Inwestowanie w odnawialne źródła energii ma sens z wielu powodów. Dotyczy to zarówno gospodarstw domowych, rolnych, jak i przedsiębiorców z sektora MŚP. Niemniej jednak przeprowadzenie kompleksowej inwestycji w instalacje fotowoltaiczne lub farmy PV generuje spore koszty, które mogą zaczynać się od kilkunastu do choćby kilkuset tysięcy złotych w przypadku ogromnych farm fotowoltaicznych. Jak poradzić sobie z takimi wydatkami? Wystarczy wykorzystać dostępne dotacje na fotowoltaikę. Przygotowaliśmy listę najpopularniejszych programów dofinansowania w Polsce, z których warto skorzystać.
- Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę z dotacją?
- Jakie programy dotacyjne na fotowoltaikę są dostępne w Polsce?
- Kto może skorzystać z dotacji na PV?
- Jak aplikować o dotacje na fotowoltaikę? Krótki poradnik
Dlaczego warto zainwestować w fotowoltaikę z dotacją?
Jest wiele powodów, dla których warto zdecydować się na dotację na fotowoltaikę. Dodatkowe wsparcie finansowe umożliwiające pokrycie znacznej części kosztów inwestycji to dobry sposób, aby odciążyć domowy lub firmowy budżet. Dzięki temu choćby przy konieczności zainstalowania droższej instalacji o większej mocy nie musisz martwić się o wydatki.
Kilka powodów, dla których warto zdecydować się na dopłaty do fotowoltaiki dla firm i gospodarstw domowych to:
- realna szansa na uniezależnienie się od publicznych dostawców energii elektrycznej,
- odczuwalna redukcja kosztów zużycia prądu w domu i w firmie,
- ochrona środowiska naturalnego ze względu na mniejszą emisję CO2 z zakładów energetycznych,
- poprawa wizerunku przedsiębiorstwa jako odpowiedzialnego ekologiczne i społecznie.
W praktyce dotacje na fotowoltaikę to pewna dawka swobody w zakresie przeprowadzania inwestycji w odnawialne źródła energii. Wszelkiego rodzaju ulgi, dofinansowania rządowe oraz dotacje unijne na takie cele są dobrym rozwiązaniem, aby nie obciążać nadmiernie własnego budżetu w razie chęci zainstalowania fotowoltaiki czy inwestycji w wydajną pompę ciepła.
Jeśli interesuje Cię fotowoltaika, Kielce będą jedną z miejscowości, gdzie możesz otrzymać wsparcie naszych ekspertów. W EkoEnergia Polska kompleksowo zajmiemy się projektem, montażem, uruchomieniem, serwisem, a także wsparciem, w ramach którego otrzymasz dotację na fotowoltaikę.
Jakie programy dotacyjne na fotowoltaikę są dostępne w Polsce?
W EkoEnergia Polska oferujemy nie tylko pomoc w dofinansowaniu Czyste Powietrze. Choć to najpopularniejszy program wsparcia w Polsce, to jednak jest też wiele innych projektów, z których warto skorzystać:
- Mój Prąd – do 50% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 31 000 złotych.
- Stop Smog – do 70% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 53 000 złotych.
- Agroenergia – do 20% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 25 000 złotych.
- Energia Plus – do 80% kosztów kwalifikowanych, ale nie więcej niż 300 mln.
To kilka form wsparcia finansowego, z których warto skorzystać. Jeśli planujesz inwestować w OZE, musisz wiedzieć, iż przyda Ci się audytor instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu oszacujesz koszty i zdobędziesz dokumentację, która jest niezbędna do uzyskania dopłaty do fotowoltaiki dla firm lub gospodarstwa domowego.
Kto może skorzystać z dotacji na PV?
Dofinansowania na ogół są dostępne dla: gospodarstw domowych, firm z każdego sektora, jednostek samorządu terytorialnego, kościołów, a także spółdzielni mieszkaniowych.
Jeśli chodzi o programy takie, jak Czyste Powietrze, świętokrzyskie to tylko jedno z wielu województw, gdzie można skorzystać z dofinansowania. Warunki przyznania dotacji na fotowoltaikę są indywidualnie ustalane do każdego programu wsparcia. Najczęstsze wymogi do spełnienia obejmują:
- moc instalacji,
- miejsce montażu,
- konieczność zastosowania magazynu energii w pakiecie np. w ramach programu Czyste Powietrze w nowej odsłonie.
W rzeczywistości praktycznie każde gospodarstwo domowe, rolne i przedsiębiorstwa mogą korzystać z oferty hurtowni fotowoltaicznej w Kielcach, a także pomocy w ramach dotacji na fotowoltaikę.
Jak aplikować o dotacje na fotowoltaikę? Krótki poradnik
Aby aplikować o przyznanie dotacji na fotowoltaikę, konieczne jest przede wszystkim zamontowanie instalacji oraz uzyskanie faktury za osprzęt i wykonaną usługę. Następnie niezbędne jest zgłoszenie działającej instalacji do zakładu energetycznego. Po zebraniu stosowanych dokumentów potwierdzających sprawność przyłącza, możesz ubiegać się o dofinansowanie.
Hurtownia fotowoltaiczna – Kielce pomoże Ci nie tylko w skompletowaniu systemów OZE dla domu, przemysłu lub gospodarstwa rolnego. Otrzymasz też pomoc w dofinansowaniu Czyste Powietrze lub w ramach innych dostępnych programów wsparcia.
Chcesz uzyskać dotację na fotowoltaikę?
Aby otrzymać dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną, potrzebujesz: faktury VAT lub imiennego paragonu za montaż instalacji, a także potwierdzenia dokonania płatności. Pamiętaj, iż do każdego programu dofinansowania wymagane są inne dokumenty.
Audytor jak sama nazwa wskazuje, zajmuje się audytem instalacji. A zatem ocenia czy wykonana fotowoltaika spełnia obowiązujące normy, pracuje wydajnie, a także czy jest bezpieczna.
Kwota dofinansowania do fotowoltaiki w ramach programu Mój Prąd to w tej chwili choćby do 28 000 złotych na instalację PV z magazynem energii i magazynem ciepła.