Jak Polska Strategia Wodorowa składa się na szersze cele polityki wodorowej UE?

1 miesiąc temu

Jak polska strategia dot. wodoru wypada względem tych w innych europejskich krajach? Czy jej cele są wystarczająco ambitne i zgodne z tymi na poziomie całej wspólnoty? Czy zawiera ona w sobie aspekt współpracy międzynarodowej w zakresie wodoru? Na te i inne pytania odpowiada świeżo wydana publikacja “The Geopolitics of Hydrogen” wydawnictwa Springer, w której znajduje się rozdział o polskiej gospodarce wodorowej autorstwa ekspertów Instratu – Michała Smolenia i Wojciecha Żelisko.

Książka dostępna jest w sprzedaży, a tutaj można pobrać darmowy e-book. Bezpośredni link do polskiego rozdziału “International Dimension of the Polish Hydrogen Strategy. Conditions and Potential for Future Development” dostępny jest tutaj.

Polska Strategia Wodorowa

Polska jest w tej chwili jednym z największych europejskich graczy w zakresie wodoru, produkując go w ilości około 1 miliona ton rocznie. Niemal całość wytwarzanego w ten sposób paliwa to tzw. wodór szary, który powstaje w procesie reformingu parowego metanu. Wiąże się on ze znacznym zużyciem gazu ziemnego oraz wysokimi emisjami CO2. To właśnie emisyjność aktualnej gospodarki wodorowej wraz z coraz silniejszą presją na działania dekarbonizacyjne na poziomie UE sprawił, iż rząd przyjął pod koniec 2021 r. Polską Strategię Wodorową. Określa ona drogę rozwoju wspomnianej gospodarki w perspektywie kilkunastu kolejnych lat i w kierunku jej “zazielenienia”, tj. stopniowego zastępowania wodoru szarego zielonym, generowanym bezemisyjnie dzięki czystej energii z OZE.

Opis rozdziału i wybrane wnioski

Eksperci Instratu przeprowadzili w rozdziale “International Dimension of the Polish Hydrogen Strategy. Conditions and Potential for Future Development” ocenę Polskiej Strategii Wodorowej poprzez podsumowanie obecnej gospodarki wodorowej w Polsce, opis jej potencjału i stojących przed nią wyzwań, czy też osadzenie jej w szerszym kontekście krajowej i unijnej polityki energetycznej.

Wybrane wnioski z rozdziału:

  • Mimo względnie ambitnych celów postawionych w krajowej strategii wodorowej, Polsce będzie trudno utrzymać obecną, mocną pozycję na europejskiej scenie wodorowej;
  • Czynnikami hamującymi szybszy rozwój gospodarki zielonego wodoru są m.in. niedobór czystej energii z OZE, która musi w pierwszej kolejności trafiać do sektora elektroenergetyki i wypychać emisyjne źródła z miksu, oraz brak adekwatnych regulacji prawnych, ułatwiających inwestycje w ten nośnik energii;
  • Polska, póki co, nie określa swojego podejścia do planów rozwoju europejskiego i globalnego rynku wodoru, polegającego na uruchomieniu wielkoskalowego handlu. W przyszłości, jeżeli opłacalność przesyłu i magazynowania wodoru w dużej skali zostanie potwierdzona, Polska może włączyć się do tego rynku, a wodór z niego pozyskiwany służyć budowaniu bezpieczeństwa energetycznego.

Więcej informacji o wodorze w Polsce można znaleźć w innych publikacjach Instratu, w szczególności w raporcie “Polska prawie bezemisyjna” z grudnia 2023 r. oraz artykule “Policies for a sustainable hydrogen economy in Europe” z października 2023 r. Raport wyznacza ścieżki transformacji energetycznej do 2040 roku i pokazuje, jaką rolę może odegrać zielony wodór w dekarbonizacji polskiej gospodarki. Artykuł wskazuje natomiast poprawny kierunek rozwoju regulacji dla europejskiej gospodarki zielonego wodoru, by służyła ona wyższym celom dążenia do neutralności klimatycznej przez Unię Europejską.

Idź do oryginalnego materiału