Po zaklasyfikowaniu AfD jako partii skrajnie prawicowej przez Federalny Urząd Ochrony Konstytucji, prawie połowa Niemców opowiada się za delegalizacją partii, wynika z sondażu. Ankieta przeprowadzona przez instytut badania opinii publicznej Insa na zlecenie „Bild am Sonntag” wykazała, iż 48 procent respondentów popiera to rozwiązanie, 37 procent jest przeciwnych, a 15 procent stwierdziło, iż nie wie.
Ankietę przeprowadzono wśród 1001 osób w okresie od 2 maja do 3 maja 2025 r. i wynika z niej, iż zdecydowana większość, 61 procent, uważa AfD za partię skrajnie prawicową, 31 procent osób nie ma zdania, a osiem procent nie wie.
Opinie na temat skutków zakazu działalności partii są podzielone: 35 procent respondentów uważa, iż zakazanie AfD pomogłoby demokracji, 39 procent sądzi, iż zaszkodziłoby demokracji,16 procent nie spodziewa się żadnych skutków, a dziesięć procent nie ma zdania.
Niemiecki kontrwywiad po latach kontroli przedstawił w piątek ponowną ocenę AfD i w tej chwili klasyfikuje całą partię jako „zdecydowanie skrajnie prawicowy”. Powodem tego jest „ekstremistyczny charakter partii jako całości, który narusza ludzką godność”. AfD zamierza podjąć kroki prawne przeciwko tej decyzji.