Instalacja fotowoltaiczna to inwestycja, która dość gwałtownie się zwraca, po 1 kwietnia 2022 choćby szybciej niż do tej pory. Własne źródło energii całkowicie uniezależni twój dom lub firmę od podwyżek cen prądu i gazu. Sprawdź, jak funkcjonują systemy fotowoltaiczne i na jakie oszczędności możesz liczyć!
Fotowoltaika pozwala przekształcić energię słoneczną w prąd elektryczny. Ogniwa PV wytwarzają prąd stały, który inwerter – nazywany też falownikiem – przekształca w prąd zmienny. W czasie dużego nasłonecznienia instalacja fotowoltaiczna może wyprodukować więcej energii niż wynosi zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, rolnego lub zakładu przemysłowego. Nadwyżki można magazynować w akumulatorze lub przekazać do sieci energetycznej, a później odebrać. Dotychczas odbywało się to na zasadzie net-meteringu, natomiast od 1 kwietnia 2022 r. wchodzi w życie reguła net-billingu.
Zastosowanie energii z instalacji fotowoltaicznej. Panele fotowoltaiczne zastępują prąd i gaz
Wyprodukowana energia elektryczna może być wykorzystana na kilka sposobów. Do bieżącego zużycia przez sprzęty AGD i RTV, zasilenia pomp ciepła (ogrzewających powietrze i wodę) oraz przechowania na później. W pewnych przypadkach instalacja fotowoltaiczna pozwala całkowicie zrezygnować z usług elektrowni i gazowni. Warto wziąć pod uwagę taki scenariusz ze względu na kolejne podwyżki cen energii. Tylko od stycznia 2022 roku:
- prąd dla odbiorców indywidualnych zdrożał o 37% rok do roku;
- energia elektryczna dla przedsiębiorców podrożała o 300% rdr.;
- ceny gazu na giełdach wzrosły o 200% rdr.
Średnie roczne zużycie energii elektrycznej oraz gazowej stale rośnie, a tradycyjne źródła coraz gorzej radzą sobie z pokryciem rosnącego zapotrzebowania. To oznacza, iż zakłady energetyczne przez cały czas będą podwyższać ceny. Pytanie tylko, w jakim tempie. Posiadanie własnej instalacji fotowoltaicznej da ci praktycznie darmową energię choćby na 30–40 kolejnych lat. Jednak oszczędności rzędu setek tysięcy złotych to nie jedyna korzyść, jaką odniesiesz. Instalacja PV, w połączeniu z pompami ciepła oraz magazynami energii, zapewnia:
- stabilne źródło prądu w domu lub firmie;
- zwrot sporej części kosztów przez dotacje, ulgi podatkowe i różne programy dofinansowania;
- podniesienie wartości rynkowej – obecność instalacji fotowoltaicznej to ważna część wyceny nieruchomości;
- poprawę stanu środowiska naturalnego – produkcja energii wytworzonej przez panele fotowoltaiczne to proces całkowicie bezemisyjny;
- proekologiczny wizerunek.
Instalacja fotowoltaiczna składa się nie tylko z ogniw fotowoltaicznych i inwertera
Specjalistom z DaVinci Green Energy z reguły wystarcza jeden dzień roboczy na prace przy budowie i podłączeniu systemu. Profesjonalny montaż instalacji fotowoltaicznej wymaga fachowej wiedzy oraz komponentów wysokiej jakości. Za liderów branży OZE uchodzą takie firmy, jak:
- Energy Save;
- GoodWe;
- Hoymiles;
- Huawei;
- Hyundai;
- LONGi;
- Ochsner.
Wymienieni powyżej producenci specjalizują się w produkcji różnych modułów. Zwykle nie ma poważniejszych przeszkód, by części od różnych firm połączyć w jedną, maksymalnie sprawną całość. Instalację fotowoltaiczną tworzą:
- wytworzone z krzemu ogniwa PV w modułach fotowoltaicznych;
- wsporniki pod panele fotowoltaiczne;
- falownik;
- dwukierunkowy licznik;
- okablowanie;
- w przypadku instalacji fotowoltaicznych on-grid i hybrydowych – podłączenie do publicznej sieci elektroenergetycznej. Bez względu na rodzaj, nie ma konieczności wymiany całej instalacji elektrycznej.
