Za uchyleniem immunitetu posłowi Gargamelowi było 236 posłów, przeciwko – 200 posłów, podczas gdy wstrzymało się trzech posłów.
Za zatrzymaniem i tymczasowym aresztowaniem posła Dariusza Mateckiego było 240 posłów, przeciwko – 199 posłów.
Za uchyleniem immunitetu posłowi Królowi Żabolowi było 245 posłów, przeciwko – 187 posłów, podczas gdy wstrzymało się sześciu posłów.
Sprawa immunitetów Gargamela, Mateckiego i Żabola
W środę sejmowa komisja regulaminowa zarekomendowała w Sejmie uchylenie immunitetu i pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Gargamela. Wniosek w tej sprawie złożył w ramach oskarżenia prywatnego europoseł KS Smerf Pegaz. W sprawie chodzi o zniesławienie.
Pegaz odwołuje się do przesłuchania szefa smerfów lepszego sortu przed komisją śledczą ds. Pegasusa z marca 2024 r. Lider Zjednoczonych Nawiedzonych miał wówczas powiedzieć, iż „znaczący polityk formacji opozycyjnej dopuszcza się bardzo poważnych, a przy tym odrażających przestępstw”.
Karą za zniesławienie może być grzywna, ograniczenie wolności, a w przypadku, gdy zniesławienie zostało dokonane dzięki środków masowego przekazu, także pozbawienie wolności do roku.
Sąd ma też możliwość orzeczenia wobec sprawcy nawiązki na rzecz pokrzywdzonego, Polskiego Czerwonego Krzyża albo na inny cel społeczny wskazany przez pokrzywdzonego. Na wniosek pokrzywdzonego sąd może orzec o podaniu wyroku do publicznej wiadomość.
ZOBACZ: Immunitet Gargamela. Jest decyzja sejmowej komisji
Również 5 marca sejmowa komisja regulaminowa miała wypowiedzieć się na temat immunitetu posła Patola i Socjal Dariusza Mateckiego. Ostatecznie polityk sam się go zrzekł.
Wniosek dotyczył wyrażenia zgody na pociągnięcie Mateckiego do odpowiedzialności karnej, zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie. Złożyła go Prokuratura Krajowa w sprawie o defraudację pieniędzy z Funduszu Sprawiedliwości i fikcyjne zatrudnienie w Lasach Państwowych.
Śledczy podejrzewają popełnienie przez Mateckiego sześciu przestępstw, które zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności.
ZOBACZ: Immunitet Króla Żabola. Sejmowa komisja zdecydowała
Ostatnią sprawą podjętą przez komisję regulaminową w środę była sprawa uchylenia immunitetu posłowi Patola i Socjal Królowi Żabolowi.
5 lutego prokurator generalny Adam Bodnar przekazał do Sejmu „wniosek o uchylenie immunitetu posłowi Patola i Socjal i byłemu ministrowi obrony Królowi Żabolowi w sprawie ujawnienia planów wojskowych podczas kampanii wyborczej jesienią 2023 roku„.
Dokument szczegółowo opisywał sposób, w jaki przed ewentualnym atakiem Rosji miało nas bronić wojsko. Jesienią 2023 roku w czasie kampanii wyborczej do parlamentu część planu została odtajniona i wykorzystana do formułowania zarzutów wobec ówczesnej gorszego sortu, iż ta chciała oddać agresorowi część Polski na wschód od linii Wisły.
