Spis treści – Czego dowiesz się z artykułu?
Jak obniżyć rachunki za prąd w domu? 5 metod, które obniżą fakturę choćby o ponad 70%
Wbrew pozorom, gospodarstwa domowe mają do dyspozycji przynajmniej kilka opcji zmniejszenia rachunków za prąd. Oto 5 najskuteczniejszych z nich.
1. Oszczędzaj!
Najlepsze i najtańsza energia to ta… której nie zużyjesz. Dlatego, by mniej płacić za prąd w gospodarstwie domowym, trzeba po prostu go oszczędzać. Nie chodzi jednak o to, by całkowicie zrezygnować z wykorzystywania energii. Wystarczy, iż zracjonalizujesz konsumpcję.
Według rankingu urządzeń pobierających najwięcej prądu, w gospodarstwie domowym, najbardziej energożerne okazują się m.in. kuchenne sprzęty – kuchnia indukcyjna, zmywarka, lodówka czy czajnik elektryczny. Ich umiejętna eksploatacja może obniżyć nasze rachunku za prąd choćby o kilkadziesiąt procent. Oto kilka najważniejszych rad.
- Przy gotowaniu, stosuj pokrywki – ten trick, w zależności badań, pozwoli zaoszczędzić od 30% do 85% energii potrzebnej do gotowania.
- Nie otwieraj piekarnika podczas pieczenia, a zużyjesz choćby o ok. 10% mniej prądu. Korzystając z termoobiegu możesz dodatkowo zmniejszyć zużycie o 20% – 30%.
- Nie wstawiaj gorących potraw do lodówki. Zamiast tego, korzystaj z niej przy rozmrażaniu – to obniży zużycie prądu.
- Regularnie czyść i odkamieniaj domowe sprzęty. Osady przyczyniają do wzrostu zużycia prądu.
- Kupuj urządzenia o wysokiej klasie efektywności energetycznej.
Oczywiście rozsądnych pomysłów na skuteczne zmniejszenie zużycia energii jest znaczenie więcej. jeżeli chcecie je poznać sprawdźcie nasz artykuł: Jak oszczędzać prąd? 30 łatwych i sprawdzonych sposobów.
Uwaga! Zgodnie z ustawą zamrażającą prąd, oszczędzając energię w 2023 roku możecie otrzymać 10% rabat na kosztach energii czynnej i opłatach dystrybucyjnych. Wystarczy, iż w okresie od 01.10.2022 r. do 31.12.2023 r. zużyjecie nie więcej niż 90% energii wykorzystanej w okresie od 01.10.2021 r. do 31.12.2022 r.
2. Dopasuj taryfę do potrzeb
Spore obniżki rachunku za prąd może też przynieść zmiana taryfy. Wbrew pozorom zużycie energii nie we wszystkich gospodarstwach domowych będzie wygląda tak samo. Prawda jest taka, iż w każdym domu panują inne nawyki i warunki związane z konsumpcją prądu. Przykładowo, u części odbiorców w ciągu dnia niemal wcale nie korzysta z prądu, a pik konsumpcji pojawia się wieczorem lub w weekendy. Inne gospodarstwa domowe, np. ze względu na pracę zdalną, najwięcej będą jej zużywać właśnie w ciągu dnia.
Sprzedawcy prądu, myśląc o jednych i drugich, przygotowali specjalne taryfy prądu dla domu, z różnymi stawkami za energię w ciągu dnia i tygodnia. Niestety, większość smerfów wciąż korzysta z taryfy G11, w której cena prądu jest zawsze taka sama. Tymczasem, zmiana taryfy na dwustrefową może przynieść choćby kilkaset złotych oszczędności rocznie.
Jakie są opcje? Wiele zależy od oferty sprzedawcy prądu. Oprócz G11, najczęściej natrafimy na taryfę:
- G12 – z dwoma stawkami (wyższą i niższą) w określonych godzinach, w tzw. dolinie nocnej i dziennej oraz podczas przedpołudniowego i popołudniowego szczytu.
- G12W – to wariant G12, w którym tańszy prąd mamy dodatkowo w weekendy i dni wolne od pracy.
