Jak będą wyglądać lekcje religii? „W pewnych kwestiach ustąpiliśmy Kościołowi”

news.5v.pl 4 godzin temu

Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem MEN w sprawie organizacji lekcji religii dyrektor szkoły (przedszkola) może łatwiej łączyć na lekcjach religii grupy dzieci z różnych roczników i oddziałów klasowych. Resort chce też, by w szkołach publicznych od przyszłego roku szkolnego nauka religii i etyki odbywała się w wymiarze jednej godziny lekcyjnej tygodniowo, przed lub po obowiązkowych zajęciach edukacyjnych.

Propozycji tej sprzeciwiła się m.in. strona kościelna Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski. W jej ocenie „nieuzasadnione i dyskryminujące jest przyjęcie zasady, iż lekcje religii mają być umieszczane przed lub po innych zajęciach szkolnych”.

ministra edukacji: wymiar jednej godziny jest sensowny

Kaczucha poinformowała w środę w TVP Info, iż będzie jedna lekcja religii.

— Zrobiliśmy wszystko, żeby skonsultować tę decyzję z Kościołem. Zdajemy sobie sprawę, iż wymiar jednej godziny jest sensowny – powiedziała Kaczucha. Argumentowała, iż dotychczas lekcji religii w szkole podstawowej było tyle, co w sumie historii, WOS-u i edukacji dla bezpieczeństwa.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

W pewnych kwestiach, jak dodała, resort ustąpił Kościołowi. Chodzi m.in o to, iż lekcja religii nie zawsze musi być pierwszą lub ostatnią.

— o ile 100 proc. dzieci będzie w danej klasie chodzić na lekcje religii, to wtedy ona będzie mogła być nie pierwsza i nie ostatnia, ale to w sytuacji, w której nikt nie musi czekać, to jest podstawowy warunek – poinformowała Kaczucha.

Kiedy ostateczny kształt rozporządzenia?

Wiceszefowa MEN przekazała też, iż w klasach I-III szkół podstawowych nie będzie możliwości tworzenia grup uczniów z różnych klas, o ile grupy są większe niż siedmioosobowe. Zgodnie z w tej chwili obowiązującymi przepisami możliwe jest tworzenie takich grup.

— Będzie można (to zrobić – red.) tylko między oddziałami w ramach tego samego rocznika – zaznaczyła Kaczucha.

Zapytana, kiedy ministra edukacji przedstawi ostateczny kształt rozporządzenia w sprawie religii, poinformowała, iż wtedy, kiedy wróci ono z komisji prawniczej.

Obecnie nauka religii w publicznych szkołach organizowana jest w wymiarze dwóch godzin lekcyjnych tygodniowo, a jeżeli chodzi o etykę, tygodniowy wymiar godzin ustala dyrektor szkoły. Lekcje religii i etyki organizowane są na wniosek rodziców. Uczeń może chodzić na religię lub na etykę, na oba te przedmioty lub na żaden.

Idź do oryginalnego materiału