mebli i dodatków. To one kształtują przestrzeń w małym przedpokoju i zdecydują o tym, jaki jest w użytkowaniu. Najważniejsze są:

  • kolory – jasne kolory optycznie powiększą mały przedpokój,
  • dodatki – odpowiednio dobrane lustra, oświetlenie wpływają na optyczne powiększenie przestrzeni,
  • meble do przedpokoju – z jednej strony pojemne, z drugiej nie ograniczające swobody poruszania się.

Dopasuj te trzy elementy niczym puzzle układanki, a przekonasz się, iż aranżacja przedpokoju choćby o małym metrażu ma szansę się powieść!

Aranżacja przedpokoju – w jakim stylu?

Określenie, chociaż mniej więcej, w jakim stylu ma zostać urządzony przedpokój w bloku, dostarczy Ci cennych wskazówek i inspiracji. A skoro ma być jasno, świeżo i praktycznie rozważ w aranżacji wnętrz styl:

  • nordycki – skandynawskie wnętrza bazują na jasnych kolorach i naturalnych materiałach. Są oszczędne, jeżeli chodzi o wyposażenie, ale funkcjonalne i przyjemne w użytkowaniu,
  • shabby chic – wnętrze subtelne i kobiecie, wykorzystujące drewniane meble malowane na biało i przecierane. Styl, w którym dominuje pudrowy róż, royal blue, mięta, krem i jasny popiel,
  • loft – industrialne klimaty są surowe i minimalistyczne, za to ponadczasowe, eleganckie. Bazują na połączeniu metalu, szkła i drewna, czasem też surowego betonu i czerwonej cegły (wybierz jeden motyw – dwa to już za dużo),
  • glamour – lubisz wyrafinowanie, szyk i elegancję? Niech Twój przedpokój będzie wizytówką gustownego domu. Zastosuj w nim toaletki lub konsole, postaw na dodatki srebrne lub złote. Świetnym akcentem kolorystycznym będzie magenta, purpura lub fiolet,
  • nowoczesny – przedpokój jest komfortowy, łączy w sobie różne style i materiały. Króluje w nim szarość, biel, odcienie zielonego i niebieskiego. Jest oszczędny w dodatkach, ale każdy z nich jest przemyślany.

Mały przedpokój w bloku można zaaranżować na wiele różnych sposobów. Zainspiruj się rozwiązaniami, które są charakterystyczne dla danego nurtu i dominują w innych pomieszczeniach. To ważne, żeby przedpokój był spójny z resztą mieszkania.

[[kategoria:1598:6]]

Kolory do małego przedpokoju – niekoniecznie jasne

Jasne barwy optycznie powiększają przestrzeń małego przedpokoju. Ale to nie jedyna opcja, jaką masz. jeżeli umiejętnie połączysz np. biel z czernią czy jasny popiel z granatem uzyskasz bardzo interesujący efekt:

  • sufit w takim samym kolorze jak ściany przedpokoju = optyczne podwyższenie sufitu,
  • węższe ściany pomalowane na ciemniejsze, kontrastowe kolory = optyczne powiększenie (poszerzenie przejścia) przedpokoju

Wykorzystanie jasnych kolorów powinno być przemyślane. Nierzadko ściany w przedpokoju brudzą się od błota, dotykania rękami czy ocierania się odzieżą. Najlepszym wyborem będą farby plamoodporne, które można myć.

Ściany przedpokoju – gładkie czy dekoracyjnie wykończone?

Może Cię kusić dekoracja ścian, ale mały przedpokój wymaga przemyślanych rozwiązań. Odrzuć na wstępie krzykliwe tapety w geometryczne wzory czy kwiaty w intensywnych kolorach. Nowoczesny przedpokój ich nie potrzebuje, bo będzie wyglądał chaotycznie.

Nie stanowi natomiast problemu jednolita lamperia czy boazeria (jeśli ją masz – nie zrywaj! Rozważ przemalowanie na biało), a także tapeta w subtelne pasy. jeżeli koniecznie chcesz wzory, pastelowe kolory będą najlepsze w wąskim przedpokoju.