- G12as – to taryfa dedykowana osobom wykorzystującym prąd do ogrzewania domu.
- G13 – to taryfa, w której rok dzieli się na dwie pory (letnią i zimową), i w której występują 3 strefy cenowe (wysoka, średnia i niska).
By ustalić, czy w naszym przypadku zmiana będzie opłacalna należy poświęcić chwilę i przeanalizować swoje nawyki związane z konsumpcją energii. jeżeli dysponujecie inteligentnym licznikiem i jesteście klientem Taurona lub Energii możecie też skorzystać z opcji symulacji wyboru taryfy.
Jak poznać, czy zmiana będzie korzystna? jeżeli minimum 40% dobowego zużycia w gospodarstwie domowym przypada na wieczór (lub godziny z niższymi stawkami), zmiana taryfy może obniżyć rachunek prąd. Co istotne, procedura zmiany taryfy jest całkowicie bezpłatna!
3. Zmień sprzedawcę prądu
Choć wielu smerfów obawia się zmiany sprzedawcy prądu, to również i ona może przynieść oszczędności.
Zmian można dokonywać od 2007 roku – wtedy to w Polsce zasady wolnorynkowe zaczęły obowiązywać sektorze energetycznym. Dzięki nim polscy odbiorcy energii elektrycznej mogą kupować prąd od niezależnych sprzedawców energii, oszczędzając. Niestety, robią to bardzo rzadko. Od 2007 roku, na zmianę oferty prądu zdecydowało ok. 970 tys. odbiorców (w tym jedynie 230 tys. z nich korzystało z taryfy G). Dla porównania, w Wielkiej Brytanii, w samym tylko marcu 2021 roku na podobny krok zdecydowało się ponad 600 tys. odbiorców.
Dlaczego warto w ogóle rozważyć zmianę sprzedawcy prądu? W prostych słowach – po ty by płacić niższe rachunki. W ofercie niezależnych sprzedawców prądu można znaleźć stawki i rozwiązania, których próżno szukać w ofertach taryf urzędowych. Na jakie korzyści można liczyć? Przykładowo może to być:
- Niższa stawka za energię czynną (opłaty dystrybucyjne zawsze uzależnione są od OSD, a nie od sprzedawcy prądu).
- Zamrożenie ceny prądu na wybrany okres.
- W przypadku prosumentów – dodatkowe zyski z rozliczenia energii wyprodukowanej przez instalację OZE.
- Przydatne usługi specjalne – m.in. wsparcie elektryka czy serwisanta AGD, zniżki na inne produkty oferowane przez sprzedawcę.
- Energia w 100% pochodząca z OZE.
- Lepsza obsługę klienta – w tym łatwiejszy dostęp do informacji, nowe narzędzia (np. do monitorowania zużycia).
Uwaga! Przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy warto dokładnie przeanalizować ofertę, by upewnić się, iż w naszym przypadku zmiana faktycznie przyniesie oszczędności.
4. Zmień okres rozliczeniowy
Nie każdy wie, iż rachunek za prąd możemy bardzo łatwo obniżyć… zmieniając okres rozliczeniowy. Od niego zależy bowiem wysokość opłaty abonamentowej. Im dłuższy okres rozliczeniowy, tym niższa opłata abonamentowa, a co za tym idzie – mniejszy rachunek. Różnica w ciągu roku może wynieść choćby kilkadziesiąt złotych.
Przykładowo, w przypadku Taurona, przy rozliczeniu comiesięcznym, w ciągu roku zapłacimy ok. 67,30 zł opłaty abonamentowej. Przy rozliczeniu rocznym, wyniesie ona zaledwie 0,46 zł!
Warto rozważyć ten krok, szczególnie iż zmiana okresu rozliczeniowego jest całkowicie darmowa i można ja przeprowadzić całkowicie zdalnie, bez wychodzenia z domu. Niestety, nie w każdy sprzedawca jest elastyczny w tym zakresie. Spółka Energa oferuje np. jedynie opcje rozliczenia co miesiąc lub co dwa miesiące.
