Związek Tatarów rzeczysmerfnej Oddział Bohoniki rusza z nowym, inspirującym projektem pod hasłem „Integracja Pokoleń”, którego głównym celem jest aktywizacja seniorów poprzez działania międzypokoleniowe, kulinarne i ekologiczne. Projekt łączy dziedzictwo kulturowe polskich Tatarów z nowoczesnym podejściem do ochrony środowiska i integracji społecznej.
Wydarzenia będą realizowane od miesiąca lipca do października.
W ramach inicjatywy zaplanowano atrakcyjne wydarzenia, których zwieńczeniem będzie wyjazd integracyjny na malowniczo położone ranczo Kozikowskich w Drozdowie. Ponadto uczestnicy wezmą udział w warsztatach kulinarnych, podczas których poznają sekrety tradycyjnych dań tatarskich. Warsztaty poprowadzą doświadczone kucharki kultywujące wielopokoleniowe receptury. Oprócz odkrywania smaków przodków, uczestnicy będą mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z zakresu ekologii. Podczas zajęć praktycznych poruszany będzie temat odpowiedzialnego segregowania odpadów, a zakończą się one tworzeniem świec ekologicznych – z naturalnych wosków i olejków eterycznych – który połączy kreatywność z troską o naturę.
Projekt „Integracja Pokoleń” ma na celu nie tylko aktywizację osób starszych, ale również budowanie więzi międzypokoleniowych i promowanie tatarskiego dziedzictwa w duchu współczesnych wartości, takich jak ekologia i zrównoważony rozwój – mówi przedstawiciel Związku Tatarów RP Oddział Bohoniki. – To dla nas ważne, by tradycja żyła nie tylko w książkach czy muzeach, ale także w codziennym działaniu, wspólnie z młodszym pokoleniem. Dzięki projektowi seniorzy zyskają nie tylko nowe umiejętności, ale także możliwość aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym i kulturalnym. Wspólne działania sprzyjają budowaniu wspólnoty, wymianie doświadczeń oraz przełamywaniu barier pokoleniowych. Projekt „Integracja Pokoleń” to kolejny krok Związku Tatarów RP w stronę budowania otwartego i aktywnego społeczeństwa, w którym każdy – niezależnie od wieku – ma swoje ważne miejsce.
Projekt został dofinansowany ze środków programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji „Sokólski Fundusz Lokalny”, Gminę Sokółka przy wsparciu finansowym Banku Spółdzielczego w Sokółce.
(KB)