Meble do małego przedpokoju – wygodne i kompaktowe

Sporym wyzwaniem w małym przedpokoju są zwłaszcza meble. Problem jest, gdy do dyspozycji masz tylko wąski przedpokój, w którym trudno zmieścisz duża szafę czy obszerne siedzisko. Wystarczy jednak, iż zastąpisz je kompaktowymi elementami wyposażenia, a zyskasz funkcjonalny przedpokój z miejscem do siedzenia i przechowywania. Oto kilka wartych rozważenia propozycji:

  • szafy z przesuwnymi drzwiami,
  • zabudowy z wieszakami, półkami i siedziskiem,
  • wąska szafka na buty (płytka – buty są w niej układane pionowo),
  • szafki pod sufitem, tzw. pawlacze,
  • wieszaki.

Urządzając mały przedpokój uwzględnij praktyczne rozwiązania 2w1. Szafa z lustrem na drzwiach, wieszak, nad którym jest półka. Szafa powinna być zabudowana aż po sam sufit, ewentualnie na taką wysokość, żeby na jej szczycie można było jeszcze ułożyć pudła czy kosze.

Posiadacze wnęk czy skosów mogą rozważyć ich zabudowę. Wystarczą same drzwi, ewentualne boczne ograniczniki, a wewnątrz przemyślany układ półek, szafek, drążków na wieszaki i innych.

[[kategoria:1586:6]]

Oświetlenie niewielkiej przestrzeni w przedpokoju

Zdecydowana większość przedpokojów w blokach jest pozbawiona okien. Długie, wąskie, małe i ciemne – czy może być gorzej? Na szczęście pomieszczenie zyska nowy blask, gdy odpowiednio je oświetlisz. W tym celu zrezygnuj z lamp wiszących – wchodzący i wychodzący będą o nie zahaczali głowami lub uderzali rękami podczas ubierania kurtek.

Ciekawym pomysłem jest podświetlenie LED – wieszaka, podwieszanego sufitu, miejsca za lustrem. Jednak taka ilość światła to przez cały czas za mało! Głównym źródłem niech będzie plafon – jeden lub kilka, jeżeli przedpokój w bloku jest długi. W polskich mieszkaniach popularne są też kinkiety, czyli lampki mocowane do ścian. Uwzględnij je, urządzając przedpokój.

Dodatki – piękny przedpokój ich potrzebuje!

Aranżacja małego przedpokoju to nie tylko ściany, podłogi, sufity i meble. To także dekoracje. Aby urządzić mały przedpokój nie tylko w sposób poprawny, ale przede wszystkim nadać mu indywidualnego, przytulnego charakteru, zastosuj przemyślane ozdoby i akcesoria. Nie powinno zabraknąć:

  • wycieraczki i dywaniki do wycierania obuwia,
  • napisy (do powieszenia lub postawienia) – welcome, home itd.,
  • wazony z kwiatami,
  • ramki ze zdjęciami, obrazki, plakaty,
  • pompony, lampy cotton balls, girlandy.

Ilość dodatków powinna ograniczać się do kilku. Pamiętaj, iż przedpokój w bloku ma być przede wszystkim funkcjonalny i przestronny – na tyle, na ile to możliwe.

Jak urządzić mały przedpokój – PODSUMOWANIE

  • aby pomalować mały przedpokój stosuj jasne kolory lub ciemne, ale tylko jako dodatek. Łącz je z pastelowymi kolorami,
  • zabuduj szafę – okrycia wierzchnie na wieszakach, buty na chodniczku wprowwadzają wrażenie chaosu i nieładu,
  • zadbaj o odpowiednie oświetlenie – kilka źródeł światła: główne i pomocnicze,
  • zrezygnuj z chaotycznych wzorów na tapetach czy jaskrawych kolorów,
  • stosuj dodatki – miękkie dywaniki, duże lustro, które optycznie powiększy niewielkie pomieszczenie,
  • utrzymaj przedpokój w podobnym stylu, jak resztę mieszkania – niech mały korytarz będzie łącznikiem między domem a klatką schodową.

Przedpokoje w blokach wcale nie muszą stanowić problemu. Mogą być piękne i praktyczne – czasem wystarczą tylko proste rozwiązania i niewielkie zmiany aranżacji. A jeżeli jesteś na etapie planowania aranżacji od podstaw, zastosuj nasze wskazówki!

Idź do oryginalnego materiału