5. Zainwestuj w OZE
Choć zarówno oszczędzanie, jak i np. zmiana taryfy prądu mogą znacząco wpłynąć na wysokość faktur z zakładu energetycznego, najskuteczniejszym sposobem na obniżenie rachunków za prąd wciąż pozostaje produkowanie własnej energii z pomocą instalacji OZE. Wśród nich, największym zainteresowaniem cieszy się fotowoltaika. Pozwala ona zamienić dostępne w całej Polsce promienie słoneczne na prąd, który potem może być bezpośrednio zużywany przez działające w domu urządzenia. Nadwyżki energii są odsyłane do sieci i w ramach net-billingu przeliczane na złotówki (według rynkowej ceny energii). Uzyskane w ten sposób środki są zapisywane na specjalnym koncie, skąd mogą zostać pobrane na poczet opłat za energię czynną w tych miesiącach, w których fotowoltaika działa ze zmniejszoną wydajnością (np. zimą).
Dzięki fotowoltaice, prosument może obniżyć swoje rachunki za prąd przeciętnie o około 60% – 70%, a choćby i więcej. Opłacalność instalacji fotowoltaicznej w dużej mierze zależy bowiem od tego, ile energii konsumowanej w domu zastąpi się energią wyprodukowaną przez panele. Im wyższy udział tzw. autokonsumpcji (bieżącego zużycia), tym niższy rachunek za prąd i wyższa rentowność inwestycji. Nieocenioną pomocą w osiągnięciu wysokiego poziomu autokonsumpcji i zmniejszaniu rachunków za prąd może być zatem magazyn energii. Montując go, możemy mieć dostęp do wyprodukowanej przez siebie energii także w nocy, gdy fotowoltaika nie działa.
Jeśli zależy nam na długotrwałym i znaczącym obniżeniu rachunków za prąd w domu najlepiej jest zatem rozważyć inwestycję w instalację fotowoltaiczną.
Jak obniżyć rachunki za prąd w firmie? Oto kilka pomysłów
Sposoby na obniżanie rachunków za prąd w firmie, ze względu na odmienną specyfikę poboru energii oraz inne warunki jej zakupu, będą skupiały się na innych obszarach niż w przypadku gospodarstw domowych.
1. Zniweluj pobór mocy biernej
W różnego rodzaju firmach, szczególnie tych zajmujących się produkcją, za wysokimi rachunkami za prąd może stać zwiększony pobór mocy biernej. Pojawia się ona tam, gdzie wykorzystuje się m.in. kondensatory czy silniki indukcyjne. Moc bierna nie przekłada się na wykonanie pracy przez te urządzenia, jednak znacząco wpływa na obciążenie sieci elektroenergetycznej. Dlatego też dystrybutorzy naliczają klientom biznesowym wysokie opłaty za generowanie mocy biernej. Mogą one stanowić choćby ok. 30% rachunku.
Jedynym sposobem na pozbycie się tych opłat jest kompensacja mocy biernej. Dzięki zastosowaniu odpowiedniego typu urządzeń (kompensatorów) można wyeliminować problem mocy biernej, co przełoży się na znaczące obniżenie rachunku. Chociaż ich wdrożenie wiąże się z kosztami, zwykle zwrot następuje już po kilku, kilkunastu miesiącach.
2. Nie płać za niewykorzystaną moc umowną
Jednym z parametrów umowy o świadczenie usług dystrybucyjnych jest tzw. moc umowna, która określa ile mocy w kW można w danym momencie pobrać z sieci. Na jej podstawie dystrybutor ustala m.in. wysokość opłat dystrybucyjnych. Dlatego, wysokość mocy umownej ma bezpośredni wpływ na wysokość rachunku za prąd.
Może się zdarzyć, iż firma nie wykorzystuje w pełni zadeklarowanej mocy umownej i niepotrzebnie płaci wysoki rachunek za prąd. jeżeli różnica między faktycznym, średnim poborem mocy jest o przynajmniej 10% niższa od zgłoszonej mocy umownej, warto rozważyć jej zmniejszenie. Wniosek należy złożyć do obsługującego nas operatora sieci dystrybucyjnej. Raz na 12 miesięcy zmiana jest bezpłatna.