Szacunkowy koszt instalacji fotowoltaicznej dla domu jednorodzinnego
Ile trzeba za to wszystko zapłacić? Ostateczne koszty zależą od następujących czynników:
- wielkość instalacji fotowoltaicznej;
- wybranych modeli paneli słonecznych i pozostałych komponentów;
- lokalizacji;
- czasu, zakresu i jakość obsługi pomontażowej;
- dostępnych źródeł finansowania zewnętrznego;
- ilość energii, jaką ma wyprodukować cała instalacja fotowoltaiczna.
W przypadku systemów o łącznej mocy do 50 kW nie potrzeba żadnego zezwolenia środowiskowego. A jak dobrać moc instalacji fotowoltaicznej do swoich potrzeb? Najczęściej stosuje się przelicznik uwzględniający poziom zużywania prądu. Na każde 1 000 kWh energii elektrycznej potrzeba ok. 1,25 kWp mocy instalacji fotowoltaicznej. Taki system kosztowałby ok. 7500 złotych. Większości domów jednorodzinnych wystarczą panele o sumarycznej mocy ok. 5 kW, za które – po odliczeniu wszelkich dostępnych ulg i dotacji – trzeba zapłacić 20–30 tys. zł.
Instalacja fotowoltaiczna – miejsce montażu paneli PV wpływa na poziom produkcji prądu z energii słonecznej
Do wszystkich wyliczeń trzeba podchodzić ostrożnie, z zachowaniem zdrowego rozsądku. Dopiero profesjonalny audyt energetyczny oraz oględziny miejsca montażu pozwalają ustalić, jaka będzie finalna cena instalacji fotowoltaicznej. Nie wszędzie można skierować panele na stronę południową, zapewniającą największe nasłonecznienie. Dużo zależy również od ukształtowania terenu/pochylenia dachu czy rodzaju poszycia dachowego. Montaż na stromo położonym goncie wymaga zupełnie innych narzędzi i konstrukcji wsporniczej, niż przymocowanie paneli do blachy falistej albo gruntowa instalacja fotowoltaiczna na trawniku w ogrodzie.
Rozliczanie fotowoltaiki i nadwyżek energii zmieni się po 31 marca 2022 roku
Inwestycje zgłoszone do końca terminu granicznego mogą korzystać z systemu net-meteringu. Tutaj ilość prądu, udostępnianego przez elektrownię „za darmo” w okresie niewystarczającego wytwarzania energii przez instalację fotowoltaiczną, zależy od łącznej mocy systemu:
- 80% z wcześniejszych nadwyżek dla instalacji o mocy do 10 kWp;
- 70% nadwyżek dla instalacji fotowoltaicznych o mocy w przedziale 10–50 kWp.
Natomiast net-billing będzie bazował na sprzedawaniu i kupowaniu energii według cen na giełdzie energii. W takim przypadku opłaca się zwiększać poziom autokonsumpcji do maksimum. Na przykład poprzez podłączanie pojemnych magazynów energii albo tworzenie instalacji fotowoltaicznych typu off-grid – pozbawionych przyłączy do publicznej sieci. Uniwersalną alternatywą powinny być systemy hybrydowe, pozwalające zużywać całość wytworzonej energii z paneli i odprowadzać/odbierać nadwyżki dowolnie w zależności od potrzeby chwili.
Moc instalacji fotowoltaicznej – kiedy inwestycja zwróci się w niższych rachunkach za prąd?
Na poziom opłacalności odnawialnych źródeł energii wpływa mnóstwo niezależnych czynników. Aktualnie inwestycja w instalację fotowoltaiczną powinna zwrócić się całkowicie po upływie ok. 3–6 lat. Według naszych wyliczeń, uwzględniających przyszłe wzrosty kosztów energii oraz rosnące zużycie prądu, odbiorcy indywidualni zaoszczędzą choćby 100 000 złotych przez cały okres funkcjonowania systemu założonego przez fachowców Da Vinci Green Energy. Z kolei przedsiębiorcy mogą liczyć choćby na ponad 30 lat pełnej samowystarczalności i niezależności energetycznej.
Nie ma wątpliwości, iż wydajna instalacja fotowoltaiczna jest w stanie przynieść ogromne zyski finansowe. I to choćby po uwzględnieniu zmian w rozliczeniach. Nie chodzi jednak tylko o finanse. Systemy fotowoltaiczne przyczyniają się do mniejszego zanieczyszczania środowiska naturalnego. Ich upowszechnienie gwarantuje lepsze, zdrowsze życie dla obecnych i przyszłych pokoleń. Skontaktuj się z doradcą Da Vinci Green Energy, a pomożemy ci dobrać instalację fotowoltaiczną do twoich potrzeb oraz pozyskać finansowanie!
<— Powrót do BLOGA