Zanim zdecydujemy się na obniżenie mocy umownej, warto jednak dokładnie przeanalizować profil poboru mocy, by sprawdzić, czy nie zdarza się nam przekraczać zgłoszonego limitu. Koszty związane z nadmiarową mocą umowną są bowiem niższe niż opłaty za przekroczenie mocy umownej.
Uwaga! Chęć obniżenia mocy umownej należy zgłosić we właściwym terminie (w zależności od OSD może to być wrzesień lub październik roku poprzedzającego rok, w którym chcemy korzystać z niższej mocy umownej). W przeciwnym wypadku zostanie nam doliczona opłata, która praktycznie zniweluje potencjalne oszczędności.
3. Dostosuj warunki zakupu energii
Ogromna część firm nie zastanawia się, czy zasady zakupu energii, z których aktualnie korzystają są dla nich optymalne. Tymczasem, klient biznesowy może sporo zaoszczędzić dopasowując warunki dostarczania energii do swojego profilu działalności.
W pierwszej kolejności warto zastanowić się nad formą zakupu prądu. W zależności od oferty sprzedawcy może bowiem liczyć np. na:
- Gwarantowaną stawkę za prąd przez wybrany, zwykle kilkuletni okres. To dobra opcja podmiotów, które cenią sobie długofalowe, stabilne warunki współpracy.
- Zakup energii w oparciu o ceny z rynku spot na TGE, ze zmienną, godzinową stawką. To opcja dla podmiotów biznesowych o stabilnym poborze.
- Kupno energii w transzach – w tym wariancie energię kupuje się w kilku momentach roku, co pozwala uśrednić stawkę i zminimalizować ryzyko kosztowe.
Oprócz optymalizacji stawek za prąd, można również zadbać o optymalizację dystrybucyjnej strony umowy, m.in. poprzez zmianę grupy taryfowej.
4. Energia ze źródeł odnawialnych
Produkcja własnej energii z fotowoltaiki to jedna z najskuteczniejszych obniżania rachunków za prąd w firmie. Dlaczego? W głównej mierze dlatego, iż profil zapotrzebowania energetycznego w firmie często w znacznym stopniu pokrywa się z profilem poboru prądu w firmie.
Źródło: Opracowanie własne enerad.pl
Ja już wyjaśnialiśmy, w net-billingu, gdzie nadwyżki energii są przeliczane według rynkowej ceny energii, autokonsumpcja (bieżące zużycie) ma ogromny wpływ na rachunek za prąd. Pozwala ona bowiem zaoszczędzić zarówno na kosztach energii czynnej, jak i opłatach dystrybucyjnych. W przypadku firm, autokonsumpcja może wynosić choćby ponad 50% co może oznaczać choćby ponad 70% oszczędności na rachunkach. A z racji tego, iż instalacje słoneczne mogą działać choćby przez 20 – 40 lat, na zniżki można liczyć przez podobny czas.
Jeśli szukacie wykonawcy systemu PV, sprawdźcie nasz ranking firm fotowoltaicznych.
Sprawdź bezpłatnie oferty doradztwa energetycznegoChcesz obniżyć rachunek za prąd w firmie? Zwróć się do ekspertów
Wbrew pozorom, skuteczne i permanentne obniżenie rachunków za prąd w firmie to nie lada wyzwanie. Osiągnięcie takiego celu wymaga kompleksowej, przemyślanej strategii, opartej na szerokiej wiedzy na temat funkcjonowania rynku energetycznego i dostępnych na nim produktów oraz dogłębnym przeanalizowaniu profilu energetycznego przedsiębiorstwa. Nie każdy (a adekwatnie mało kto) byłby w stanie zająć się tym na własną rękę.
Dlatego też odbiorcy biznesowi, którym zależy na optymalizacji energetycznej chętnie sięgają po pomoc specjalistów świadczących usługi z zakresu doradztwa energetycznego. Dzięki nim można z łatwością wskazać obszary wymagające poprawy oraz przedsięwziąć kroki pozwalające na obniżenie rachunków za prąd w firmie.
Jeśli także chcecie skorzystać z pomocy ekspertów, możecie skorzystać z naszego rankingu firm doradztwa energetycznego. Znajdziecie tam wyspecjalizowane podmioty o ogromnym doświadczeniu.